sobota, 13 grudnia 2014

Koniec świata

,, […] spokorniało to co na pewno bo wszystko inaczej'' – ks. Jan Twardowski ,,Pokora''.


Co jakiś czas w mediach straszą nas zbliżającą się datą końca świata. Z sekt przodują w tym zwłaszcza Świadkowie Jehowy, którzy już wielokrotnie modyfikowali swoje przepowiednie. Sam pamiętam jak latem 1999 r., kiedy chodziłem do gimnazjum, tak w telewizji ,,terroryzowano'' ludzi przepowiednią Nostradamusa, że aż sam – ze wstydem to wspominam – przestraszyłem się czerwonej petardy na niebie (sic!). Kiedy zbliżał się rok 2000, wielu panicznie bało się tzw. ,,pluskwy millenijnej'', która miała wykończyć wszystkie komputery na całym świecie. 12 grudnia 2012 r. miał jakoby nastąpić koniec świata przepowiedziany przez Majów i jak wiadomo nie nastąpił. Końca świata oczekiwano w roku śmierci papieża św. Sylwestra I (stąd wzięły się zabawy sylwestrowe), w roku 1000 (herezja chilialistów, dosłownie interpretująca słowa ,,Apokalipsy św. Jana'' o Tysiącletnim Królestwie), oraz w 1492 r. - kiedy to Kolumb dopłynął do Nowego Świata. Według Świadków Jehowy w 1907 r. (kiedy spadł Meteoryt Tunguski) szatan objął władzę nad światem, zaś Armagedon miał jakoby miejsce w 1914 r., wraz z wybuchem I wojny światowej. Motyw końca świata występuje w wielu religiach i mitologiach; w ,,Biblii'', ,,Koranie'', w mitologii greckiej (Wiek Ołowiany, następujący po wiekach: Żelaznym, Brązowym, Srebrnym i Złotym), indyjskiej (Kalijuga, czas degrengolady rodzaju ludzkiego) i germańskiej (Ragnarök, czyli Zmierzch Bogów), a także w utworach fantastycznych (np. inspirowana ,,Apokalipsą'' - ,,Ostatnia bitwa'' C. S. Lewisa, w filmie katastroficznym ,,2012'', czy też – w pewnym sensie również w powieści ,,Słowo i miecz'' Witolda Jabłońskiego, gdzie Autor zaprezentował coś w rodzaju apokalipsy pogańskich Słowian).




W mojej twórczości motywy związane z końcem świata występują w poemacie dygresyjnym ,,Milenium, czyli Nowe Triumfy'' (Jena ov Blackeyova miała wizję Triumfów w biblijnym Armagedonie w Izraelu, dokąd zabrał ją Rok 1999), oraz w zbiorze opowiadań ,,Dom'' (nawiązania do skandynawskich mitów o Ragnaröku).


Jeśli chodzi o mój stosunek do końca świata, to jako katolik wierzę, że kiedyś nastąpi, ale kiedy – wie to tylko sam Bóg, a człowiek nie powinien interesować się datą, ale żyć tak, aby być zawsze gotowym na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz