piątek, 25 sierpnia 2017

Rola zwierząt w kulturze człowieka. Prolog







Astronauci z amerykańskiej stacji kosmicznej Voyager w charakterze pamiątki z Ziemi mają na pokładzie kasetę z nagranymi głosami długopłetwców. Dźwięki tych waleni, jeszcze bardziej różnorodne niż głosy ptaków, faktycznie nadają się do powyższego symbolicznego celu. Przedmiotem naszych rozważań będzie głębszy wymiar tego zjawiska. Człowiek posiada najlepiej rozwiniętą inteligencję, dla naszego tematu – wyobraźnię. Kiedy jednak ,,zejdziemy z piedestału'' łatwo się przekonamy, że nasza wyobraźnia jest tworem ograniczonym – niczego nie tworzy ,,od zera'', ale przyswaja do swych potrzeb to co już istnieje. Gatunek Homo sapiens wyewoluował wśród dzikiej przyrody, wśród roślin i wśród zwierząt, które nigdy nie były mu obojętne. Zwierzę od początku bowiem, było dla człowieka wrogiem, bądź obiektem łowów, lub hodowli, podmiotem kultu, przykładnie chronione, lub bezrozumnie tępione. Po prostu zwierzęta były wszystkim. Utrwalone w życiu codziennym jak i w kulturze. Motywów zwierzęcych pełno jest zarówno na ścianach prehistorycznych jaskiń, w religiach starożytnych, w ,,Biblii'' (np. opowieść o Arce Noego) jak i na wawelskim arrasie z lampartami. Nawet na orbicie okołoziemskiej rozbrzmiewają nagrane głosy wielorybów, o czym napisałem na samym początku. Czasem nawet poszczególne części zwierząt urastają do rangi symboli pozytywnych, bądź negatywnych. I tak nikt nie chciałby mieć rogów, dużych uszu czy ogona, ale za to skrzydła budzą już powszechny zachwyt! CDN





Refleksja czytelnicza 2









Dla mnie każda dobra książka jest katolicka i prawicowa, niezależnie od tego jaką religię wyznaje i jakie ma poglądy jej autor. Przykładowo, choć Ursula Le Guin i Neil Gaiman nie są konserwatystami, z ich książek wyciągnąłem dla siebie wiele dobrych rzeczy ;). Może nie każdy to wie, ale choć George Orwell wcale nie był konserwatystą, nie przeszkodziło mu to w napisaniu dwóch nadal aktualnych powieści ostrzegających przed złem zbrodniczego komunizmu (.,Folwark zwierzęcy'' i ,,Rok 1984''). Nie podzielam lewicowych przekonań prof. Marii Janion, a mimo to na swoim blogu pozytywnie oceniłem jej dwie książki (,,Wampir. Biografia symboliczna'' i ,,Niesamowita Słowiańszczyzna''). Podobnych przykładów mógłbym wymienić więcej. Jak to mówił Jezus Chrystus: ,,Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami'' ;).







Refleksja polityczna 2








Przyznaję, że prawica w Polsce i na świecie jest daleka od ideału. Jednak lewica jest stokroć gorsza, bo morduje nienarodzone dzieci :(. 

Refleksja czytelnicza






Gdybym miał się obrażać na każdego autora, z którym się czasem nie zgadzam, to musiałbym stać się analfabetą wtórnym.