sobota, 6 kwietnia 2024

Turbo Słowacy

 

,,Na Słowaka wszystkie czarty się uwzięły: i Niemiec, i Tatar, i Madziar, i Cygan, i Żyd’’ - przysłowie słowackie



Słowacy należą do najmłodszych narodów Europy. Ich świadomość narodowa zaczęła się kształtować dopiero w XIX wieku. W latach 1939 – 1945 istniała I Republika Słowacka, pod rządami ks. Josefa Tiso, politycznie zależna od Niemiec. Istniejąca do dziś II Republika Słowacka wyłoniła się w 1993 r. z pokojowego rozpadu Czechosłowacji. To ubóstwo tradycji narodowych i państwowych rodzi zrozumiałe kompleksy leczone za pomocą teorii pseudonaukowych.



Należy do nich koncepcja Wielkiej Słowacji obejmującej Czechy, Węgry, Saksonię, rozległe obszary Ukrainy, Rumunii i Polski. Głosi się, że etnonim Słowianie oznaczał właśnie dawnych Słowaków, istniejących jako naród już w wiekach IV – V, VI lub VII. Pierwszymi państwami słowackimi miały być: Państwo Samona (623 – 661), Księstwo Nitrzańskie, założone przez księcia Pribinę (800 – 860) i Księstwo Błatneńskie w Panonii (840 – 901).



Największą popularnością cieszą się jednak Wielkie Morawy (VIII – IX wiek) za panowania Świętopełka I Wielkiego (840 – 894). Książę ten nazywany jest ,,królem dawnych Słowaków’’ (napis na cokole pomnika w Bratysławie z 2010 r.). Zwolennikami utożsamiania Wielkich Moraw ze Słowacją są miejscowi politycy: prezydent Ivan Gasparovic i prorosyjski premier, Robert Fico. Prowadzi to do uznania współczesnych Węgrów za zmadziaryzowanych Słowaków, zdrajców Wielkich Moraw, a nawet do postulatu odzyskania Balatonu (słow. Jeziora Błotnego). U podstaw tych teorii leży błąd, zwany prezentyzmem. Polega on na przenoszeniu współczesnych pojęć (np. poczucia przynależności do państwa i narodu słowackiego) na ludzi żyjących w zamierzchłej przeszłości (wczesnym średniowieczu), kiedy narody Europy znajdowały się zaledwie w fazie embrionalnej. Najskrajniejsi z Turbo Słowaków głoszą nawet, że Jezus Chrystus był Słowianinem, zaś Żydzi sfałszowali ,,Biblię’’, aby usunąć z nich wzmianki o Słowianach (głosicieli takich poglądów można śmiało uznać za słowiański odpowiednik rastafarian z Jamajki:).