piątek, 30 sierpnia 2024

Japońscy odkrywcy Nowego Świata

 

,,Mówi się, że najstarszy syn wielkiego japońskiego władcy, opętanego przepowiednią, która przepowiadała mu, że zostanie założycielem imperium za oceanem, wyruszył w podróż w towarzystwie kilku wiernych zwolenników około roku 1100 p. n. e. Prąd oceaniczny […] zaprowadził ich na plażę, którą nazwali ‘Arika’ (Arica), co można przetłumaczyć jako ‘tutaj jest’.

Później podróżowali na południe, szukając obiecanej ziemi, ale zatrzymali się w ‘Asaban’ (…) po domyśleniu się, że byli na złej drodze. Zawrócili i poszli na północny zachód od rzeki ‘Yutoo’ (Lluta), co oznacza ‘coś lepszego’ lub ‘lepsze od drugiego’. Przekroczyli pustynię i pasma górskie, w końcu docierając do wielkiego jeziora, które nazwali ‘Chichi haha’ (‘Tata i Mama’ - Jezioro Titicaca), co miało być boskim znakiem, który poprowadzi ich ostateczną drogą do miejsca, w którym spełni się przepowiednia’’ - Ariel Takada ,,Establishing Japanese Ancestry: A Japanese myth that we grow up with and that mentions Chile’’



Istnieją teorie dyfuzjonistyczne o odkryciu obu Ameryk przez Japończyków na długo przed Kolumbem. 1 Przypisuje im się odkrycie Brazylii jak w artykule ,,Japończycy byli w Brazylii przed Cabralem’’, który został opublikowany na łamach ,,Jornal Nippo Brasil’’ z 20 – 26 kwietnia 2000 r. 2 Heinz Budweg twierdzi, że 2000 – 3000 p. n. e. Japończycy, Chińczycy i Hindusi 3 odbywali podróże morskie do Ameryki Południowej.



Jako dowody na poparcie tych śmiałych tez przytacza się ceramikę kultury Jomon (1600 r. p. n. e.) odnalezioną w Napo w Ekwadorze. Nazwa rzeki Missouri w USA pochodzi jakoby od japońskiego ,,mizu’’ - woda, zaś szczyt Suyama w Boliwii został nazwany od japońskiego ,,yama’’ - góra. W latach 70 – tych XX wieku Charlotte Emerich ogłosiła, że Indianie znad rzeki Xingu w Brazylii mówią narzeczem przypominającym archaiczną formę języka japońskiego. Z kolei Brazylijczyk, Luiz Caldez Tihiriça wykazywał podobieństwo języka Indian Tupi do mowy Japończyków. Zdaniem badaczy z Kraju Kwitnącej Wiśni, 1500 – letnie mumie z Chile skrywają wirusa białaczki, charakterystycznego dla Japonii. Hipoteza Jomon – Valdivia, wysunięta przez amerykańskich badaczy, głosi, że 3000 lat p . n. e. japońscy rybacy przypłynęli na tereny dzisiejszego Ekwadoru i dali początek miejscowej kulturze prekolumbijskiej. Rybakom z kultury Jomon, poszukującym nowych łowisk, przypisuje się również kolonizację Ameryki Północnej. Jest to teza konkurencyjna wobec oficjalnej narracji o przybyciu przodków Indian z Syberii przez pomost lądowy, zwany Beringią.



1 Zainteresowanym dyfuzjonizmem polecam posty: ,,Celtycki odkrywca Alabamy’’, ,,Chińczycy i renesans’’, ,,Cywilizacja Uru’’, ,,Czy Chińczycy odkryli Amerykę?’’, ,,Egipcjanie w Ameryce Południowej’’, ,,Egipcjanie w Australii’’, ,,Indonezyjczycy w Australii’’, ,,Inkowie na Galapagos’’, ,,Polinezyjczycy w Ameryce Południowej’’, ,,Pre – Maorysi’’ i,,Thor Heyerdahl’’.

2 Odsyłam do posta: ,,Turbo Brazylijczycy’’.

3 Odsyłam do posta: ,,Turbo Hindusi’’.