poniedziałek, 24 czerwca 2024

Bartymeusz

 

,,Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!’’ - Mk 10, 46 – 52



1. Tak wołał niewidomy, siedzący przy drodze Bartymeusz. Żebrak ten symbolizuje człowieka, zaś droga, przy której siedział to droga życia, po której idzie się do Boga.

2. Niedola Bartymeusza oznacza jarzmo grzechu, uniemożliwiającego pójście do Boga. Działo się to w pobliżu Jerycha, do którego Jezus wszedł tylko na chwilę. Wśród mieszkańców owej małej, podjerychońskiej miejscowości rozeszła się wiadomość o przyjściu Jezusa i Bartymeusz również usłyszał. Zwracam uwagę, że już wtedy Jezus cieszył się dużym autorytetem wśród ludzi, których nauczał i uzdrawiał. Bartymeusz pojął, że to jego ostatnia szansa; wykrzyczał słowa, które zacytowałem na początku.

3. Tłumowi się to jednak nie spodobało. Jezus miał wielu wrogów wśród faryzeuszy, lecz niewidomy krzyczał jeszcze głośnie, aż został usłyszany przez Adresata. Wówczas Bartymeusz, tym razem zwracając się do Niego tytułem ,,Rabbuni’’ (,,mój Mistrzu’’), prosił o uleczenie, aby mógł iść drogą, zamiast przy niej siedzieć.

4. Jakie uniwersalne symbole się tu pojawiły? Chęć spotkania z Jezusem symbolizuje chęć poprawienia się z grzechu. Tłum uciszający Bartymeusza oznacza z kolei opór świata przeciwko wierze. O tym, że coś takiego istnieje, przekonuje nas choćby kampania kontrolowanych przez SLD mediów przeciwko Kościołowi. 1 Bartymeusz jednak nie tylko nie umilkł, ale jeszcze głośniej wołał: ,,Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!’’. Obserwujemy tu ciekawe zjawisko. Wszak w Ewangelii nawet Maryja i Apostołowie (!) nie mówią do Jezusa po imieniu. Zwracają się tak do Niego wyłącznie Bartymeusz i Dobry Łotr (w tradycji prawosławnej, zwany Dyzmą i otoczony wielką czcią). Jezus widząc wytrwałą, heroiczną wiarę Bartymeusza, przywrócił mu wzrok.

5. Bartymeusz oznacza człowieka uzdrowionego, mogącego iść w stronę Boga. Taka przemiana możliwa jest w nas w sakramencie spowiedzi.



1 Tekst pisałem w latach 2000 – 2001 w trakcie przygotowań do bierzmowania. Pamiętam jak mocno zideologizowana była TVP w czasach prezesury Roberta Kwiatkowskiego i późniejszej, Jana Dworzaka. W latach 2015 – 2023 kilka razy oglądałem tzw. TVPiS i przyznaję, że bardzo mi się podobała :). Co zaś się tyczy NeoTVP (od 2023 r.), to na jej oglądanie szkoda mi czasu i nerwów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz