poniedziałek, 30 marca 2020

Siergiej Woronow i małpie jądra


,,Woronow Sergjusz, ros. fizjolog, ur. 1866, od 1917 kierownik laboratorjum dla doświadczalnej chirurgji w Collège de France (Paryż), pracuje nad przeszczepianiem gruczołów, zwłaszcza gruczołów płciowych (...)’’ - ,,Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga tom 18 Victor do Żyżmory’’





Siergiej Woronow (1866 – 1951) był rosyjskim emigracyjnym lekarzem pracującym we Francji i Egipcie. Zasłynął przeszczepianiem mężczyznom małpich jąder w celu ich odmładzania. Kryło się w tym myślenie magiczne: część ciała jurnego zwierzęcia miała uczynić człowieka jurnym (już w XVIII – wiecznej francuskiej powieści Denisa Diderota ,,Kubuś Fatalista i jego pan’’ pojawia się określenie: ,,rozpustny jak szympans’’). W wieku 33 lat Woronow przeprowadził na sobie pierwszy eksperyment polegający na wstrzyknięciu sobie na odmłodzenie mieszaniny zmielonych jąder psów i świnek morskich (nie podziałało). W 1913 r. wszczepił 74 – latkowi kawałki jąder pawiana licząc, że organizm je zasymiluje i nabierze wigoru. Z powodu efektu placebo jego metody początkowo cieszyły się uznaniem świata nauki. Miał licznych klientów, na których dużo zarobił. Z czasem przestano dawać wiarę w skuteczność jego terapii, lecz w niczym mu to nie zaszkodziło.
Terapia Woronowa zainspirowała Michaiła Bułhakowa (z wykształcenia również lekarza) do napisania powieści science fiction ,,Psie serce’’.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz