poniedziałek, 25 lipca 2022

Biskupin

 

,,Na terenach położonych na północ od współczesnej Polski aż po północną i zachodnią Europę kwitła w I tysiącleciu p. n. e. kultura urn. Jej przykładem jest Biskupin, starożytna osada, oddalona 225 km na północny zachód od Warszawy. Osada zbudowana była na drewnianych palach. Niektóre fragmenty wioski przetrwały do naszych czasów w dobrym stanie, zanurzone w mule przez 3 tysiąclecia. Miejsce to zajmuje powierzchnię około 2 ha. Wiadomo, że mieszkańcy czcili bóstwa Słońca i Księżyca, ale kim naprawdę byli budowniczowie tego grodu? Czy istnieją jakieś związki Biskupina z kulturą celtyckich druidów?’’ - Jennifer Westwood ,,Tajemnice miejsc niezwykłych’’ 


W klasie czwartej na lekcji historii dowiedziałem się po raz pierwszy znajdującym się w Biskupinie grodzie kultury łużyckiej z epoki brązu. W polskiej świadomości narodowej jest on powszechnie, lecz błędnie uważany za zabytek słowiański. W rzeczywistości pierwsze kultury słowiańskie; praska i kijowska pochodzą dopiero z V – VI wieku n. e.

Biskupin leży nieopodal Żnina w województwie kujawsko – pomorskim. Na tych terenach zanotowano legendę o zatopionej wsi, w której – jak nieoczekiwanie okazało się – tkwiło spore ziarnko prawdy. Odnalezienie grodziska w Biskupinie w 1933 r. było największym odkryciem archeologicznym II RP. Dokonane zostało przypadkowo, w wyniku obniżenia się lustra wody w Jeziorze Biskupińskim. Nauczyciel Walenty Szwajcer (1907 – 1994) powiadomił o tym znalezisku archeologa, prof. Józefa Kostrzewskiego (1885 – 1969), który rozpoczął pracę wykopaliskowe. Próbując zrekonstruować życie mieszkańców osady zasięgano porady jasnowidza Stefana Ossowieckiego. Przynależność etniczna była tematem gorących sporów między archeologią polską a niemiecką. Podczas gdy Polacy (z Kostrzewskim na czele) twierdzili, że w Biskupin był słowiański, Niemcy widzieli w nim osadę dawnych Ilirów (nie Germanów!). Teoria autochtoniczna obowiązywała w polskiej nauce aż do lat 70 – tych XX wieku. Współcześnie stała się jednym z wielu fundamentów teorii spiskowej o Wielkiej Lechii.

W serialu fantasy ,,Tajemnica Sagali’’ podróżujący w czasie bohaterowie przenieśli się min. do osady w Biskupinie (odsyłam do posta: ,,Tajemnica Sagali’’). W dostępnym na tym blogu moim opowiadaniu ,,Wanda i Opos’’ opisałem jak królowa Wanda walczyła w Biskupinie z ghulem z Arabii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz