środa, 8 marca 2023

Kto rozpętał rewolucję francuską?

 


,, [...] Rewolucja jest buntem i aktem zemsty Galów (ludu celtyckiego) nad ciemiężącymi ich od wieków Frankami (ludem germańskim) i nad katolicką Francją. W inne wersji tej teorii mścicielami mieliby być potomkowie wyznawców manicheizmu, konkretnie katarów (albigensów) wymordowanych tylko częściowo podczas XIII - wiecznych przeciw nim krucjat. Teza ta była wspierana argumentem 'albigensowskiego' pochodzenia Marsylianki. Fakt zaś, iż wydarzenia otwierające rewolucję rozegrały się w lipcu i sierpniu, a poprzedzone zostały deklaracjami, w których pojawiła się data 24 sierpnia, sprawiły, że Rewolucja zaczęła być wkrótce postrzegana (...) jako 'zemsta' hugenotów (protestantów) za 'noc świętego Bartłomieja'. Wreszcie zgilotynowanie Ludwika XVI przyczyniło się do niezwykle popularnej teorii zemsty templariuszy'' - Lech Zdybel ,,Idea spisku i teorie spiskowe w świetle analiz krytycznych i badań historycznych''



 

Rumunia

 

,,Księża, prowadźcie nas krucyfiksami,

Ta armia jest chrześcijańska.

Jej mottem jest wolność

I to jest nasz święty cel.

Lepiej zginąć na polu bitwy,

W pełni wszelkiej chwały,

Niż być znów niewolnikiem

Na swojej własnej starożytnej ziemi’’

- Andrei Mureşanu ,,Przebudź się, Rumunie’’ 1 (fragment)



Byłem małym dzieckiem, kiedy na ulicach polskich miast żebrali liczni rumuńscy Cyganie. Wówczas po raz pierwszy dowiedziałem się o istnieniu kraju zwanego Rumunią i wierzyłem w krzywdzący stereotyp Rumuna – żebraka. Dopiero później dowiedziałem się, że słowa Rom i Rumun oznaczają zupełnie różne narody.



W miarę upływu czasu zacząłem się dowiadywać o Vladzie Palowniku (pierwowzorze wampira Draculi), Wesołym Cmentarzu, starożytnych Dakach (dawniej niesłusznie uważanych za Słowian) i ich wodzu, Decebalu walczącym z Rzymianami, o Zalmoksisie, Bukorze (legendarnym założycielu Bukaresztu), krwawym dyktatorze Nicolae Ceausescu, wybitnym religioznawcy, Mircei Eliade, Delcie Dunaju, gdzie gnieżdżą się liczne pelikany oraz o dobrych stosunkach sąsiedzkich Polski i Rumunii w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej. W fantastyce Rumunia funkcjonuje jako matecznik wampirów. Spojrzenie to zapoczątkował w 1897 r. Bram Stoker powieścią grozy ,,Dracula’’ (recenzja znajduje się na tym blogu). W opowiadaniu Andrzeja Pilipiuka ,,Pole Trzcin’’ ze ,,Wieszać każdy może’’ Jakub Wędrowycz lecąc sterowcem do Egiptu, trafił do Rumunii gdzie walczył z samym Draculą oraz z Ceausescu zamienionym pośmiertnie w wampira.



Zainteresowanych rumuńskimi legendami mogę polecić takie prace jak: Mircea Eliade ,,Od Zalmoksisa do Czyngis – chana’’, Claude Lecouteux ,,Tajemnicza historia wampirów’’, Matei Cazacu ,,Dracula’’, Michał Kruszona ,,Rumunia. Podróż w poszukiwaniu diabła’’ i Bartłomiej Grzegorz Sala ,,Księga smoków świata tom II’’ (zawiera informacje min. o smoku z Braszowa, varcolakach i smoku pozostającym na usługach szkoły magii zwanej Szolomancją).



W mojej powieści ,,Tatra’’ król wąpierzy Naraicarot zawdzięczał swe imię rumuńskiemu filozofowi Emilowi Cioranowi (dowiedziałem się o nim w 2004 r. z książki Wojciecha Czaplewskiego ,,Filozofia z przyległościami. Skrypcik szkolny dla użytkowników mózgu’’) oraz diabłu Astarotowi. W trzeciej części ,,Wymrocza’’ (dotychczas ukazała się tylko część pierwsza) Dacja była w erze dwunastej częścią pierwszego imperium Sarmatów:


,,Dacja (Ar – Dakistan) ze stolicą w Oltenagirdzie, była to leżąca nad Morzem Czarnym, rzekami Danubiusem i Oltenem, kraina Daków – ludu wywodzącego się od Grabu i Jodły, którego największym wodzem w erze trzynastej był Decebal walczący z Rzymianami. Dacja była w znacznej mierze dziką krainą lasów, gór, zwanych Ar – Karpath, bagien i stepów. Oprócz ludzi zamieszkiwały ją nieprzeliczone rzesze wąpierzy – w Dacji mieściła się też siedziba ich króla, Tybalda, odwiecznego wroga królów sarmackich, który za panowania Atamrasa zawiązał spisek ze Scytami, Amazonkami i Hunami w celu obalenia imperium’’.



1 Utwór ten jest hymnem Rumunii.