sobota, 16 września 2017

Oleg Wieszczy







,,OLEG (...) w mit. wschsłow. (ros.) bohater z rodu → Ruryka, po jego śmierci regent sprawujący  władzę w imieniu nieletniego Igora (Powiest' wriemiennych let pod r. 6387, tj. 879). Podstępnie - podając się za kupca (...) zajął Kijów i uczynił zeń 'matkę grodów ruskich', a wszyscy jego poddani 'przezwali się odtąd Rusią' (Powiest' ... pod r. 6390, tj. 882). Podporządkował sobie wiele plemion (obszar, nad którym panował, Grecy, tj. Bizantyjczycy, zwali 'Wielką Scytią'), a wróżbici przepowiadali mu śmierć spowodowaną przez jego ulubionego konia. Oleg oddalił więc zwierzę od siebie. W r. 6415 (907) oblegał Carogród (Bizancjum) i zdobył miasto posługując się dwoma tysiącami okrętów zaopatrzonych w koła, co umożliwiło mu atak od strony lądu. Podjęty przez przerażonych obrońców jadłem i winem odmówił poczęstunku przewidując, że zaprawiony został trucizną. Z tego powodu uzyskał przydomek 'Wieszczy'. Zawarł pokój z carogrodzianami składając  - wraz ze swoimi wojami - przysięgę na broń,  → Peruna i → Wołosa, a na znak zwycięstwa na bramie miasta przybił swoją tarczę.
     W trzydziestym trzecim roku regencji dowiedział się, że koń mający mu zadać śmierć nie żyje. Wyśmiewając wróżbitów postanowił obejrzeć szczątki zwierzęcia: urągliwie nadepnął na czaszkę końską, z której wypełzła żmija i zabiła go ukąszeniem w nogę (Powiest' ..., pod r. 6420, tj. 912), pierwotnie może w piętę.
    Imię bohatera pochodzi ze stisl. Helgi 'Święty', 'Poświęcony' (por. niem. heilig 'święty'), a tradycja o nim zdaje się kontaminować losy dwu historycznych postaci: Olega Rurykowicza, pierwszego kniazia Rusi Kijowskiej, i Norwega Örwar - Odda ('Ostrza Strzały') z Hálogalandu, tytułowego bohatera Örwar - Odds saga'' -
Andrzej M. Kempiński ,,Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich''

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz