Strony

czwartek, 28 lutego 2019

Rosyjski pacjent Freuda







,, [...] Sergei Pankieff, Człowiek - Wilk, któremu Freud postawił diagnozę, że cierpi na 'nerwicę natręctw', leczony był przez Freuda przez cztery lata. Psychoanaliza rozpoczęła się od snu, jaki Pankieff miał w dzieciństwie:







Śniło mi się, że była noc i leżałem w łóżku... Nagle okno samo się otworzyło, a ja z przerażeniem ujrzałem, że na wielkim orzechu włoskim rosnącym przed oknem siedzi kilka białych wilków... W wielkiej panice, widocznie ze strachu, że zjedzą mnie wilki, zacząłem krzyczeć i obudziłem się.






   Wyłącznie na podstawie tego snu Freud doszedł do wniosku, że mały Pankieff przypadkowo zaskoczył rodziców podczas stosunku seksualnego. Główną wskazówką do tego rodzaju interpretacji był dla niego fakt, że we śnie chłopca wilki były białe, co symbolizuje białą bieliznę nocą rodziców. 
    W wywiadzie przeprowadzonym w latach siedemdziesiątych przez austriacką dziennikarkę, Karin Obholzer, wiele lat po cudownym wyleczeniu przez Freuda, osiemdziesięciosześcioletni Człowiek - Wilk skarżył się, że przez całe życie prześladował go ten sam problem. Dręczyły go złe myśli, niepokój i przygnębienie oraz paraliżował brak wiary we własne możliwości. W rzeczywistości Freud nigdy nie przekonał Człowieka - Wilka ani co do poprawności swojej diagnozy, ani - już o to chodzi - prawidłowości interpretacji jego snu. Na przykład Freud nie zdawał sobie sprawy, że w czasach dzieciństwa Pankieffa, dzieci w Rosji nie spały w pokoju rodziców, lecz niani. Pankieff skarżył się: 'Wszystko to fałsz... Tak naprawdę cała ta sprawa to jedna katastrofa. Jestem w takim samym stanie jak byłem wtedy, gdy po raz pierwszy przyszedłem do Freuda, a Freuda już nie ma''' - A. K. Dewdney ,,Uczniowie czarnoksiężnika. Nauka, która zbłądziła''





,,Król Skorpion 2: Narodziny wojownika''


,,KIM BYŁ SARGON Z AKADU?
Sargon był królem, który panował od ok. 2316 do ok. 2280 r. p. n. e. Stworzył jedno z największych starożytnych imperiów.
Sargon był wezyrem (głównym ministrem) jednego z królów sumeryjskich (dzisiejszy Irak). Po śmierci władcy objął tron i założył miasto Akad, które leżało gdzieś w środkowej części Mezopotamii.
Z czasem Sargon pokonał wszystkich innych królów Sumeru, w następstwie czego rozciągnął swą władzę na południe od Zatoki Perskiej, na zachód do Morza Śródziemnego i na północ do dzisiejszej Turcji.
Mieszkańcy imperium Sargona nazywali się Akadyjczykami.
Za rządów jego następców Akadyjczycy rozwinęli sztukę pisania jak również zaprojektowali pierwsze hełmy bojowe, które robili z miedzi i skóry’’ - Bridget Daly (red.) ,,Kim oni byli? Księga pytań i odpowiedzi o sławnych ludziach’’







W lutym 2019 r. obejrzałem po raz drugi amerykańsko – niemiecko – południowoafrykański film heroic fantasy ,,Król Skorpion 2: Narodziny wojownika’’ (tytuł oryginału: ,,The Scorpion King 2: Rise of a Warrior’’) z 2008 r. w reżyserii Russella Mulcahy’ego (ur. 1953).
Akcja rozgrywa się w umownie traktowanej starożytności w Akadzie, na Krecie, oraz w Krainie Zmarłych.







Film jest prequelem ,,Króla Skorpiona’’. Głównego bohatera; Mathayusa poznajemy jako młodzieńca zaczynającego karierę wojownika w elitarnej gwardii Czarnych Skorpionów (jej członkowie nosili na ramieniu tatuaż z czarnym skorpionem) i chcący pomścić śmierć swego ojca. W jego wyprawie towarzyszy mu młoda i piękna wojowniczka Layla. Początkowo jest wiecznie obrażona na Mathayusa, potem się w nim zakochuje, na koniec jednak ich drogi się rozchodzą.
Historia jest w tym filmie (podobnie jak w opisywanym już na tym blogu serialu o Xenie) traktowana bardzo umownie: w tej samej opowieści pojawiają się postaci, które żyły w różnych latach, a nawet w różnych miejscach.






Babiloński król Hammurabi (1811 p. n. e. - 1750 p. n. e.) został przedstawiony jako sprawiedliwy król Akadu, którego tron przywłaszczył sobie jego generał Sargon.








Sargon z Akadu był Semitą, a jego imię brzmiało właściwie: Szarrukin. Według legendy jako niemowlę został znaleziony w koszyku płynącym w rzece (podobieństwo do późniejszych losów Mojżesza) i doszedł do władzy dzięki opiece bogini Isztar. Na filmie został ukazany jako czarny charakter, wojownik władający magicznymi mocami. Został królem Akadu idąc do władzy dosłownie po trupach. Przyczynił się do śmierci ojca i brata Mathayusa, ten zaś przed Szamaszem – bogiem Słońca i sprawiedliwości poprzysiągł mu zemstę. Sargon na cześć bogini Astarte zamierzał spalić żywcem zgromadzonych w amfiteatrze niewinnych ludzi zalewając ich potokami płonącej oliwy (zostali uratowani przez młodą wojowniczkę Laylę i chińskiego akrobatę Fonga). Mathayus zabił Sargona gdy ten przybrał postać gigantycznego, czarnego skorpiona.






Po śmierci Sargona, władzę w Akadzie objął prawowity król, Salmanasar, syn Hammurabiego. W rzeczywistości asyryjski król Salmanasar I żył w latach 1365 p. n. e. - 1244 p. n. e.







Mathayusowi i Layli w ich zamorskiej wyprawie po magiczny oręż potrzebny do zgładzenia Sargona, towarzyszył młody, grecki poeta Arystofanes z Naksos, który często powoływał się na prace historyka Herodota (ok. 484 p. n. e. - ok. 426 p. n. e.). Jego pierwowzorem był ateński komediopisarz Arystofanes (ok. 446 p. n. e. - 385 p. n. e.)
Pojawiają się też nawiązania do różnych mitów.







W mitologii mezopotamskiej Aszur był bogiem wojny, który stał na czele asyryjskiego panteonu. Od jego imienia pochodzą nazwy krajów takich jak: Asyria i Syria. Na filmie jego imię nosił ojciec Mathayusa, który był dzielnym wojownikiem, zgładzonym za pomocą czarnej magii przez Sargona.







Z mitologii egipskiej pochodzi wzmiankowany epizodycznie bóg wegetacji i świata zmarłych Ozyrys. Mathayus i Leyla płynęli do Egiptu po jego magiczną włócznię, którą miał być zgładzony Sargon, jednak pod wpływem Greka Arystofanesa udali się na Kretę po miecz Damoklesa.







Z mitologii fenickiej została zapożyczona bogini miłości i wojny Astarte, na filmie władająca światem zmarłych. Przypisano jej tu cechy takich bogiń jak mezopotamska Ereszkigal i grecka Persefona, a przypuszczam, że wykorzystano również podobieństwo imienia bogini do imienia diabła Astarota. Wejście do jej sanktuarium mieściło się w kreteńskim Labiryncie. Astarte ubierała się na czarno. Próbowała uwodzić Mathayusa, za to (z wzajemnością) nienawidziła Layli, której omal nie zabiła. Jej związek z Sargonem nawiązuje do dawnych mitów o Isztar protegującej tego króla.







Z mitologii greckiej został zapożyczony Minotaur mieszkający w Labiryncie i karmiony przez króla Minosa ludzkim mięsem. Na filmie zginął z ręki Mathayusa.







Z kręgu kultury greckiej pochodzi również magiczny miecz Damoklesa, którym Mathayus zabił Sargona. Na filmie znajdował się w zaświatach i należał do bogini Astarte. Wirował zawieszony w powietrzu, aż został pochwycony za rękojeść przez Chińczyka Fonga. Pochodzenie powiedzenia o mieczu Damoklesa jest następujące:

,,Damokles, ulubieniec starszego Dionyzjosa, tyrana Syrakuz (ob.). Razu pewnego sławił D. Dionyzjosa, mieniąc go najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Na to Dionyzjos otoczył go przepychem, ale kazał nad jego głową zawiesić na włosie końskim wyostrzony miecz, na znak ciągłego niebezpieczeństwa, w którym znajduje się posiadacz takiego szczęścia. [...]’’ - ,,Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga tom 3 Cauer Emil do Dewon’’

Film oceniam pozytywnie jako pochwałę rodziny i dobrą rozrywkę ;).

