poniedziałek, 27 września 2021

Rekiny i ośmiornice w polskim folklorze

 ,,Nad Pilicą, w okolicach Nowego Miasta, zapoznano mnie z dość dokładnym wykładem o topielicach, który był ni mniej ni więcej tylko ludową przeróbką zasłyszanych wiadomości o ośmiornicach z mórz południowych. Pod Sulejowem słyszałem o topielcu, który ma postać olbrzymiej ryby i nazywa się 'repin'. [...] domyśliłem się z dokładniejszego opisu, że chodzi tu po prostu o rekina. Według informacji pochodzącej z powiatu pajęczańskiego, w wodach rzecznych żyją 'wirusy', które starają się wciągać kąpiących w głębiny i topić'' - Bohdan Baranowski ,,Pożegnanie z diabłem i czarownicą''

  

Norki ludożercy
,,W Łodzi jeszcze w 1964 r. rozeszła się plotka o wykradaniu trupów na pożywienia dla norek, przy czym stare znachorki miały kupować za olbrzymią cenę 'sadełko' dzieci'' - Bohdan Baranowski ,,Pożegnanie z diabłem i czarownicą''

Internetowe cuda na kiju cz. XII

 1. Według Mariusza Szczytyńskiego, Chińczycy mają ,,genotyp diabła’’, zaś starożytni Lechici zbudowali Wielki Mur do obrony przed nimi.

2. W zamierzchłych czasach rosły na Ziemi drzewa Edenu wysokie jak góry.

3. Jakiś bluźnierca napisał na Facebooku, że słowa: Jezus Chrystus znaczą ,,jestem chytrą świnią’’.4. W 2012 r. Hjörtur Kjerúlf nakręcił film z potworem z islandzkiego jeziora Lagarfijot, zwanym Lagarfjótsormurinn. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIV wieku.
5. W 2018 r. na plaży w Queensland w Australii John i Riley Lindholm znaleźli prawie 2 – metrową rybę. Przypuszcza się, że mógł to być olbrzymi dorsz, albo tripletail. Wcześniej, w 2016 r. nad australijskim jeziorem Macquerie znaleziono zwłoki istoty wyglądającej jak hybryda delfina z krokodylem.
6. W 2017 r. na indonezyjskiej plaży znaleziono truchło 22 – metrowego nieznanego zwierzęcia.
7. W XXI wieku został wymyślony kot Gorefield – mroczna wersja nieszkodliwego Garfielda. Gorefield jest gotów pożerać ludzi, jeśli zabraknie mu lazani.


8. Smile dog to demoniczny pies, przeważnie rasy husky mający zęby wyszczerzone od ucha do ucha, który po raz pierwszy pojawił się w internetowej creepy paście z 2008 r. Zajmuje się straszeniem i zabijaniem ludzi, oraz zaciąganiem ich dusz do piekła.


9. Sirenhead to wymyślony w XXI wieku olbrzymi, pozbawiony skóry humanoid mający zamiast głowy dwa megafony.
10. W Katalonii nagrano w nocy upadłego anioła z obciętymi skrzydłami.
11. W 2007 r. we Fresno w Kalifornii (USA) kamera zarejestrowała tzw. ,,nightcrawlers’’, czyli tajemnicze istoty wyglądające jak chodzące, białe spodnie. Podobną istotę nagrano w 2011 r. w Parku Narodowym Yosemite (USA). Przypuszcza się, że byli to kosmici, lub istoty z innego wymiaru.
12. W 2018 r. pewien mężczyzna nagrał w Quebecku (Kanada) wendigo (stwora z indiańskich legend) polującego na łosia.

13. Na zamku Książ ukazuje się Biały Górnik (żart znaleziony na Facebooku).

14. Stanisław Lem był kosmita, dzięki czemu posiadał wiedzę potrzebną do pisania science fiction (żart).

15. W Indonezji przetrwały do naszych czasów welocyraptory, zwane przez miejscowych Kawuk, które rozkopują groby i zjadają trupy. Ostatnie doniesienia o nich pochodzą z 2014 r.
15. W 2005 r. na Nowej Gwinei widziano ostatnie terizinozaury, zwane przez miejscowych Kaiaimunu.

16. Na starożytnej Malcie istniała cywilizacja krasnoludów.


17. Yeti mieszkają w podziemnych tunelach, gdzie zażywają specyfik umożliwiający im zmianę postaci (pomysł Dariusza Kwietnia).
18. W Australii nastąpiło właśnie Wielkie Otwarcie Wrót. Niedługo esesmani wyjdą spod ziemi, wraz z nimi pojawi się Dariusz Kwiecień na wilkołaku, Josef Bartnik dosiadający klona Jareckiego, oraz Vera Vaculikova na obłokach (parodia opowieści Kwietnia ze strony ,,Kłamstwa Kwietnia’’).


19. Niemcy w kompleksie Riese hodowali dinozaury i wampiry (żart Tomasza Sidora z jego skasowanego bloga).


20. W Afryce przetrwały do naszych czasów tygrysy szablozębne.
21. W 1870 r. pojawiły się pierwsze wzmianki o maoryskim gorylu z odludnych rejonów Nowej Zelandii. Miał on wystające kły i był znany z miejscowych legend.
22. Nazwa triceratops pochodzi od ceratowych siodeł, jakie Lechici zakładali tym dinozaurom (żart z nienaukowych etymologii Tomasza Kosińskiego).


23. Islamscy rebelianci w Syrii zestrzelili latającego słonika Dumbo.24. Kanadyjski dziennikarz Serge Monast (1945 – 1996) stworzył teorię spiskową o Blue Beam (ang. Błękitnej Wiązce), czyli tajnym rządowym projekcie wywoływania zbiorowych halucynacji za pomocą specjalnie dobranych dźwięków. Halucynacje te mają dotyczyć powtórnego przyjścia Jezusa (Paruzji), a także lądowania kosmitów.

25. Według pewnej sekty przy końcu świata dinozaury zjedzą złych ludzi.


26. W 1990 r. pojawiły się pierwsze wzmianki o bogini zwanej Niewidzialnym Różowym Jednorożcem. Jest to ateistyczna parodia religii, podobnie jak lepiej znany kult Niewidzialnego Potwora Spaghetti.27. Władimir Putin leciał helikopterem nad tajgą i ujrzał ałmasy (rosyjskie odpowiednik yeti).

28. W 2013 r. do Urzędu Stanu Cywilnego w Ostrowcu Świętokrzyskim przyszedł trzeźwy (!) petent chcący zmienić swe imię i nazwisko na … Pan Bóg. Motywował to tym, że chciałby móc się przedstawiać: ,,Nazywam się Bóg. Pan Bóg’’. Zaczął się awanturować dopiero gdy mu odmówiono.
29. Jacyś nienormalni ludzie w Polsce chcieli nadać swemu dziecku imię Belzebub.

30. Arabowie mają 50 – centymetrowe penisy.

31. W 2016 r. na plaży w Kostaryce znaleziono jedzoną przez urubu czarne padlinę stwora podobnego do człowieka mającego przednie łapy kangura i zgięte nogi zakończone kopytami.