Strony

piątek, 12 lipca 2024

Internetowe ,,cuda na kiju'' cz. 78

 


Dzisiejszy odcinek będzie poświęcony w całości kryptozoologii.



1. W 2024 r. w Oklahomie (USA) widziano Ptaka Gromu z wierzeń indiańskich.






2. Uintatherium, żyjące w eocenie było pierwowzorem guancaishou z Chin, podobnie jak teleoceras (miocen - pliocen).





3. Amficyonid (eocen – pliocen) był pierwowzorem waheeli z Kanady, shunka warak’in z USA (podobnie jak borofagina) oraz lütoulanga z Chin.




4. Simbakubwa (kreodont z miocenu) oraz Agriotherium (afrykański niedźwiedź, żyjący od miocenu do plejstocenu) były pierwowzorami kenijskiego chimiseta (niedźwiedzia z Nandi).




5. Mesonychid (paleocen – eocen) był pierwowzorem bestii z Gevauden, siejącej postrach w XVII – wiecznej Francji.



6. Diprotodon, plejstoceński wombat, przypominający hipopotama rozmiarami i trybem życia, mógł być pierwowzorem takich istot z wierzeń Aborygenów jak niedawno wymarła gyederra oraz bunyip.



7. Hulitherium (plejstocen) był olbrzymim, dwunożnym diprotodonem, który zainspirował do wymyślenia yowie.



8. Przetrwałe do naszych czasów, plejstoceńskie kangury olbrzymie były opisywane w relacjach eksploratorów interioru Australii jako ,,gigantyczne króliki’’.



9. Thylacosmilus (miocen - pliocen), drapieżny torbacz, podobny do tygrysa szablozębnego, przetrwał do naszych czasów w Ekwadorze i Kolumbii.



10. Istnieją doniesienia o wilkach workowatych (oficjalnie wymarłych w 1936 r. na Tasmanii) z Australii i Nowej Zelandii.





11. Thalassocnus z Patagonii i Ahytherium z Brazylii były wodnymi leniwcami naziemnymi z okresu miocenu – pliocenu, które rzekomo przetrwały do naszych czasów.



12. Toksodon (oligocen – holocen) był pierwowzorem byka wodnego z Boliwii, Brazylii, Kolumbii i Peru.



13. Przetrwały do naszych czasów bazylozaur, 20 – metrowy wieloryb z eocenu był pierwowzorem węży morskich, potworów z jezior i minhacao z Brazylii. W tej ostatniej teorii ciało bazylozaura było chronione pancerzem.



14. Prekolumbijskie cywilizacje w Ameryce Południowej znały plejstoceńska makrauchenię. Przedstawiały ją na ceramice jako lamę z trzema palcami.




15. Istniejący rzekomo do naszych czasów Pliohyrax (pliocen) był chińskim góralkiem wielkości świni. Relacje o olbrzymich góralkach pochodzą również z Etiopii (odsyłam do posta: ,,Góralki’’).



16. Chilotherium (miocen – pliocen) wyróżniało się parą dużych siekaczy, przypominających rogi. Było pierwowzorem shanlü, chińskiej kryptydy, przypominającej nosorożca.



17. Palczak olbrzymi (Daubentonia robusta) był dwukrotnie większy od współczesnego palczaka. Ponoć w latach 30 – tych XX wieku tubylcy pokazali skórę tego zwierzęcia francuskiemu zarządcy na Madagaskarze.



18. Przypuszcza się, że Chalicotherium mogło być pierwowzorem gryfa. Dowodem na to ma być tabliczka z rysunkiem szponiastego konia, znaleziona w syberyjskim grobowcu.





19. Tsaidamotherium (miocen) było pierwowzorem tybetańskiego jednorożca i chińskiego qilina.



20. Ambulocetus, eoceński wieloryb wodno – lądowy był pierwowzorem węży morskich i superwydr.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz