poniedziałek, 8 kwietnia 2024

,,Sandały rybaka''

 

,,Przybyłem z dalekiego kraju’’ - św. Jan Paweł II



Morris West (1916 – 1999) był australijskim pisarzem i dramaturgiem, autorem ,,Adwokata diabła’’ i ,,Klaunów Boga’’. Kilkanaście lat spędził w klasztorze kongregacji Braci w Chrystusie. Mieszkał w USA i Europie.



W kwietniu 2024 r. przeczytałem po raz drugi jego powieść political fiction ,,Sandały rybaka’’ (ang. ,,The Shoes of the Fisherman’’). Jest to powieść o słowiańskim papieżu napisana 15 lat przez wyborem Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XX wieku w Rzymie i Watykanie. Głównym bohaterem był nowo wybrany, fikcyjny papież Kirył I (Ukrainiec Kirył Łakota). Nosił brodę i miał bliznę na twarzy. W przeszłości był więźniem sowieckich łagrów. Dał się poznać jako człowiek łagodny i pokorny, dążący do reformy Kościoła katolickiego, aby przybliżyć go ludziom.



Ważną i niejednoznaczną rolę odgrywa w powieści sowiecki przywódca Kamieniew (jego nazwisko nosił bolszewicki polityk Lew Kamieniew, żyjący w latach 1883 – 1936), choć literacki gensek przypomina też Nikitę Chruszczowa (1894 – 1971). Początkowo Kamieniew torturował Kiryła w łagrze, później jednak umożliwił mu ucieczkę z ZSRR. Papież Kirył (niczym św. Jan XXIII) prowadził negocjację mające zapobiec wojnie atomowej między USA a ZSRR.

W powieści obecny jest również wątek nieudanego romansu między amerykańskim dziennikarzem, George’m Faberem, a młodą i lekkomyślną Chiarą, żoną włoskiego polityka Corrada Calitriego.

Chociaż Autor odżegnywał się od nawiązań od czasów mu współczesnych może się takowych dopatrzeć. Przykładowo polski prymas Potocki przypomina bł. Stefana Wyszyńskiego, zaś jezuicki paleontolog i teistyczny ewolucjonista, Jean Telemond był wzorowany na o. Pierre Teilhardzie de Chardin.