poniedziałek, 6 lutego 2017

Delfiny
Delfiny są grupą waleni spokrewnionych z wielorybami i narwalowatymi. Budzą zainteresowanie inteligencją i przypadkami ratowania ludzi. Żyją we wszystkich morzach i oceanach świata, a niektóre gatunki delfinów żyją w wodach słodkich.


Są to delfin gangesowy i delfin amazoński. Pierwszy z nich zwany ,,suzu'' żyje w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu zaś w Jangcy – ciang pływa endemiczny delfin chiński. Na wskutek życia w mętnej wodzie, delfiny gangesowe i chińskie różnią się od innych delfinów. Ich oczy są w stanie zaniku i nie odbierają obrazu. Skóra delfina chińskiego jest jasna, ponieważ w mroku niepotrzebne są mu kolory, zaś delfin gangesowy jest szary. Wyróżnia się długim pyskiem. Prawdę mówiąc przypomina kopalnego gada – ichtiozaura. Posługując się echolokacją łowi: ryby i skorupiaki. Jeden z nich stał się powodem rozprawy sądowej. Zraniony ryczy jak krowa. Delfin chiński niewiele się od niego różni. Jest gatunkiem ginącym.Delfin amazoński żyje w rzekach Amazonce (stąd nazwa) i Orinoko. Ma proporcje ciała typowego delfina. Skóra szara, na starość różowieje.


Inne delfiny żyją w morzach i oceanach. Delfin plamisty żyje wyłącznie w Oceanie Atlantyckim. Jest upstrzony białymi i czarnymi plamami. Grzbiet szary. Na brzuchu ma dwie białe pręgi.Znacznie większy areał zasiedla delfin butlonosy, zwany butlonosem. Nazywa się tak ponieważ jego pysk przypomina butelkę. Żywi się rybami. Jest hodowany w wielu oceanariach.
Orka jest delfinem największym i ma najkrótszy pysk. Płetwa grzbietowa mierzy 1 m wysokości. Ubarwienie czarno – białe. Żywi się rybami od śledzi po rekiny, kalmarami, pingwinami, płetwonogimi i innymi waleniami nawet takimi jak płetwal błękitny. Widziano stado 30 orek atakujące setkę narwali. Na Nowej Zelandii orki często polowały wspólnie z wielorybnikami. W XIX wieku największą sławę zyskała orka, zwana Starym Tomem. Po jego śmierci szkielet orki wypreparowano i postawiono na placu osady jako pomnik.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz