Strony

czwartek, 8 sierpnia 2024

Gimnastyka słowiańska

 


Jednym ze zjawisk cieszących się w XXI wieku popularnością na fali zainteresowania Słowiańszczyzną jest gimnastyka słowiańska nazywana również gimnastyką słowiańskich czarownic. Wywodzi się rzekomo z ludowej tradycji białoruskiej i jest przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Popularna w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie, jest znana również w Polsce. Jej zwolenniczki twierdzą, że zapewnia połączenie z żeńską energią, miłość, mężczyzny, relaksuje, wycisza i uwalnia od złej energii.



Rzekomo przekazywana z pokolenia na pokolenie, obejmuje 27 ćwiczeń, zgrupowanych w trzy etapy: świat górny (Prawia), świat średni (Jawia) i świat dolny (Nawia). Kosmologia ta została zapożyczona z recenzowanego na tym blogu falsyfikatu, ,,Księgi Welesa’’. ,,Nauka tych ćwiczeń była darem dla dziewczynki, która stawała się kobietą, pewnego rodzaju inicjacją’’ - mówi instruktorka, Katarzyna Uramek. Białoruskie dziewczynki uczyły się jakoby tych ćwiczeń po pierwszej miesiączce, lecz zwyczaj zanikł po II wojnie światowej.



Gimnastyka słowiańska znana jest od lat 90 – tych XX wieku dzięki badaniom etnograficznym Giennadija Adamowicza, który rzekomo wysłuchał relacji wiejskiej kobiety z Polesia. Połączył opisane przez siebie ćwiczenia z horoskopem słowiańskim (w rzeczywistości był to uproszczony horoskop indyjski). Twierdził też, że są zapisane w ,,pamięci genetycznej’’ Słowianek. Opisał je w podręczniku ,,Stojąca woda’’, wydanym w Mińsku w 1999 r. W Rosji gimnastykę słowiańską zapoczątkowała Ksenia Siłajewa. Nazwała ją Mocą Strażniczki, nawiązując do opiekuńczych bogiń, zwanych Bereginiami.



Tymczasem nie ma dowodów na dawność i ludowość gimnastyki słowiańskiej. Wszystko wskazuje, że cały system został wymyślony przez G. Adamowicza, podobnie jak Don Juan Matus przez Carlosa Castanedę, piękna Anastazja z Syberii przez Władimira Megre i Jarecki przez Dariusza Kwietnia. 1 Gimnastyka słowiańska stanowi próbę stworzenia systemu konkurencyjnego wobec indyjskiej jogi. Pojawiają się w niej sposoby wiązania rąk zapożyczone z BDSM, a także z wicca. 2 Gerald Gardner, założyciel tej neopogańskiej religii wprowadził podobne pozycje z wiązaniami rąk przy obrzędach inicjacyjnych. Ponadto gimnastyczne rytuały na przywiązanie do siebie mężczyzny zostały opisane również przez satanistę, Antona La Veya w książce ,,Współczesna czarownica’’ o czym wspomina instruktorka Patrycja Jarocka w artykule ,,Gimnastyka słowiańska czy niesłowiańska?’’ na stronie ,,Chowaniec’’ z 11 kwietnia 2023 r.



1 Odsyłam do postów: ,,Carlos Castaneda’’, ,,Anastazja Megre’’ i ,,Dariusz Kwiecień’’.

2 Odsyłam do postów: ,,Wicca’’ i ,,Podział wicca’’.

Wary

 



Tego lata wymyśliłem nową rasę istot rozumnych. Wary (Vari) były odmianą nimf. Zamieszkiwały lasy Analapii, lecz przybyły do nich z Bharacji, uciekając przed wojną. Wyróżniały się ciemną cerę, blond włosami i nienaturalnie dużymi, obwisłymi wargami, przez co uchodziły za brzydkie. Potrafiły przybierać postać samic niedźwiedzi wargaczy. Płodziły wówczas potomstwo z niedźwiedziami brunatnymi. Ich synowie byli niedźwiedziami, zaś córki następną generacją War.