czwartek, 10 sierpnia 2017

Demonologia indyjska,,demony - tak, jak w większości krajów Azji i Afryki, liczne demony zamieszkują również tajemne miejsca w Indiach. Nie mówi się o nich jako o zbiorowości, lecz ściśle określa się ich rodzaj: asurowie, danawowie, piśaczowie, gandharwowie, rakszasowie, jakszowie, dasjowie. Dźajnowie wierzą w inne demony; wiele buddyjskich demonów ma nieindyjskie imiona, pochodzące z Tybetu, Birmy itd. Niektóre demony są po prostu małymi i złymi duchami o niewielkiej mocy, które mogą stać się utrapieniem, niepokojąc ludzi i wystawiając na próbę ich cierpliwość. Inne typy demonów to pożądliwe seksualnie diabły, jak np. gandharowowie i ich żeńskie odpowiedniczki, apsarasy. Uwodzą one samotnych podróżników przeciwnej płci i płodzą z nimi potomstwo, w którym niewiele jest z człowieka. Jakszowie, wraz z żeńskimi demonami - jaksziniami, zamieszkują lasy. Nie są one zbyt niebezpieczne, lecz bardzo zwodnicze. Jakszini potrafi objawić się jako piękna naga kobieta, a gdy podróżnik podąży za nią w głąb lasu, ona zamienia się nagle w drzewo i podróżnik gubi drogę. Asurowie są znacznie bardziej niebezpieczni. Są najpotężniejszymi demonami, antybogami - jak sugeruje ich nazwa - którzy wypowiadają wojnę dewom, dobrym bogom, i czasami niemal ją wygrywają. Rakszasowie to najbardziej złe i niebezpieczne demony. Ich król. Rawana, okrutny i podstępny, znajduje przyjemność w oszustwach na wielką skalę. Wisznu nieraz musiał inkarnować się  na ziemi, by pokonać tego nieokiełznanego demona wraz z jego zbrodniczą armią.
Demony w swych widzialnych postaciach wyglądają straszliwie, potwornie, przerażająco, niezwykle i wręcz obezwładniająco. Tylko bogowie mogą je pokonać.
Indyjski islam ma własne demony, zwane czasem diw, które mogą być duchami lub olbrzymami; niektóre są dżinnami, mogącymi przybierać dowolny kształt i rozmiar (zwykle mają rogi). Ich samice mogą objawiać się jako pociągające kobiety, wychodzić ze śmiertelników i mieć z nimi potomstwo, żyją jednak znacznie dłużej niż ludzie. Szetanowie są zawsze niebezpieczni i nieprzyjaźni. Kuszą ludzi szepcąc do uszu albo straszą ich swymi pazurami, rogami, ogromnym rozmiarem, włochatą skórą i ognistymi oczami'' -
Jan Knappert ,,Mitologia Indii''

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz