piątek, 18 lutego 2022

,,Herkules i Amazonki''

 

,,Praca dziewiąta – zdobycie pasa królowej Amazonek, Hippolity […]. Czy rozwiązanie pasa […] należy uważać za rys erotyczny […] czy raczej pas ten był magicznie nasycony zdolnością wojenną (może królowa dostała go od Aresa, ojca Amazonek), upragnioną przez tchórzliwego Eurysteusa, tego nie wiemy. […] W czasach historycznych pokazywano go w świątyni Hery w Argos. Amazonki zaś jako przeciwniczki Heraklesa jawią się nam na południowym wybrzeżu Morza Czarnego. Kiedy Herakles tu przybył, chyba z jakimś zastępem, Hippolita, jeśli mamy wierzyć zapisowi Apollodorosa (…) życzliwie go powitała i obiecała dać pas. Lecz wtedy Hera w postaci Amazonki jęła podburzać plemię przeciw gościowi. Skłębiła się bitwa. Czy Hippolita poległa i z jej zwłok heros ściągnął pas? Czy raczej skarb ów był zapłatą za uwolnienie pojmanej przez Heraklesa przewodniczki Amazonek, Melanippe?’’ - Zygmunt Kubiak ,,Mitologia Greków i Rzymian’’



W lutym 2022 r. obejrzałem amerykańsko – nowozelandzki film fantasy ,,Herkules i Amazonki’’ (ang. ,,Hercules and the Amazon Women’’) z 1994 r. w reżyserii Billa Nortona (ur. 1943).

Akcja rozgrywa się w umownie traktowanej starożytności w fikcyjnej, greckiej wiosce Gorgenancji.




Tytułowy bohater (grany przez Kevina Sorbo), syn Zeusa i Alkmeny był wówczas jeszcze kawalerem. Posiadał nadludzką siłę i z pomocą swego przyjaciela, Jolaosa, zabił hydrę potrafiącą przybierać postać dziewczynki. Jolaos już wkrótce miał poślubić piękną Anię, która nie umiała dobrze gotować.



Amazonki były zbuntowanymi kobietami z Gorgenancji; wojowniczkami gardzących mężczyznami i izolującymi się od nich. Czciły Herę i walczyły w zwierzęcych maskach. Co jakiś czas najeżdżały wioskę, aby być zapładnianymi przez znienawidzonych mężczyzn. Potem zatrzymywały u siebie córki, aby wychować je na swoje następczynie, zaś chłopców zostawiały na brzegu rzeki, aby zebrali ich mężczyźni. Królową Amazonek była Hipolita (grana przez Romę Downey). Hera kazała jej zabić Herkulesa, lecz królowa pokochała go. Przybycie herosa miało tragiczny finał. Jolaos zginął zabity w walce przez jedną z Amazonek. Hipolita opętana przez Herę, nie chcąc zabijać Herkulesa, zadała samej sobie śmierć skacząc do wodospadu. Na szczęście Herkules przekonał swego ojca, Zeusa, aby ten cofnął czas. Heros powiedział mieszkańcom Gorgenancji, aby swoim kobietom okazywali czułość i szacunek, oraz pomagali im w pracy.



Film można odebrać jako krytykę dwóch przeciwstawnych błędów, z jednej strony postawy macho, a z drugiej skrajnego feminizmu.