sobota, 17 grudnia 2016

Współczesne gady wodne









 […] Jedyną jaszczurką morską jest legwan morski. Osiąga 130 cm długości. Skóra czarna lub ciemnoszara, w porze godowej pokryta czerwonymi łatami. Palce długie, brak błony pławnej. Wzdłuż grzbietu – grzebień z kolców. Głowa zaokrąglona. Wargi grube, inkrustowane guzami z łusek. Odżywia się glonami, zaś owady i skorupiaki traktuje jako karmę uzupełniającą. Podczas żerowania wbija się szponami w dno. Po wyjściu z morza usuwa sól z organizmu w postaci przezroczystej zawiesiny. Jaja składa na lądzie. Na lądzie zagrażają mu myszołowy galapagoskie i psy, zaś w morzu – rekiny. Zasiedla archipelag Galapagos. Jest gatunkiem chronionym.







Inny legwan, bazyliszek hełmiasty jest związany z wodą słodką. Ciało smukłe, ogon długi. Głowa ozdobiona skórnym ,,hełmem''. Na grzbiecie skórny ,,grzebień''. Łapy zakończone długimi palcami. Żyje w dorzeczu Amazonki i Orinoko. Ma tę ,,cudowną'' właściwość, iż umie chodzić po wodzie. Z tego powodu nosi przydomek ,,jaszczurki Jezusowej''. Jak to się dzieje? Otóż bazyliszek hełmiasty rozcapierza swoje długie palce i właściwie rozłożywszy swój ciężar ślizga się po lustrze wody jak na łyżwach.







Drugą wodną jaszczurką jest żyworódka. Ma proporcje anatomiczne typowej jaszczurki. Skóra barwy brązowej. Przestraszona wskakuje do wody. Rozmnaża się żyworodnie, stąd nazwa. Żyje zarówno w nizinach jak i w górach. Odżywia się owadami, ślimakami, stonogami i krocionogami.







Węże morskie występują w wielu podaniach żeglarskich jako wielkie potwory łykające statki. Tak naprawdę osiągają do 90 cm długości i nie zagrażają ludziom, o ile nie są niepokojone. Żyją w morzach opływających Azję Południowo – Wschodnią, Oceanię i wschodnie wybrzeża Afryki. Kształt ogona i ubarwienie są determinowane przez gatunek. Są najgroźniejszymi wężami świata (1 kropla jadu może zabić 5 ludzi). Odżywiają się rybami. Są masowo poławiane dla skór.
Zdarzają się też węże słodkowodne. Należy do nich min. żyjący na Florydzie niejadowity wąż wodny. Wygląda jak ciemna odmiana żmii zygzakowatej bez zygzaku.







Bagna Ameryki Północnej zamieszkuje mokasyn błotny. Ma okrągła głowę. Skóra czarna, lub ciemnobrązowa. Jest spokrewniony z grzechotnikiem, lecz nie ma grzechotki. Jadowity. Żywi się rybami, gryzoniami, jaszczurkami i żabami.







Największym wężem słodkowodnym jest anakonda (5 m długości, długość rekordowa: 11,43 m). Żyje w Ameryce Południowej. Odżywia się gryzoniami, tapirami, rybami, jaszczurkami, ptakami. Ofiary zabija dusząc. Raz w jej żołądku znaleziono kajmana o wymiarach 2 m długości. Ludzi dusi wyłącznie w obronie własnej.







Jeden gatunek węża wodnego żyje w Polsce. Jest to oczywiście zaskroniec. Został tak nazwany ponieważ na głowie ma dwie jasne lamy podobne do półksiężyców. Może osiągnąć nawet 2 metry długości (zazwyczaj mierzy ok 1 m). Zrąb jego pokarmu stanowią żaby.







Krokodylowate przetrwały do dzisiaj. Najbardziej zżyty z wodą jest ogromny krokodyl różańcowy (7 m długości), który czasami pływa w morzach Azji Południowo – Wschodniej. Zasiedla Nową Gwineę i Australię. Jest gadem synantropijnym kolonizującym australijski port Darwin. […].
Żółwie morskie i błotne wbrew pozorom stanowią tylko cześć ogółu wszystkich żółwi.







Żółw skórzasty osiąga 2,4 m długości i jest największym współczesnym żółwiem. Ma również największy areał. Zasiedla wszystkie ciepłe wody; raz złapano go u niemieckich wybrzeży Bałtyku. Gatunkowi zagrażają zanieczyszczenia mórz i oceanów, a zwłaszcza plastikowe torebki, które gady te mylą z meduzami.







Żółw karetta jest endemitem zasiedlającym Morze Śródziemne. Zagrażają mu zanieczyszczenia wody i niszczenie wylęgów.







Żółw szylkretowy żyje tropikalnych rejonach Atlantyku, Pacyfiku i w Oceanie Indyjskim.. Ubarwienie złożone z łat brązowo – rudych. Poławia się go dla płytek, z których zbudowana jest jego skorupa, używanych do wyrobu drobiazgów galanteryjnych.
Wszystkie żółwie morskie mają płetwy i są bardzo płodne, ponieważ ich jaja i młode mają wielu amatorów.







Żółw błotny jest jedynym żółwiem żyjącym w Polsce. Skorupa i skóra barwy czarnej co maskuje go w błocie. Odżywia się rybami i żabami, które kawałkuje rogowym dziobem. Żyje 120 lat. Znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze.







Żółw czerwonolicy zamieszkuje tereny podmokłe Ameryki Północnej. Na głowie ma czerwone pręgi skąd nazwa. Reszta ciała w odcieniu zielonym. Ceniony w hodowli. Należy karmić go surowym mięsem.







Żółwiem – dziwolągiem jest bez wątpienia żółw jaszczurowaty. Żyje w Ameryce Północnej. Ma potężny, rogowy dziób. Łapy wyposażone są w długie pazury. Płytki skorupy przypominają kolce. Ponadto ma długi ogon. Żywi się rybami, żabami, gryzoniami i bezkręgowcami. Czasem odgryza ludzkie palce. Pewien Indianin używał oswojonego żółwia jaszczurowatego do odnajdywania trupów leżących na dnie rzek i jezior.






Południowoamerykański żółw mata – mata o pofałdowanej, strzępiastej skórze ma długą szyję i pysk zakończony charakterystycznym ,,ryjkiem'', którym łapie planktonowe zwierzęta.








Innym nietypowo wyglądającym żółwiem jest chelodyna australijska. Ma długą szyję i podłużną głowę, oraz długie łapy o palcach spiętych błoną. Chelodyna australijska żywi się rybami i innymi drobnymi zwierzętami.







Wszystkich zainteresowanych prehistorycznymi gadami morskimi odsyłam do posta ,,Dinozaury i inne zwierzęta prehistoryczne'' ;).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz