Strony

poniedziałek, 9 listopada 2020

Mity i legendy o nietoperzach




 

 ,, [...] W staroż. Babilonii nietoperze uważano za wcielenie złych duchów i widm osób zmarłych, w Grecji i Rzymie - za istoty demoniczne, mające kontakty z królestwem Hadesa. Wg mitu gr. córki Minyasa, króla miasta Orchomenos w Beocji, które wolały prząść niż brać udział w bachanaliach Dionizosa, bóg przeobraził w nietoperze (...). Ze skrzydłami nietoperzy wyobrażano  gr. boginie zemsty, erynie. W bajce Ezopa nietoperz reprezentuje mądrość, gdyż orientuje się po ciemku i poluje na ślepo.





 

    W Chinach i Japonii nietoperz wg tradycji przynosi błogosławieństwo niebios, długowieczność i szczęście, jest symbolem nieśmiertelności (zamieszkuje jaskinie połączone ze światem zmarłych) i żyje do tysiąca lat.





 


    W śrdw. Europie nietoperz był wcieleniem czarów, śmierci i nieszczęścia, ptakiem nocnym Szatana; uważano, że złe duchy i demony obcując nocą cieleśnie z kobietami przybierają kształt nietoperza; wysysają też jakoby krew z niemowląt. [...]





 


    Puch nietoperza to jedna z ingrediencji wrzucanych przez czarownice do kotła (Makbet 4,1 Szekspira). [...] 





 


    W folklorze fińskim dusza ludzka w czasie snu człowieka przybiera postać nietoperza, a rankiem wraca do ciała; dlatego w dzień nie widać nietoperzy.





 


    W folklorze czeskim prawe oko nietoperza czyni człowieka niewidzialnym. [...]





 


    W alchemii: nietoperz jest pokrewny smokom i obojnakom, gdyż łączy cechy ptaka i ssaka. [...]'' - Władysław Kopaliński ,,Słownik symboli''


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz