poniedziałek, 27 kwietnia 2020

,,Wehikuł czasu''







W dzieciństwie moim wielkim marzeniem było przenieść się wehikułem czasu w przeszłość i zobaczyć żywe dinozaury ;) W mojej mitologii już Lynxowie – rasa ludzi z głowami rysiów żyjąc w erze siódmej skonstruowała magiczny naszyjnik ze srebrnych kłów i pazurów umożliwiający podróże w czasie. Z kolei pierwszy wehikuł czasu w postaci maszyny skonstruowała królowa rusałek Aradvi w erze dziewiątej. 1





W gimnazjum przeczytałem klasyczną powieść science fiction ,,Wehikuł czasu’’ (ang. ,,The Time Machine’’) z 1895 r. pióra brytyjskiego pisarza Herberta George’a Wellsa (1866 – 1946).
Akcja rozgrywa się w XIX – wiecznym Richmond w Wielkiej Brytanii (obecnie jest to dzielnica Londynu) oraz w odległej przyszłości: w roku 802 701 n. e. i 30 milionów lat później.
Głównym bohaterem jest anonimowy Podróżnik w Czasie; uczony, który zbudował tytułowy wehikuł. W czasie jego spotkań z przyjaciółmi miały miejsce dyskusje min. na temat tego czy w przyszłości będą istniały państwa socjalistyczne. Innym ważnym tematem budzącym duże zainteresowanie w czasach Wellsa i również poruszonym w jego powieści jest teoria ewolucji Darwina.
W czasie swojej wyprawy Podróżnik w Czasie napotkał fantastyczne istoty będące następcami Homo sapiens.





Eloje (niejako fantastycznonaukowy odpowiednik baśniowych elfów) byli rasą pięknych, łagodnych i bezbronnych humanoidów żywiących się owocami. Wyewoluowały z klas posiadających. Zdawały się prowadzić beztroskie życie na powierzchni. Podróżnik w Czasie zaopiekował się kobietą z tej rasy noszącą imię Weena.





Morloki (fantastycznonaukowe gobliny) były rasą szpetnych, podziemnych stworów przypominających małpy. Prowadziły nocny tryb życia i polowały na bezbronnych Elojów, których mięsem się żywiły. Wyewoluowały z bezlitośnie eksploatowanych robotników.





Kiedy wymarli ostatni potomkowie ludzi, gatunkiem dominującym na Ziemi stały się gigantyczne kraby. Później zaś zgasło Słońce.
Jest to powieść bardzo pesymistyczna ostrzegająca przed pogłębiającymi się niesprawiedliwościami społecznymi. Dziś w XXI wieku obserwując takie negatywne zjawiska jak zanik klasy średniej (bogaci coraz bogatsi, biedni coraz biedniejsi), kryzysy gospodarcze, oraz panoszenie się różnych lewackich ideologii, które metaforycznie zamieniają swych wyznawców w Morloków, można powiedzieć, że powieść Wellsa jest wciąż przerażająco aktualna.





Śniło mi się, że próbowałem zbudować wehikuł czasu, lecz nie udało się i biegałem po plaży zamieniony w diatrymę.



1 Odsyłam do posta ,,Wehikuł czasu’’.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz