Strony

poniedziałek, 26 lutego 2024

Wilamowice

 

,,Hobbit: hejn an cyryk’’, tytuł wilamowskiej sztuki ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem’’ z 2015 r. wystawionej w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilamowicach.



 

Wilamowice (Wymysaü) są miasteczkiem położonym nieopodal Bielska – Białej w województwie śląskim w Polsce. Jego mieszkańcy posługują się germańskim językiem nieużywanym nigdzie indziej na świecie. Ojcem literatury w języku wilamskim (błędnie nazywanym wilamowickim) był Florian Biesik (1850 – 1926), autor poematu ,,Uf jer wełt’’ (polskie: ,,Na tamtym świecie’’), wzorowanego na ,,Boskiej komedii’’ Dantego. Za PRL – u język wilamski był prześladowany. Dziś jest to język ginący. Trwają próby jego odbudowy. Dwie miejscowe legendy mówiące o wyłowieniu Księżyca ze studni na wilamowickim rynku czy o przesuwaniu kościoła stały się tematem lokalnego komiksu.




Legendy wywodzą pochodzenie mieszkańców Wilamowic od XIII – wiecznych osadników z Holandii, Flamandii, Fryzji, Anglii i Szkocji (stąd popularność tartanu w miejscowych strojach). Ludzie ci mieli uciekać przed olbrzymią powodzą, spowodowaną wylaniem Morza Północnego. Byłby to więc niejako polski odpowiednik uciekinierów z tonącej Atlantydy. Bardziej prawdopodobne jest ich pochodzenie od Niemców znad środkowego Renu i Menu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz