Strony

czwartek, 4 maja 2023

,,Żółty smok. Baśnie chińskie''

 



W maju 2023 r. przeczytałem pracę zbiorową ,,Żółtego smoka. Baśnie chińskie’’ z ilustracjami Renaty Fučikovej. Książka zawiera 17 pełnych fantazji opowieści różnych ludów zamieszkujących Chiny (Han, Zhou, Mandżurowie, Oroczenowie, Blang i inne). Uświadamia jak bardzo Chiny są zróżnicowane etnicznie i jak wciąż mało poznane. Przykładem może tu służyć mało znany mit ludu Blang o bogu Gumiya, który stworzył świat z ciała zabitego przez siebie nosorożca i oparł go na grzbiecie rekina (ruchy ryby powodują trzęsienia ziemi). O wiele bardziej znany na świecie jest (nieuwzględniony w książce) mit o pierwotnym demiurgu Pan Ku, który za pomocą topora wydostał się z kosmicznego jaja.



Rozpoznawalne na całym świecie chińskie smoki stanowiły rasę inteligentnych stworzeń władnych przybierać ludzką postać (podobnie jak Reptilianie…). Zasiedlały zbiorniki wodne. W ich posiadaniu znajdowały się liczne klejnoty, z których najcenniejsza była smocza perła. Niekiedy miały wspólne potomstwo z ludźmi. Tytułowy Żółty Smok był synem kobiety, która zjadła smoczą perłę zamienioną w rybę. Walczył w obronie ludzi z Czarnym Smokiem mieszkającym w jeziorze i zatapiającym pola ryżowe. Powodem gniewu Czarnego Smoka była jego żona, zdradzająca go z kochankiem, Białym Smokiem. W czasie pojedynku Żółty Smok dał się połknąć przeciwnikowi i póty drażnił jego wnętrzności, aż nakłonił go do opuszczenia jeziora). Z kolei w baśni Oroczenów zielony smok był typowym antagonistą zabitym przez bohatera w obronie jego ukochanej.



Oprócz smoków w chińskich baśniach pojawiają się też takie istoty fantastyczne jak: żeński duch żeń – szenia, niebiańskie nimfy i wróżki (jedna z nich zamieniała niezadowolonego ze swego losu kamieniarza w różne postaci, aż ten po zamianie w skałę, zdecydował się znów być kamieniarzem), złoty feniks, jednorogi bawół (ożył po narysowaniu, z jego kości wyrósł bambus sięgający nieba), latający tygrys (pożarł złego cesarza, który zabrał ubogiemu człowiekowi jednorogiego bawoła i nimfę pojętą za żonę), pracowity i zaradny chłopiec wielkości ziarnka jojoby, demony (Biały Bażant, Czerwony Demon zamieniający się w klon, rzeczne istoty podobne do syreny i żółwia), czarodzieje i zła czarownica z owłosioną twarzą. Ta ostatnia została ukarana zamknięciem w butelce i wrzuceniem do Rzeki Demonów, za to, że zamieniła dwie piękne dziewczyny w czerwoną i zieloną piwonię.

Są to klasyczne opowieści o zwycięstwie dobra nad złem, kładące nacisk na takie wartości jak: logiczne myślenie, pracowitość, wierność i miłość dzieci do rodziców.