czwartek, 20 stycznia 2022

Aleksander z Abonutichos




 ,,W II wieku, w czasie panowania cezara Marka Aureliusza, żył w Grecji znakomity szalbierz Aleksander z Abonutichos. Przystojny, inteligentny i całkowicie pozbawiony skrupułów, 'żył udając okultystyczne zdolności' - jak zapisał jeden z jemu współczesnych. Pewnego dnia 'wbiegł na rynek prawie całkowicie nagi, tylko w przepasce na biodra, ze sztyletem w dłoni, potrząsając długimi włosami, jak fanatycy kwestujący w imię Kybele, wspiął się na ołtarz i wygłosił gwałtowne przemówienie', w którym zapowiedział narodziny nowego boga przepowiadającego przyszłość. Aleksander pobiegł następnie na miejsce budowy świątyni, przyciągając za sobą tłum ludzi. Na budowie 'odkrył' wcześniej zakopane jajko gęsi, w którym zamknął małego węża. Stłukł jajko i obwieścił, że mały wężyk to zapowiedziany bóg. Po tym wstępnie Aleksander ukrył się w domu na kilka dni, a gdy później wpuścił do siebie zafascynowanych ludzi, wszyscy mogli zobaczyć owiniętego wokół jego ciała dużego węża: w tak krótkim czasie wąż zdążył urosnąć.



    W rzeczywistości był to duży i łagodny wąż z gatunku żyjącego w Macedonii, któremu Aleksander doczepił głowę z lnu, nadając jej nieco ludzkie rysy. Pokój był słabo oświetlony, a nacisk ludu sprawiał, że nikt nie miał czasu dokładnie się przyjrzeć. Ludzie uwierzyli, że u jasnowidza rzeczywiście zamieszkał bóg.

    Aleksander ogłosił następnie, że bóg będzie odpowiadał na pytania przesłane w zamkniętych kopertach. Gdy był sam, odrywał lub łamał pieczęć, którą potrafił skopiować, czytał pytanie, zamykał kopertę i dołączał odpowiedź. Z całego cesarstwa przybywali ludzie, by zobaczyć ten cud - węża z głową człowieka, który przepowiada przyszłość. Gdy proroctwa okazywały się nie tylko niejednoznaczne, ale po prostu błędne, Aleksander fałszował zapis udzielonej odpowiedzi. Gdy pytanie zadane przez osobę zamożną zdradzało jakąś słabość, Aleksander wykorzystywał to do wyłudzenia pieniędzy. Oszustwo to przyniosło mu ogromną sławę i dochody porównywalne z zarobkiem w wysokości kilkuset tysięcy dolarów rocznie w naszych czasach'' - Carl Sagan ,,Umysł Broca''


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz