wtorek, 4 października 2022

Rekolekcje w Gościkowie - Paradyżu

 


W dniach od 30 września do 2 października 2022 r. byłem na rekolekcjach w Gościkowie (dawnym Paradyżu) w województwie lubuskim. Odbyły się w pocysterskim klasztorze, dawniej mieszczącym seminarium duchowe, a dziś Sanktuarium NMP Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.

Rekolekcje wygłosił ks. Sławomir Bukalski, autor pracy ,,Miłość małżeńska w życiu świętych Luigiego i Marii Quattrocchi oraz Louisa i Zelii Martin. Analiza teologiczno – psychologiczna’’.



Co wyniosłem z wygłoszonych nauk?

- Dowiedziałem się o zastosowanej ongiś przez kardynała Ratzingera (późniejszego papieża Benedykta XVI) metaforze Boga jako … pierwszego guzika. Jeśli pierwszy guzik zostanie zapięty na samym początku, wówczas wszystkie pozostałe guziki da się zapiąć prawidłowo. Oznacza to, że jeśli Bóg będzie na miejscu pierwszym, wszystko inne znajdzie się na miejscu właściwym.

- Do osiągnięcia świętości potrzebne są cztery warunki: wiara, modlitwa, życie sakramentalne i moralność.

- Drugiego dnia rekolekcjonista mówił, że aby móc kochać innych, trzeba też kochać samego siebie i dostrzegać dobro również w sobie. Postawy tej nie należy mylić z egoizmem, egotyzmem czy narcyzmem.

- Należy odróżnić wiarę żywą i martwą. Ta druga (wiara w samo istnienie Boga) może być poprawna teologicznie, nie ma w niej jednak miłości ani zaufania. Jest to wiara podzielana przez wszystkie demony, wśród których nie ma ateistów (,,Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz – lecz także i złe duchy wierzą i drżą’’ - Jk 2, 14). Wiara żywa oznacza zaufanie Bogu i umiłowanie Go całą swą wola, mocą i umysłem, zaś bliźniego – jak siebie samego.



Drugiego dnia zwiedzaliśmy sanktuarium z przewodnikiem. Można w nim zobaczyć min. obrazy przedstawiające legendarną św. Wilgefortis z Portugalii; ukrzyżowaną dziewicę, której wyrosła broda oraz ewangelicznego Dobrego Łotra (św. Dyzmę). Znajduje się tam również złota żaba, będąca symbolem zmartwychwstania z powodu budzenia się na wiosnę ze snu zimowego. Przewodnik przyznał się do puszczenia w obieg związanego z nią przesądu, że kto dotknie złotego płaza tego spotka szczęście (znalezienie miłości życia, otrzymanie podwyżki… rachunków itd.).

Niezwykle spodobał mi się cykl (przypominających nieco współczesne selfie) obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej ze św. Janem Pawłem II, bł. Stefanem Wyszyńskim, bł. Jerzym Popiełuszką, Romualdem Trauguttem, Józefem Piłsudskim, Fryderykiem Chopinem, Stanisławem Moniuszką, Henrykiem Sienkiewiczem, rotmistrzem Witoldem Pileckim, św. Maksymilianem Kolbe, Danutą Siedzikówną ,,Inką’’ itd.