,,Według Stryjkowskiego Łada miała być boginią piękności, miłości i kojarzenia małżeństw […]. Według Długosza tę boginię piękności i miłości miano wyobrażać sobie jako bardzo ładną czarnobrewą dziewoję. Posąg jej stać musiał na leśnej polanie wśród brzóz i kalin, a ozdabiany był co dnia we wieńce z barwinku, ruty i lubystku’’ - Stanisław Jakubowski ,,Bogowie Słowian’’
W 2023 r. obejrzałem czechosłowacki film fantasy ,,Królewna ze złotą gwiazdą’’ (czes. ,,Princezna se zlatou hvězdou’’) z 1959 r. w reżyserii Martina Friča (1902 – 1968). Został oparty na czeskiej baśni ludowej podobnej do ,,Oślej Skórki’’ Charlesa Perraulta 1 i mało znaną polską baśnią o Salvaticy (jej streszczenie można znaleźć w pracy Marka Derwicha i Marka Cetwińskiego ,,Herby, legendy, dawne mity’’).
Akcja rozgrywa się w dwóch fikcyjnych, quasi – średniowiecznych królestwach, w których znano pomidory. W uniwersum tym w tym samym czasie istniały Bruksela i Hyrkania (starożytna kraina nad Morzem Kaspijskim).
Tytułową bohaterką była piękna i ruda księżniczka Łada (imię słowiańskiej bogini), nosząca na czole złotą gwiazdkę. Jej ojciec, stary król Hostivit chciał wydać córkę wbrew jej woli za króla Kazisvieta VI, który był brzydki i zły, ale bogaty. Łada próbowała odwlec ślub, żądając dla siebie uszycie trzech pięknych sukni. W końcu z pomocą starej niani, wdziała płaszcz z mysich skórek (symbolika chtoniczna) i uciekła z zamku. W sąsiednim państwie zatrudniła się incognito jako pomoc kuchenna na dworze młodego i życzliwego księcia Radovana i zdobyła jego miłość. Kazisviet został pokonany przez pospolite ruszenie i przez samego Radovana w pojedynku. Jak łatwo zgadnąć, książę i królewna pobrali się.
Tę piękną baśń oglądałem z prawdziwą przyjemnością :). Ewentualne zastrzeżenia mogą dotyczyć jedynie tego, że tylko o złym Kazisviecie wiemy, że był chrześcijaninem (nosił duży krzyż i nazywał się władcą ,,z Bożej łaski’’).
1 Odsyłam do posta: ,,Księżniczka w oślej skórze’’.