Oniricon cz. 474

Śniło mi się, że:






- w alternatywnym świecie Mongołowie prowadzili prace nad wykorzystaniem zionących ogniem i plujących kwasem robaków śmierci do podboju Syberii, Chin i Korei, sami Mongołowie chronili się przed nimi za pomocą amuletów,






- byłem w Wenecji w czasie karnawału i widziałem kobietę przebraną za Maryję w czerwonej sukni jadącą złotym rydwanem w kształcie pawia,






- Ziemia Ulro to dawna nazwa Australii,






- La Vey pisał o rzymskiej bogini Dianie,







- spotkałem Tomasza Burskiego, w tym śnie występowali też Chińczycy,






- myślałem o przekładzie swoich książek na alfabet Braille'a i Morse'a,
- jeden z władców Analapii odpierał atak Nanisława, króla Bohemii,






- pewien słowiański książę poślubił księżniczkę Estoch, która wcześniej była prostytutką,







- zobaczyłem maszynę do pisania poplamioną tłuszczem, w którą wkręcone były arkusze pergaminu z ludzkiej skóry, uznałem, że nie chcę ich dotykać, bo mogę zarazić się wirusem HIV,






- imię Mohort oznacza banitę,
- w serialu o Herkulesie wilkołak pisał na kartce papieru o pakcie Ribbentrop - Mołotow, zaś starożytna Greczynka pisała o Chruszczowie, bohaterowie tego serialu nosili jeansy,
- Janes ov Calcium opowiadał o swojej potrzebie fizjologicznej, lecz nikt go nie chciał słuchać,
- Świętowit i Mokosza przypominali ludzi, lecz byli od nich o głowę wyżsi,







- żyjący współcześnie poeta z ludu Ajnów napisał epos w języku japońskim,






- chodziły za mną ptaki dodo,
- pewna kobieta chciała użyć wynalezionego przez węgierskiego uczonego proszku do prania z polonem, jonem i radem, oraz z czystym złotem,
- Hiszpanie podbili małą wyspę na środku Oceanu Indyjskiego, gdzie obecnie wierzy się, że Dzieciątko Jezus daje prezenty na Boże Narodzenie,
- w polskim folklorze występuje Marzec - Mróz; starzec w powłóczystej szacie uzbrojony w ciernistą rózgę, który budził gniew Lutra,
- zielone tabletki, które biorę na przeziębienie są zaczarowane, lecz nie działają,






- Czang - Kaj - Szek był komunistą,







- w II RP uczestniczyłem w szkolnym nabożeństwie poświęcenia orczyków na sali gimnastycznej, ksiądz zorganizował leżaki dla uczestników, a nauczycielka - ateistka martwiła się, że nie będzie obiadu,
- na zajęciach z panem Tomasusem ov S. chciałem zapisać sen na podłodze sali gimnastycznej,
- Janes ov Calcium proponował mi przechadzkę razem z Macaysem ov Araniciem i Pavlasem ov Vidłarem, a potem złapał mnie za jądra, UWAGA: To tylko sen, nic takiego się nie wydarzyło,







- do Parku Jurajskiego przybył tyranozaur siedzący na styrakozaurze,






- Stanisław Szukalski rysował Sowietów jako istoty trupio blade o spłaszczonych głowach, wyłupiastych oczach, wzrostu olbrzymiego lub karłowatego,






- w ,,Biblii'' został opisany wieloryb grindwal; Perun uderzył piorunem w morze zamieszkane przez grindwala, aby go ugotować, lecz nie zdołał go zabić, potem Bóg zniszczył miasto Eliadę lub Enidę w Mezopotamii,







- Maciej Parowski był ostatnim cesarzem Austro - Węgier, który po rozpadzie swej monarchii po I wojnie światowej, objął władzę w Bośni i Hercegowinie. 

Kiepski humor historyczny






Nauczycielka historii pytała w szkole młodego Ferdynanda Kiepskiego:
- Kto to był zasadźca?
- Zasadzał kopa w coś - odpowiedział Ferdek.