wtorek, 6 lutego 2024

,,Rosyjska geografia'', czyli bulimia politica

 

,,Moskwa, gród Piotra i gród Konstantyna,

Carstwa ruskiego serdeczne stolice,

Lecz gdzie jego kres, gdzie granice?

Na północ, wschód, południe, zachód?

Najbliższa przyszłość to pokaże.

Siedem mórz wewnętrznych, siedem rzek,

Od Nilu aż do Newy, od Łaby do Kitaju,

Od Wołgi po Eufratu brzeg, Gangesu i Dunaju,

Carstwo rosyjskie co nigdy nie przeminie,

Jak przepowiedział Święty Duch i jego prorok Daniel''

- Fiodor Tiutczew (1803 - 1873) ,,Rosyjska geografia'' (1848)




To przerażające, że w XXI wieku wielu Rosjan chce realizować opisane powyżej obłąkańcze fantazje po trupach niewinnych ludzi :(. Określenie ,,bulimia politica'' zaczerpnąłem z pracy ,,Złote ogniwa'' Normana Daviesa. 




,,Przez stany popświadomości''

 

,,To w starych filmach był happy end

To w starych filmach grał Superman’’

- Top One ,,Ten stary film’’ (1993)



Jakub Ćwiek (ur. 1982) jest polskim pisarzem fantasy i kryminałów oraz artystą standupowym. Napisał min. cykle ,,Kłamca’’ i ,,Stróże’’, dylogię ,,Grimm City’’, powieść ,,Ciemność płonie’’, cykl ,,Chłopcy’’, zbiór opowiadań ,,Gotuj z Papieżem’’, powieść ,,Krzyż Południa’’, cykl ,,Dreszcz’’, powieści ,,Zawisza Czarny’’ i ,,Panie czarowne’’ etc. W 2016 r. znieważył Jarosława Kaczyńskiego (padły słowa: ,,zapyziały ch..jku’’ i ,,d...pku’’). Bardzo delikatnie mówiąc nie zgadzam się z poglądami p. Ćwieka. Mimo to postanowiłem dać szansę jego książkom.



Na przełomie stycznia i lutego 2024 r. sięgnąłem po jedną z nich, ,,Przez stany popświadomości’’ z 2016 r. napisaną wespół z dziennikarzem kulturalnym Bartoszem Czartoryskim, reżyserem Patrykiem Jurkiem, bloggerem Radosławem Teklakiem i fotografką Agatą Krajewską (kreską). Jest to relacja z podróży kamperem po wschodnim wybrzeżu USA tropem popkultury, w której wziął udział min. ojciec pisarza, Jan Ćwiek. Autor darzy bowiem ogromnym sentymentem amerykańskie książki, filmy i seriale.


Amerykańscy pisarze:



Jack Ketchum (1946 – 2018) swoimi powieściami grozy potrafi przestraszyć samego Kinga. Każda z opisanych przezeń strasznych historii zaznaczała się zmarszczką na jego twarzy…



Stephen King, znany na całym świecie mistrz horrorów przyjął fanów z Polski w swoim tajnym biurze w Bangor, gdzie ukrywa się przed psychofanami. Pisarz autentycznie boi się rzeczy, które opisuje w swoich książkach np. kamperów. Każdy się czegoś boi, lecz nie każdy potrafi na tym zarobić aż bilion dolarów ;) 1.



Edgar Allan Poe (1809 – 1849) był pogrążony w długach i nękany przez wierzycieli. Umarł pijany, a jego ciało znaleziono w rynsztoku w Baltimore.



Ćwiek ceni również kultową twórczość H. P. Lovecrafta (1890 – 1937), choć nie lubi Samotnika z Providence jako człowieka (min. z powodu jego rasizmu). Słusznie uważa, że należy oddzielić dzieła od ich twórcy i ubolewa, że w Providence Lovecraft został zapomniany.


Postaci z popkultury:



Królowa Elsa z Arendelle jest główną bohaterką filmu ,,Kraina Lodu’’ wytwórni Disneya z 2013 r. Jej literacki pierwowzór stanowi Królowa Śniegu z klasycznej baśni H. Ch. Andersena. Ćwiek z wielkim trudem zdołał kupić w USA sukienkę Elsy dla swej córki, Zuzanny.



Toksyczny Mściciel (ang. Toxic Avenger) był potwornym z wyglądu superbohaterem. Jego ciało zostało zniekształcone gdy jako zwykły człowiek wpadł do zbiornika toksycznych chemikaliów. Film o nim nakręciło nowojorskie studio Troma. Słynie ono z niskobudżetowych filmów klasy B, charakteryzujących się nieokiełznaną wyobraźnią twórców i obfitujących w krwawe sceny np. ,,Serfujący naziści muszą umrzeć’’. Osobiście marzę o tym, aby Troma sfilmowała opowiadania Andrzeja Pilipiuka o Jakubie Wędrowyczu ;).



Wampiry zostały powiązane z Luizjaną w cyklu ,,Kroniki wampirów’’ Anny Rice (1941 – 2021) oraz w serialu ,,Czysta krew’’. Anna Rice zapoczątkowała proces humanizacji wampirów, coraz mniej strasznych, co w końcu doprowadziło do ,,Sagi Zmierzch’’ Stephenie Meyer. Swego czasu czytałem na blogu Andrzeja Pilipiuka (prowadzonym w latach 2012 – 2022), że Jakub Ćwiek publicznie … palił książki Meyer o wampirach. 2



Zombie są bohaterami serialu telewizyjnego ,,Żywe trupy (ang. ,,The Walking Dead’’) z lat 2010 – 2022. Został on zrealizowany na podstawie czarno – białego komiksu Roberta Kirkmana z lat 2003 – 2019 pod tym samym tytułem. Zdaniem Autorów amerykańskim twórcom popkultury brakuje obecnie pomysłów na przedstawianie zombie w inny sposób.



XVIII – wieczna francuska legenda o nieśmiertelnym alchemiku, tajemniczym hrabim Saint – Germain przedostała się przez ocean. Dużą rolę odegrał w tym ,,Hrabia Saint – Germain’’; cykl pięciu powieści fantasy Chelsea Quinn Yarbro (,,Hotel Transylvania’’ , ,,Pałac’’, ,,Krwawe igrzyska’’, ,,Mroczne klejnoty’’ i ,,Pisane krwią’’). Ponoć hrabia był widziany w XXI wieku w Nowym Orleanie. Niektórzy internauci próbowali się z nim nawet skontaktować.



Czarownice z Salem, czyli kobiety niewinnie powieszone pod zarzutem czarów w 1692 r. w angielskiej kolonii Massachusetts za sprawą amerykańskiej popkultury stały się znane na całym świecie. Miasto Salem istnieje do dziś, a jego mieszkańcy utrzymują się ze sprzedaży pamiątek związanych z czarownicami. 3



Buddy Christ (polskie: Chrystek) to niezgodne z Ewangelią wyobrażenie uśmiechniętego Chrystusa z uniesionym kciukiem, który nie stawia wymagań, a tylko chwali. Pochodzi z filmu ,,Dogma’’ (1999), który był oprotestowany przez katolików. Ćwiek jest fanem ,,Dogmy’’ i przyznaje się do czerpanie z niej inspiracji.



Battle Pope, tytułowy bohater komiksu Roberta Kirkmana i Tony’ego Moore’a z 2000 r. był rozpustnym papieżem – hulaką o wyglądzie św. Jana Pawła II. W czasie inwazji piekła na Ziemię (była to kara Boża), papież został zabity. Bóg wskrzesił go jednak jako superbohatera i dał mu Jezusa jako pomocnika. Komiks ten nie został przetłumaczony na język polski.



Książka prezentuje solidną dawkę dawkę wiedzy o USA. Można się z niej dowiedzieć nie tylko o popkulturze, ale także o życiu codziennym, problemach (rasizm i frustracja Murzynów mieszkających w gettach czy służba zdrowia jeszcze gorsza niż w Polsce), szampańskich zabawach w Nowym Orleanie czy kuchni (np. niesmaczne hot dogi z nowojorskiego Central Parku, bomby kaloryczne z restauracji Wendy’s czy kiełbasa z aligatora). Uważam, że warto było po nią sięgnąć :).




1 Odsyłam do posta: ,,Baśniowa opowieść’’.

2 Odsyłam do postów ,,O paleniu książek’’ z 1 kwietnia 2019 r. na blogu Pilipiuka oraz ,,Wokół ‘Zmierzchu’’ na moim blogu.

3 Odsyłam do posta: ,,Czarownice z Salem’’.