wtorek, 24 lipca 2018

Manipogo i inne potwory,, [...] W jeziorze Manitoba w Kanadzie podobno pokazuje się Manipogo, którego wraz z samicą i małym widziało wielu świadków. Według pana A. R. Adama ma on 'płaską głowę, ciemną skórę i trzy garby'.


   Jezioro Champlain na granicy kanadyjskiej zamieszkuje Champ, którego jako pierwszy ujrzał podróżnik i odkrywca Samuel Champlain w 1609 r. Na początku bieżącego stulecie [chodzi o XX wiek - przyp. T. K.] P. T. Barnum wyznaczył nagrodę 50 000 dolarów za jego głowę. Potwór ten jest widywany regularnie po dzień dzisiejszy; dwaj rybacy, którzy zobaczyli go w pobliżu North Hero Island opisali trzy garby i ogromne ciało o długości co najmniej 25 stóp (ok. 7,5 m). 

   W Japonii żyje podobno Issie, potwór, którego w 1978 r. sfotografował pan Matsubara, zdobywając nagrodę wyznaczoną przez gazetę, która prowadziła kronikę często nadsyłanych relacji o monstrum żyjącym w jeziorze Ikeda. [...]'' - Simon Welfare, John Fairle ,,Arthura C. Clarke'a księga tajemnic od A do Z. Fascynująca encyklopedia zagadek fascynujących ludzkość - od Atlantydy do zombi''

Psoty poltergeistów,,Najsłynniejszym przypadkiem w nowszych czasach był poltergeist z Rosenheim w południowych Niemczech, który wywoływał zamieszanie w kancelarii adwokackiej, dobierając się do telefonów i maszyn biurowych, powodując eksplozje żarówek, wyciągając szuflady i przekręcając świetlówki w oprawkach. Pewnego razu numer zegarynki (0119) został  wybrany 46 - krotnie w ciągu 15 minut - wszystko to w czasie gdy kancelaria ta była pod najściślejszą obserwacją.
   W Zanzibarze biskup widział poltergeista, jak wyrywa glinę ze ściany chaty i rozrzuca ją wokół; w Belize w 1982 r. inny obrzucał kamieniami pewną rodzinę, nawet wtedy gdy była poza domem na spacerze lub jadła obiad.
   W Wielkiej Brytanii cała ulica, Thornton Road w Birmingham, była regularnie atakowana przez jakieś rzucające kamieniami zjawisko, które w ciągu paru miesięcy wybijało tam szyby. Policja poświęciła ponad 3000 osobogodzin na śledztwo, które nie przyniosło żadnych rezultatów.
   Jednakże przynajmniej jedna rodzina, Newmanowie z Sheffield w hrabstwie York w Anglii, ma powody do wdzięczności w stosunku do nękającego ją poltergeista.
   Jeden z gwałtowniejszych jego ataków obudził Newmanów na czas, aby stwierdziwszy, że ich dom płonie, wszyscy mogli z niego uciec bez szwanku. [...]'' -
Simon Welfare, John Fairley ,,Arthura C. Clarke'a księga tajemnic od A do Z. Niezwykła encyklopedia zagadek fascynujących ludzkość - od Atlantydy do zombi''W literaturze fantasy przykładem poltergeista jest złośliwy duch Irytek z cyklu ,,Harry Potter'' Joanne K. Rowling.