sobota, 6 sierpnia 2022

,,Historia i fantastyka''

 

,,Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury to jednak wypadałoby mieć własną’’ - Andrzej Sapkowski, Stanisław Bereś ,,Historia i fantastyka’'  


W 2006 r. przeczytałem wywiad rzekę Stanisława Beresia z Andrzejem Sapkowskim, zatytułowany ,,Historia i fantastyka’’. Andrzeja Sapkowskiego (ur. 1947) nie muszę nikomu przedstawiać, kim jednak jest jego rozmówca?



,,STANISŁAW BEREŚ (ur. 1950), historyk literatury, krytyk, eseista, poeta, tłumacz. Profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od 1996 redaktor ‘Telewizyjnych Wiadomości Literackich’, członek jury literackiej Nagrody Nike (1996 – 2004). Opublikował ok. 350 tekstów na łamach najważniejszych czasopism krajowych, emigracyjnych i zagranicznych. Oprócz książek i opracowań literacko – krytycznych (m. in. WYBÓR NIEZOBOWIĄZUJĄCY; UWIĘZIONY W ŚMIERCI. O TWÓRCZOŚCI TADEUSZA GAJCEGO; HISTORIA LITERATURY POLSKIEJ W ROZMOWACH XX – XXI; TAKO RZECZE … LEM; SZUFLADA Z ATLANTYDY. SZKICE O LITERATURZE POLSKIEJ XX WIEKU) przeprowadził wywiady – rzeki z największymi polskimi pisarzami, wydane w tomach: ROZMOWY ZE STANISŁAWEM LEMEM; PÓŁ WIEKU CZYŚĆCA. ROZMOWY Z TADEUSZEM KONWICKIM’’ - z biogramu na skrzydełkach okładki.


Interlokutorzy różnili się pod względem światopoglądu, wykształcenia, zainteresowań i charakterów. Niekiedy dość żywo spierali się ze sobą. Z tego powodu ,,Historię i fantastykę’’ czyta się inaczej niż znacznie późniejszą pozycję ,,Po drugiej stronie książki’’ Andrzeja Pilipiuka. 1



W cyklu rozmów zostały poruszone takie tematy jak: literatura fantasy (zwłaszcza ,,Saga o wiedźminie’’ i ,,Trylogia husycka’’) i science fiction jak również głównego nurtu (Sapkowski bardzo ceni ,,Trylogię’’ Sienkiewicza i twórczość Umberto Eco), rola pisarza w społeczeństwie, gry RPG, religia (pisarz nie ma łaski wiary), magia, zjawiska paranormalne (nie wierzy w UFO, dopuszcza jednak istnienie zjawisk z zakresu parapsychologii), historia, feminizm i odrzucona przez naukę teoria Margaret Murray o kulcie Wielkiej Bogini, która legła u podstaw neopogańskiego kultu wicca, skłonność ludzi do okrucieństwa (bynajmniej nie łagodzona przez rozwój cywilizacji…), polowania, wędkarstwo, koty (Autor jest wielkim miłośnikiem tych zwierząt), fandom, niekompetentni i aroganccy dziennikarze, polityka (twórca ,,Wiedźmina’’ nie dał się wciągnąć Beresiowi w rozmowę na ten temat), telewizja, Internet, kara śmierci, aborcja, pornografia etc.

Wobec Sapkowskiego mam mieszane odczucia. Stanowczo nie podzielam jego ateizmu, antyklerykalizmu i liberalizmu obyczajowego. Przeraża mnie, że za swój autorytet uważa on … Jerzego Urbana (sic!). Z drugiej strony szczerze podziwiam jego rozległą wiedzę, profesjonalizm, inteligencję i zdolności językowe ;).



1 Odsyłam do posta: ,,Po drugiej stronie książki’’.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz