poniedziałek, 10 lutego 2014

Kuchnia Lemurii

,,... Był to Wiek Magii, czasy, w których potężni Magowie zmagali się z falami ciemności, starającymi się rozpiąć swe mroczne skrzydła nad ziemią ludzi. Świat nie zobaczy już takich czarów, które były już stare, gdy Lemuria była młoda, a sztandary Matki Imperiów łopotały dumnie nad Egiptem, Atlantydą i czerwonymi jak róże miastami Majów...’’ – Lin Carter ,,Czarnoksiężnik z Lemurii’’.Kuchnia Atlantów wiele zaczerpnęła z kuchni Lemurii. Podstawowe zboża uprawiane na Lemurii to ryż, a także pszenica, proso i sorgo. Lemuryjski chleb miał postać podpłomyków.
Zupy: zupa z zielonych bananów, ze ślimaków, rosół lemuryjski (dziś znany jako rosół arabski), zupa krabowa, krewetkowa, żółwiowa, zupa z kalmarów i małży, zupa z ciecierzycy, grzybowa.
Dania mięsne: kiełbasa z imbirem, udziec tapira czaprakowatego, pieczeń z renifera (Lemuryjczycy sprowadzili renifery z Hyperborei), pieczeń z dromadera, kozina curry, baranina w cieście, kiełbasa z baraniny, kebab z jagnięciny, kebab z kurczaka, kebab wieprzowy, szynka z babirussy (zapożyczona z kuchni Rutas), kurczak w cieście, kurczak curry, kaczka w cieście, królik w sosie czosnkowym z kuskusem, 14 rodzajów szaszłyków, kurczak gotowany w mleczku kokosowym, pieczeń z olbrzymiego żółwia, pytony i kobry pieczone w popiele, smażony waran, żabie udka, szczur smażony w oleju kokosowym, pieczona rudawka serwowana z bananami i pomarańczami, mózg małpy.
Dania rybne: 40 dań z tuńczyka, rekin smażony z ananasem, pieczone koniki morskie
Owoce morza i dania z lądowych bezkręgowców: krab w cieście, krewetki w cieście, kalmary w cieście, szaszłyki z bananów i owoców morza, pasta krewetkowa, langusta curry, trepang (danie ze strzykwy), surowe macki ośmiornicy (jeszcze żywe i ruszające się w żołądku), suszone i solone stonogi, pieczone skorpiony i tarantule, gąsienice jedwabników, świerszcze
Jaja: Na Lemurii oprócz jaj kurzych spożywano jaja kaczek, strusi i kazuarów. Jedzono jaja kacze i kurze z zarodkiem w środku, jaja stuletnie, oraz ,,jaskółcze gniazda'', czyli gniazda ptaków salangan zrobione z wyschniętej, ptasiej śliny.
Nabiał: sery kozie i owcze, ajran, kumys, jogurt z owocami
Dania warzywne: ryż z warzywami, makaron z warzywami, ogórki nadziewane ryżem, nadziewane bakłażany, kim - czi 
Owoce: arbuzy, melony, figi, granaty, winogrona, banany, kiwi, mango, mangostany, papaje, duriany, liczi. Popularnymi deserami są banany i ananasy w cieście.
Grzyby: grzyby mun i shitake w cieście
Orzechy: wiórki kokosowe, lody kokosowe, sos orzechowy
Przyprawy: sól, przyprawy korzenne, miód, cukier z trzciny cukrowej, skórka pomarańczy, kardamon, trawa cytrynowa oraz curry w barwach żółtej, pomarańczowej, zielonej, niebieskiej, różowej, tęczowej, fioletowej i czarnej (to ostatnie curry zostało zapożyczone z kuchni Mu).
Sosy: sojowy, wasabi, czosnkowy, jogurtowy z koperkiem, cebulowy, paprykowy
Dania z ryżu i kaszy: sajgonki, kasza kuskus
Makaron: makaron sojowy z owocami morza, drobiem, jajkiem, warzywami, mięsem.
Dania mączne: musaka serwowana na zimno.
Słodycze: chałwa, liczne lody i sorbety, w tym lody o smaku … serowym, bakalie, sezamki
Alkohole: wódka ryżowa, wino (czerwone, różowe, zielone, niebieskie i fioletowe), pina colada, rum, piwo imbirowe, kumys (biały, czarny i różowy)
Napoje bezalkoholowe: mleczko kokosowe, soki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz