czwartek, 6 września 2018

,,Władca zwierząt 3''









W sierpniu 2018 r. obejrzałem ostatnią część amerykańskiej trylogii fantasy o Darze - ,,Władcę zwierząt 3’’ (tytuł oryginału: ,,Beastmaster III: The Eye of Braxus’’) z 1996 r. w reżyserii Gabrielle Beaumont (ur. 1942).







Główny bohater, heros Dar był bratem króla Tala z Aruk i Ambes w fantastycznym świecie. Dzięki wypalonemu w niemowlęctwie Znamieniu Bestii (motyw luźno nawiązujący do Apokalipsy św. Jana) na ręce miał władzę nad zwierzętami. Towarzyszył mu lew Gru (w poprzednich wersjach był tygrysem), orzeł Szarak i tchórze Kodu i Podu. Wśród sprzymierzeńców Dara byli również ludzie: murzyński wojownik Set (doradca króla Tala), wojowniczka Shada o blond włosach (początkowo chciała wykraść Darowi amulet, aby w ten sposób uniknąć złożenia w ofierze) i młody akrobata Bej (na prośbę zwierząt, Dar przyjął go na swego ucznia).








Rolę czarnego charakteru pełni tym razem stary czarownik Agon. Magia skracała jego życie, więc składał ofiary z ludzi, aby się odmłodzić. Miał na swoje usługi Szkarłatnych Jeźdźców, którzy porwali króla Tala. Agon dążył do zdobycia amuletu – tytułowego Oka Braxusa, aby zdobyć nieśmiertelność.








Braxus był władcą demonów mającym postać pół – człowieka, pół – gada (smok jako symbol szatana). Wywołany przez Agona, pogrążył go w piekle. Został ostatecznie pokonany dzięki zniszczeniu amuletu przez Dara (widać tu analogię do zniszczenia Jedynego Pierścienia przez Froda we ,,Władcy Pierścieni’’ J. R. R. Tolkiena).







W mitologii teozoficznej Szambala była zaczerpniętą z wierzeń buddyjskich, ukrytą wśród Himalajów ziemską krainą szczęścia stojącą na wysokim stopniu rozwoju duchowego. Tymczasem w filmie, Szambali to nazwa dzikiego i okrutnego plemienia żyjącego w górach, które zagroziło życiu Dara, Seta i lwa Gru. Czyżby chodziło tu o pokazanie, że to co czcili teozofowie tak naprawdę jest źródłem nie życia, ale śmierci?








Z kolei echem legend arturiańskich jest cygańska wiedźma Morgana; była kochanka Seta. Zamieniła zwierzęta Dara w kota, białego gołębia i dwie białe myszy, aby mogły się niepostrzeżenie wślizgnąć do twierdzy Agona. Dążyła do zniszczenia Oka Braxusa. Ktoś mógłby zapytać skąd się wzięła Cyganka w tamtym świecie. Myślę, że skoro Cyganie tyle podróżowali po naszym świecie, to i dzięki tradycyjnie przypisywanych im mocom magicznym mogli zawitać i do światów równoległych ;).
Film oceniam pozytywnie z uwagi min. na wątki antymagiczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz