czwartek, 13 grudnia 2018

Zagorkinie
,,Bardzo nikłe wiadomości mamy z zakresu demonologii górskiej. Jedynie w serbochorwackich wierzeniach ludowych zachowały się drobne ślady kultu wił górskich, zwanych zagorkiniami. Wyobrażenia ich, podobnie jak wił powietrznych czy wodnych, miały postaci kobiece. Umiejscawiano ich siedziby w niedostępnych regionach górskich. Zagorkinie miały stronić od ludzi, do których na ogół ustosunkowane były nieprzyjaźnie. Udzielać jednak miały pomocy osobom, które zbłądziły lub uległy wypadkowi w górach'' - Leonard J. Pełka ,,Polska demonologia ludowa''
Brodawice,,Serbochorwackie wyobrażenia brodawic tak zostały scharakteryzowane przez W. Klingera: '... przebywają one w rzekach, jeziorach i studniach, miłują śpiew i taniec, w miesięczne noce wychodzą z wody, pląsają na brzegu i topią kąpiących się młodzieńców. Kto pije bez pozwolenia z ich źródeł albo wodę ich kala, tego karzą śmiercią'. ('Wschodnioeuropejskie rusałki...')'' - Leonard J. Pełka ,,Polska demonologia ludowa''
,,Legendy polskie. Twardowsky 2. 0''


,,To źgrzebło, pokaż mi je – pokaż!…
Łzy mi płyną … poznaję Twardowskiego grzebień,
On mię zgrzebłem tém czesał, gdy w psa wlazłszy skórę
U nóg mu się łasiłem [...]’’
- Juliusz Słowacki ,,Kordian’’
W grudniu 2018 r. obejrzałem polski film science fantasy ,,Legendy polskie. Twardowsky 2. 0’’ w reżyserii Tomasza Bagińskiego z 2016 r.Akcja rozgrywa się w XXI wieku na Ziemi (wieś Raczki na Mazowszu lub Podlasiu), Księżycu, pierścieniach Saturna, oraz w Piekle.
Tytułowy bohater – Polak Jan Twardowsky uciekł diabłom z Księżyca. Ścigany włamał się do piekielnego systemu komputerowego i zniszczył cały system.Poznajemy nowe szczegóły. Okazało się, że statek kosmiczny w kształcie gwiazdy był napędzany grzechami (np. przekleństwami, 1 masturbacją), zaś ścigająca Twardowskiego diablica nazywała się Lucyna.Pojawiają się też nowe postaci – zaczerpnięte z polskiego folkloru diabły Boruta i Rokita. Ubierały się na czarno, miały czarne paznokcie i spiczaste zęby. Rokita uczył Borutę jak korzystać z komputera.


W przygotowaniu film pełnometrażowy ,,Twardowsky 3. 14’’ przewidziany na 2019 r.1 Jan Twardowsky okazał się prawdziwym mistrzem w ,,rzucaniu mięsem’’.