wtorek, 17 lipca 2018

,,Mroczny Świat: Równowaga''


,,Szatan w ciemności łowi, jest to nocne zwierzę,
Chroń się przed nim w światło, tam cię nie dostrzeże’’
- Adam MickiewiczW lipcu 2018 r. obejrzałem rosyjski film urban fantasy ,,Mroczny Świat 2: Równowaga’’ (tytuł oryginału: ,,Tiemnyj mir: Rawnowesie’’) z 2013 r. w reżyserii Olega Assodulina ((ur. 1971) na podstawie scenariusza małżeństwa ukraińskich pisarzy fantastów Mariny i Siergieja Diaczenków.
Akcja rozgrywa się w XXI wieku (po 2010 r.) w Moskwie i w tytułowym Mrocznym Świecie (niejako odpowiedniku piekła). Moskwa była chroniona przed atakami jego mieszkańców za pomocą magicznej kopuły. Dawniej kopuła ta opierała się na wieżach Kremla, obecnie zaś na pięciu najwyższych wieżowcach.Protagonistką jest Dasza Lebiediewa (grana przez Marię Pirogową) – urocza studentka moskiewskiego uniwersytetu, mająca krótkie, rude włosy i zielone oczy. W dzieciństwie kiedy jechała na wycieczkę autokarem, została zaatakowana przez mroczne siły i wpadła do jeziora. Otrzymała od tajemniczego nieznajomego amulet z niebieskim kamieniem, zwany Okiem Opatrzności, symbolizujący mądrość i siłę, po czym żywa wypłynęła na powierzchnię. Odtąd stale nosiła ów klejnot na szyi, choć zdarzyło się jej zgubić go w basenie (chrześcijanin powinien pamiętać, że noszenie amuletów jest sprzeczne z pierwszym przykazaniem). Dasza bardzo podobała się kolegom ze studiów. Nie bała się psów, myszy, ani wysokości, przerażała ją natomiast samotność. Jej ukochanym był Jegor, przedstawiający się jako Siemion (Sem), który stracił pamięć, lecz dzięki Daszy odzyskał ją i wrócił do matki.Rolę antagonistów pełnią Cienie – nieśmiertelni mieszkańcy Mrocznego Świata, odpowiednik diabłów, mający też cechy wampirów energetycznych. Przenikały do naszego świata, aby wysysać z ludzi energię i chęć do życia (w polskim folklorze podobną rolę pełniły demony zwane osmętnicami). Dręczyły ludzi, doprowadzając ich do samobójstw min. poprzez zamieszczanie na you tube filmików z przyszłości. Potrafiły przybierać ludzką postać np. studenta, czy profesora. Często ubierały się na czarno, choć nie zawsze. Były nadludzko silne i szybkie, jednak szkodziło im zimno i … mleko (to ostatnie działało na nie jak kwas siarkowy na człowieka). Władały czarną magią. Cień – kobieta ofiarowała swe usługi Walerii – dziewczynie Michaiła Wasiliewa, zazdrosnej o Dasze, swe usługi w fizycznym zniszczeniu rywalki, zaś mieszkający w Mrocznym Świecie czarownik sterował Semem za pomocą lalki voodoo. Ów mag, będący odpowiednikiem Lucyfera dążył do uwolnienia wszystkich Cieni i opanowania Moskwy.
Przed Cieniami bronili Kurierzy. Otwierali magiczne portale i odsyłali Cieni do ich świata (odpowiednik egzorcyzmu). Ludzie ci byli nadludzko silni i zwinni, a jeden z nich, zwani Pipul miał iście psi węch. W podziemiach Moskwy znajdował się portal do Mrocznego Świata pilnowany przez trzech nieśmiertelnych robotników z 1948 r.
Zaletą filmu jest jasny rozdział dobra od zła. W szczególności podobała mi się scena, w której Dasza pokonała inwazję Cieni (przejawiająca się gęstym smogiem i potężną wichurą) wskakując do Mrocznego Świata, uzbrojona w swój amulet, a potem wynurzając się żywa z jeziora. Nasuwa mi to skojarzenia z Ewangelią, gdzie Jezus Chrystus poniósł śmierć na krzyżu, zstąpił do piekieł (Mrocznego Świata) i zmartwychwstał, aby wyrwać ludzkość ze szponów szatana (Cieni).