piątek, 12 lipca 2019

,,Zaszczitniki''W lipcu 2019 r. obejrzałem rosyjski film science fiction ,,Guardians. Misja superbohaterów’’ (ros. ,,Guardians: Zaschitniki’’) z 2017 r. w reżyserii Sarika Andreasjana (ur. 1984). Jest to rosyjska odpowiedź na amerykańskie filmy o superbohaterach takich jak Avenhersi, X – Meni, czy Strażnicy Galaktyki.
Akcja rozgrywa się w XXI wieku w Rosji (Moskwa, Syberia, Nowińsk), Armenii i w Kazachstanie.
Film opowiada o czwórce superbohaterów w latach 40 – tych XX wieku utworzonych ze zwykłych ludzi na drodze eksperymentów genetycznych prowadzonych przez prof. Augusta Kuratowa w ramach projektu ,,Patriota’’. Byli to:


- Ormianin Ler: przemieszczał kamieni mocą telekinezy; był wierzący; na filmie widzimy go modlącego się w ormiańskim klasztorze,


- Kazach Chan: nadludzko szybki, walczył dwoma półksiężycowatymi ostrzami,


- Arsus z Syberii (łac. ,,ursus’’ - niedźwiedź): potrafił się zamieniać w niedźwiedzia co stanowi nawiązanie zarówno do średniowiecznych skandynawskich berserków jak i niedźwiedzia jako powszechnie znanego symbolu Rosji,


- Ksenia z Moskwy: stawała się niewidzialna (początkowo tylko pod wpływem wody; była też odporna na wysoką i niską temperaturę, cierpiała na amnezję i potrafiła ugotować barszcz.Rolę antagonisty pełni twórca superbohaterów – prof. August Kuratowa. Przypuszczam, że jego nazwisko może nawiązywać do okrutnego szefa opriczniny Maluty Skuratowa (1541 – 1573). 1 Pracując nad projektem ,,Patriota’’ zdradził, a następnie w wyniku napromieniowania zamienił się w złego superbohatera. Powołał do życia armię klonów i chciał zniszczyć Moskwę za pomocą ,,Młota’’ - sowieckiej broni kosmicznej będącej odpowiedzią na amerykański program ,,Gwiezdne Wojny’’. Superbohaterowie przeszkodzili mu w tym, wymieniając się mocami i doprowadzając tym do wybuchu wierzy w centrum Moskwy, którą zajmował Kuratow.Film bardzo mi się spodobał z uwagi na zamierzony, bądź nie – polski akcent (scena, w której Ksenia jeździła na grzbiecie Arsusa zamienionego w niedźwiedzia przypomina mi polski herb Rawicz przedstawiający właśnie pannę dosiadającą tego zwierzęcia), oraz przesłanie mówiące, że wartość superbohaterów nie zależy od ich nadprzyrodzonych mocy, ale do szlachetnego postępowania. Koresponduje to ze słowami Jezusa Chrystusa: ,,Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie’’ - Łk 10, 20. Oglądając film warto jednak pamiętać, że zarówno ZSRR jak i współczesna Rosja popełniły wiele zbrodni (np. wojna w Czeczenii, najazd na Gruzję i Ukrainę).1 Maluta Skuratow był jednym z gościu wielkiego balu u szatana w ,,Mistrzu i Małgorzacie’’ Michaiła Bułhakowa :).