,,Podczas gdy kupcy europejscy poszukiwali drogi morskiej do Indii i na Daleki Wschód, admirał Czeng Ho wyruszył z Chin na zachód. Dysponował ogromną flotą liczącą 62 okręty ładowne i 25 mniejszych jednostek. Odbył siedem podróży przez Morze Chińskie i Ocean Indyjski, odwiedzając 30 krajów i gromadząc wiedzę na ich temat. Jego flota przewoziła 30 000 ludzi, min. lekarzy, tłumaczy, rzemieślników i kapłanów. Okręty całymi miesiącami pozostawały na morzu. Podczas siódmego rejsu okręty pokonały olbrzymią odległość 20 307 kilometrów. Chińczycy znali lepiej od Europejczyków sztukę zachowania zdrowia na morzu. Załoga Czeng Ho hodowała na pokładzie świeże jarzyny, a chorzy mieli opiekę medyczną. Jednak podróże wiązały się z wieloma niebezpieczeństwami i zginęło w nich wielu ludzi’’ - Dinah Starkey ,,Atlas odkryć’’
,,Chińczycy dotarli do Wietnamu, Indonezji, Cejlonu, Indii, Arabii Saudyjskiej i Egiptu, a także opłynęli całe wschodnie wybrzeże Afryki’’ - Bridget Daly (red.) ,,Kim oni byli? Księga pytań i odpowiedzi o sławnych ludziach’’
W czerwcu 2022 r. przeczytałem pseudonaukową książkę Gavina Menziesa ,,1434 rok, w którym wspaniała chińska flota pożeglowała do Włoch i zapoczątkowała renesans’’ (ang. ,,1434 The Year a Magnificent Chinese Fleet Sailed to Italy and Ignited to Renaissance’’).
Gavin Menzies (1937 – 2020) był brytyjskim historykiem – amatorem i byłym dowódcą łodzi podwodnych.
Założenia jego książki są następujące:
,,1421 – 1423: Chiński admirał Zheng He opływa kulę ziemską i odkrywa Amerykę.
1431: Ogromna flota Zheng He wyrusza z Chin, by obwieścić światu początek rządów nowego cesarza.
1434: Chińskie poselstwo przybywa do Florencji i spotyka się z papieżem Eugeniuszem IV. Pozostawia 11 tysięcy woluminów zawierających rozległą wiedzę z wielu dziedzin nauki i sztuki, a także mapy nieznanych Europejczykom mórz i lądów.
1490: Leonardo da Vinci studiuje szkice niezwykłych maszyn, prawdopodobnie skopiowanych z chińskiego traktatu.
1492: Krzysztof Kolumb dociera do Ameryki. Osiemnaście lat wcześniej otrzymał mapy Ameryk od Paola Toscanellego, który zdobył ‘najobszerniejsze i dobre i prawdziwe informacje od znakomitych mężów wielkiej uczoności’ przybyłych do Florencji z Chin w 1434 roku.
1506 – 1515: Pojawiają się mapy świata powstałe na podstawie chińskiej znajomości świata z roku 1434. Znajduje się na nich Cieśnina Magellana, której nie widział jeszcze żaden Europejczyk’’ - z blurbu.
Menzies twierdził ponadto, że prawdziwym twórcą teorii heliocentrycznej (zapożyczonej oczywiście z Chin) nie był Mikołaj Kopernik, ale niemiecki uczony Regiomontanus. Uważał, że jakoby XV – wieczni Chorwaci dopłynęli do Ameryki Północnej (gdzie stali się przodkami Indian Croatoans), Indii, Japonii, Filipin i Nowej Zelandii. Kiedy flota Czeng Ho (Zheng He) została zatopiona przez tsunami Mahuiki (imię maoryskiego boga ognia), chińscy rozbitkowie przeżyli w Nowej Zelandii i w obu Amerykach. Nazwę Peru wywodził od chińskiego określenia rosy.
Tezy Menziesa spotkały się z druzgocącą krytyką zawodowych historyków i sinologów, zarzucających mu fałszowanie źródeł (na rzekomo średniowiecznych mapach znaleźli napisy w chińskim piśmie uproszczonym używanym dopiero od lat 50 – tych XX wieku), oraz przedstawianie wątpliwej hipotezy jako udowodnionego faktu (,,mniemaniologia stosowana’’). Jego oponentami byli Felipe Fernández – Armesto, Robert Finlay, Ten Ta Sen, Su Ming Yang, Jin Guo Ping, Melhão Pereira, Philip Rivers, Geoff Wade i Ronald H. Fritzen. 21 lipca 2004 r. telewizja PBS wyemitowała film dokumentalny zawierający krytykę profesjonalnych chińskich historyków pod adresem prac Menziesa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz