środa, 5 września 2018

Kalendarium czarownic ,, [...] W roku 100 n. e. rzymski pisarz Oktawian zapisał to, co usłyszał o czarownicach: 'Mówiono mi, że oddają cześć oślej głowie. Podczas tych obrzędów młody kapłan przebija sztyletem niemowlę. A potem - co za koszmar! - czarownice łapczywie wypijają jego krew i odrywają mu rączki i nóżki, kłócąc się o nie zajadle.


Rok 415. W egipskiej Aleksandrii chrześcijanie mordują Greczynkę Hypatię. Rozbierają kobietę i odzierają jej ciało do kości, skrobiąc ją skorupami rozbitych naczyń. Hypatię uznano za czarownicę, gdyż parała się matematyką! Jej szczątki spalono na stosie.

Rok 785. Król Franków Karol Wielki, przyszły cesarz, ogłasza, że czarownice nie istnieją. Ich palenie będzie karane.
Rok 900 n. e. Elfryk, angielski mnich z Winchesteru, zapisuje w kronice: 'Czarownice spotykają się po pogrzebach na rozstajach dróg. Wzywają diabła, a on pojawia się w postaci nieboszczyka'. Wierzono, że skrzyżowania dróg są miejscami, gdzie czyhają dusze wisielców, a czarownice gromadzą się tam na pogaduszki. [...].


Rok 1231. Konrad z Marburga zostaje pierwszym niemieckim łowcą czarownic. Twierdzi, że: 'Spaliłbym stu niewinnych, gdyby wśród nich był jeden winny'

Rok 1280. Pojawiają się pierwsze wizerunki czarownic latających na miotłach.
Rok 1324. Petronella jest pierwszą osobą na Wyspach Brytyjskich, którą spalona na stosie za czynienie czarów.
Rok 1390. Pierwsze polowanie na czarownice we Francji. Według Kościoła czarownice są zbrodniarkami. Duchowni, nie mogąc sami dokonywać egzekucji, przekazują je sądom.


Rok 1431. Anglicy pojmują francuską wojowniczkę Joanne d'Arc i oskarżają ją o czary. Zostaje spalona żywcem.


Rok 1542. Król angielski Henryk VIII wprowadza prawo, które nakazuje, że każdy, kto wzywa złego ducha z piekła rodem, musi umrzeć, a cały jego majątek przepada na rzecz władcy. Prawo winno ścigać zwłaszcza cztery przewrotne formy czarów:
1. Przepowiednie - nie wolno powiedzieć 'Król niebawem umrze', bo może to wywołać panikę w całej Anglii.
2. Zabicie wroga przez zniszczenie jego podobizny - ponoć po takich czarach wróg umiera.
3. Przyrządzenie magicznej mikstury, której wypicie rzuca urok - napój miłosny.
4. Stworzenie figurki danej osoby - człowiek złapany na takich praktykach zostaje stracony, a król Henryk zabiera wszystko, co ów nieszczęśnik posiadał.
   Prawo to działało przez sześć lat. Jednak na jego mocy ... uwięziono tylko jedną osobę. A potem puszczono ją wolno!


Rok 1547. Nowy król Edward VI unieważnia prawa Henryka. Ale...


Rok 1563. Królowa Elżbieta I ogłasza, że za przyzywanie złych duchów grozi rok więzienia. Tego, kto zrobi to po raz drugi, czeka szubienica.Rok 1597. Jakub VI Stuart, król Anglii i Szkocji, pisze dzieło o czarach pod tytułem Demonologia. Mówi tam: 'Diabeł uczy czarownice jak wyrabiać figurki swoich wrogów z wosku lub gliny. I jak, rzucając potem te figurki w ogień, sprawiać, że wrogowie umierają w męczarniach'.
Rok 1609. W Niemczech odbywa się proces odsądzonego od czci i wiary mieszkańca Bambergu. Oskarżycielem jest biskup Gottfried von Dornheim. Ów sługa boży bogaci się na majątkach konfiskowanych ofiarom po ich śmierci. Liczba skazańców idzie w setki!


Rok 1645. W Chelmsford w Anglii inkwizytor generalny Matthew Hopkins prowadzi procesy o czary. Przez tego drania setki kobiet kończą na szubienicy.
Rok 1684. Alice Molland jest ostatnią kobietą powieszoną w Anglii za czary.


Rok 1692. W Ameryce rozpętuje się kampania przeciw czarownicom. Dziesiątki mieszkańców Salem mają szczęście i trafiają tylko do więzienia, ale dziewiętnaścioro nieszczęśników dokonuje żywota na szubienicy. Najgorszy los spotyka farmera, który zostaje ukamienowany i kona przez dwa dni. Ma osiemdziesiąt lat.
Rok 1712. W Hertfordshire Jane Wenham zostaje uznana za winną uprawiania czarów. Jest ostatnią kobietą w Anglii, która zostaje skazana za to na śmierć. Jednak królowa Anna ją ułaskawia.
Rok 1727. Ostatnią kobietą spaloną na stosie za czary w Szkocji jest Janet Horne. Mijają wieki, a ludzie nadal wierzą w czarownice...
Rok 1875. W Long Compton, nieopodal lasu Wychwood, zostają odkryte zwłoki starej kobiety. Ciało Ann Turner jest przygwożdżone do ziemi widłami. James Heywood, miejscowy farmer, ponoć kiedy powiedział: 'To ona sprowadza powodzie i susze. Jej zaklęcia niszczą plony na polach. Jej czary wpędziły mojego ojca do grobu!' Heywood trafił do więzienia za zamordowanie Ann.
Rok 1928. Rodzina węgierskich chłopów katuje na śmierć starą kobietę, podejrzewając, że jest czarownicą. Nie ponoszą kary.
Rok 1945. Ciało Charlesa Waltona, robotnika rolnego, zostaje znaleziono nieopodal (znowu) Long Compton (znów) przygwożdżone do ziemi widłami. Lokalna wieść niesie, że parał się czarami. Zabójca nie zostaje wykryty'' -
Terry Deary ,,Strrraszna historia. Przewodnik. Czarownice''