wtorek, 11 maja 2021

Roswell

 

,,Roswell jest największym biznesem UFO – logicznym. Historia żyje całkowicie własnym życiem oderwana od jakiejkolwiek prawdy, czy rzeczywistych zdarzeń. Jest to raczej urealniona bajka, której nie można już nawet nazwać oszustwem, tylko rodzajem gry w fantastykę. Fakty produkuje się łatwo uważając tylko by nie kolidowały ze znanymi wcześniej doniesieniami, trudno rozróżnić co jest treścią filmów akcji, a co rezultatem ‘badań detektywistycznych’ amatorów UFO’’ - ,,UFO – krytyka’’ na stronie: ,,Encyklopedia zjawisk XXI wieku OKIEM’’






O tajemniczych zdarzeniach w Roswell dowiedziałem się po raz pierwszy w gimnazjum, czytając książkę Terry’ego Deary’ego ,,UFO’’ z serii ,,Sensacja – Fakty – Akcja’’.






W 2018 r. przeczytałem książkę ,,Ściśle tajne – Majestic: prawda o UFO’’ napisaną przez amerykańskiego fizyka jądrowego i ufologa Stantona T. Friedmana (1934 – 2019). Autor ten włożył wiele wysiłku, aby uczynić ufologiczną wykładnię katastrofy w Roswell jak najbardziej wiarygodną, opartą na badaniach materiałów archiwalnych (sam Friedman przyznawał, że nie wszystkie są wiarygodne) przez co niejeden czytelnik może się na to nabrać.

8 lipca 1947 r. między Roswell a Coroną w Nowym Meksyku (USA) rozbił się balon szpiegowski wyposażony w czułe mikrofony i foliowe ekrany na drewnianym szkielecie, mający rejestrować odgłosy sowieckich prób nuklearnych w ramach tajnego programu ,,Mogul’’. Takie jest oficjalne stanowisko amerykańskiego lotnictwa wojskowego upublicznione w 1995 r. Ufolodzy zajęli się badaniem problemu wiele lat po katastrofie, a w ich relacjach często mieszkają się szczegóły z różnych lat (tzw. falsyfikacja retrospektywna).






Na temat Roswell krąży wiele dziwnych teorii:








- Najbardziej znana mówi o rozbiciu się UFO, którym lecieli kosmici, tzw. Szaraki (niskie, nagie humanoidy o szarej skórze, dużych łysych głowach i ogromnych oczach). Film przedstawiający rzekomą sekcję zwłok kosmity został przez badaczy po długiej analizie uznany za fałszerstwo. Tuszowaniem sprawy miała się zajmować wojskowa organizacja ,,Majestic’’, której rzekomą działalność opisał Friedman. Pozaziemskie technologie zdobyte z wraku statku kosmicznego mają być po dziś dzień wykorzystywane w przemyśle.

- Inni twierdzą, że statkiem przylecieli podróżujący w czasie przybysze z przyszłości lub przeszłości (np. mieszkańcy Atlantydy).






- Latający talerz mógł być skonstruowany i użytkowany nie tyle przez kosmitów, ale przez nazistów.

- Jeszcze inni mówią tu o japońskim balonie z zawieszonym niemieckim samolotem doświadczalnym (za jego sterami miał zasiadać japoński jeniec).

- Wreszcie jest i taka teoria, że żadnej katastrofy nie było, za to miała miejsce operacja służb specjalnych w celu zmylenia Sowietów.

Dzięki tego typu pomysłom, mieszkańcy Roswell nieźle zarabiają na turystyce ufologicznej. W Polsce niejako odpowiednikami Roswell, gdzie miało dochodzić do kontaktów z kosmitami są Emilcin (w XX wieku) i Wylatowo (w XXI wieku).

W filmie wytwórni Disneya ,,Lilo i Stich’’ w jednej ze scen królowa kosmitów i człowiek w czerni wspominali randkę w Roswell.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz