czwartek, 2 grudnia 2021

,,Oczy uroczne''

 

,,I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła’’ - Mt 18, 9

 


W grudniu 2021 r. obejrzałem polski film fantasy ,,Oczy uroczne’’z 1977 r. w reżyserii Piotra Szulkina (1950 – 2018). Powstał zainspirowany słowiańskimi wierzeniami ludowymi. Historię podobną do opowiedzianej w nim można znaleźć w recenzowanej na tym blogu, XIX – wiecznej pracy Kazimierza Władysława Wójcickiego ,,Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi’’. Charakterystyczny dla omawianego filmu jest brak dialogów. Poszczególne sceny są objaśniane ludowymi pieśniami.




Głównym bohaterem jest żyjący w XIX lub na początku XX wieku, polski szlachcic. Ów bezimienny ,,pan straszliwy’’ był dotknięty przekleństwem. Jego ,,uroczne’’ oczy sprowadzały cierpienie i śmierć na wszystko na co spojrzał. Symbolizują to liczne ujęcia wyłupionych oczu. Pan mieszkał w rodowym zamku o zaciemnionych oknach razem ze starym sługą. Podróżował w czarnej karecie bez koni. Jej koła obracali słudzy ubrani w białe koszule, którzy mieli twarze zasłonięte czarnymi szmatami, w rękach zaś nieśli kadzielnice. Był to bohater bardzo samotny i nieszczęśliwy.




Przełom w jego życiu nastąpił gdy poślubił piękną pannę. Ślubu udzielił im ksiądz noszony przez mnichów w czarnym konfesjonale jak w lektyce. Kiedy narodziło się ich dziecko, pan wyłupił sobie uroczne oczy, aby nimi nie skrzywdzić bliskich. Podziwiam go za to jak bardzo ich kochał…

1 komentarz:

  1. Ciekawie brzmi. Myślę że jest jeszcze sporo mało poznanych i interesujących filmów wyprodukowanych w czasach PRL-u...

    OdpowiedzUsuń