piątek, 1 października 2021

,,Baba Jaga. Koszmar ciemnego lasu''

 

,,Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona?’’ - Iz 49, 15


 


W październiku 2021 r. obejrzałem rosyjski horror ,,Baba Jaga. Koszmar ciemnego lasu’’ (ros. ,,Jaga. Koszmar tjemnogo lesa’’) z 2020 r. w reżyserii Światosława Podgajewskiego (ur. 1983) i Nathali Hencker.

Akcja rozgrywa się w XXI wieku w dużym rosyjskim mieście i przylegającym do niego lesie.Głównym bohaterem jest nastoletni Jegor, mieszkający razem ze swym ojcem Aleksiejem, macochą Julią i przyrodnią siostrą w wieku niemowlęcym, Warią. Chłopiec ciężko przeżył śmierć matki. Nie potrafił zaakceptować macochy i źle znosił przeprowadzkę. W nocy dręczyły go koszmary. Razem ze swoją pierwszą miłością, Daszą (Danią), przez nikogo niekochanym ulicznikiem Antonem (z wroga głównego bohatera stał się jego przyjacielem), oraz dorosłym mężczyzną, Michaiłem; poszukiwaczem broni z czasów II wojny światowej, Jegor wyprawił się do lasu na ratunek Warii porwanej przez Babę Jagę.


Tytułowa antagonistka, mająca bardzo oryginalną postać wielkiej, czerwonej lalki – motanki, była słowiańskim demonem żyjącym w lesie na granicy świata żywych oraz umarłych i porywającym dzieci. Gdy te dostawały się w szpony Baby Jagi, rodzice szybko o nich zapominali. Mieszkała w chacie opierającej się na czterech słupach. Służyły jej niewidzialne ptaki, zwane nawami. Jedną z tych istot była żona Michaiła; kobieta z ptasim dziobem, częściowo opierzoną twarzą i szpikulcem zamiast nogi, która porywała dzieci. Jedna z nawi, przybrawszy postać młodej niani Tatiany o paznokciach przypominających szpony, wkradła się w łaski rodziców Jegora i porwała Warię. Demoniczna opiekunka wywierała zgubny wpływ na Aleksieja, który otumaniony przez nią próbowała zabić syna wiertarką. Na szczęście w popełnieniu morderstwa przeszkodziła mu jego żona Julia. W chacie Baby Jagi znajdował się piec stanowiący portal do mrocznego świata zmarłych. Dzieci spotkały w nim zaginioną córkę Michaiła; dziewczynkę o białych włosach i oczach pokrytych bielmem oraz … androida Ewę; koleżankę Daszy (wątek ten ostrzega przed nieumiarkowanym korzystaniem z urządzeń elektronicznych przez dzieci i młodzież). Po odnalezieniu Warii, Jegor podpalił racą szmacianą Babę Jagę i jej chatę. Niestety wiedźma nie została definitywnie pokonana; w przyszłości miała jeszcze powrócić.
Film w interesujący sposób ożywia słowiańskie wierzenia, opowiadając o sile miłości i przyjaźni potężniejszych niż knowania demonów.