wtorek, 16 kwietnia 2019

,,Opowieści z Lasu Obojga Ekosystemów''


,,Puszczo! twojego serca głębia tajemnicza
pełna jest cudów, jako wiersze Mickiewicza…
Kolumnami drzew nieba sięgająca pował,
Puszczo, świątynio, którą sam Bóg wybudował!’’
- Julian Ejsmond ,,Pochwała Puszczy’’ (fragment)W latach 1995 – 1999 pod wpływem ,,Króla Lwa’’ fantazjowałem o antropomorfizowanych zwierzętach z Białowieskiego Parku Narodowego żyjących w latach 90 – tych XX wieku. Tytułowe oba ekosystemy to środowiska leśne i wodne.

Bohaterowie:

Leśniczy – człowiek opiekujący się Puszczą. Nosił brązową brodę i zielony mundur. Kochany i szanowany przez wszystkie leśne zwierzęta, bronił je przed kłusownikami. Kiedy został postrzelony przez kłusownika, wdzięczne zwierzęta zaopiekowały się nim. Krzyżodziób wyłuskał mu kulę z piersi, dzięki czemu Leśniczy przeżył.
Lis Przechera – znany ze sprytu lis mieszkający wraz z rodziną w norze. Częściowo wzorowany na hienach z ,,Króla Lwa’’.Kruk Cornelius Mc Crow (w ,,Pawlaczycy’’ nazywa się Mc Raven) wzorowany na dzioborożcu Zazu z ,,Króla Lwa’’ przyjaciel rodziny lisa Przechery. Należał do Białowieskiego Związku Padlinożerców.
Dzik Albrecht van Cholester – wzorowany na guźcu Pumbie z ,,Króla Lwa’’, odyniec z Holandii będący wodzem białowieskiej populacji dzików. Lubił wyjadać rolnikom ziemniaki z kopca. Zakochał się w domowej świni Fuńce z Hajnówki. Występuje w ,,Pawlaczycy’’.Mysz leśna Szarek – wzorowany na surykatce Timonie z ,,Króla Lwa’’, nieodłączny przyjaciel dzika Albrechta van Cholestera. Wspólnie odwiedzali pola uprawne gdzie wyjadali ziemniaki z kopca, co rzecz jasna, nie podobało się rolnikom. Szarek zakochał się w domowej myszce Marysieńce z Hajnówki (nazwałem ją tak na cześć królowej Marii Kazimiery Sobieskiej).
Kuna Bonnie i tchórz Clyde – nosili swe imiona na cześć pary amerykańskich gangsterów żyjących w okresie międzywojennym, choć zapożyczyłem te zwierzęta z książki ,,Wróbel czarodziej’’ Marii Niklewiczowej. Para ta pełniła w Puszczy rolę tricksterów. Raz chciały wytruć rodzinę lisa Przechery gazem z kuchenki Leśniczego. Za karę miały być sądzone w Hadze, dokąd miał ich eskortować dzik Albrecht van Cholester. Inny razem kuna Bonnie pod wpływem książki czytanej przez krasnala Hałabałę, porwała ludziom niemowlę, aby je wychowywać. W ,,Pawlaczycy’’ kuna i tchórz noszą imiona Avardob i Suidualc.Krasnal Hałabała – pochodzi z książki dla dzieci Lucyny Krzemienieckiej i programu telewizyjnego ,,Domowe przedszkole’’. Stary, mądry skrzat, wokół którego gromadziły się białowieskie zwierzęta. Czytał im książki i nauczał o różnych rzeczach. Pojawia się również w ,,Pawlaczycy’’.
Borsuk Mateusz Andrzej Jaźwicki – ojciec rodziny białowieskich borsuków. Żył w nieprzyjaźni z lisem Przecherą, który przywłaszczył sobie jego poprzednią norę.Puchacz Mariusz – stary, mądry ptak. Po jego śmierci zwierzęta znalazły w dziupli, którą zamieszkiwał bursztynowe tabliczki z wyrytą na nich XVII – wieczną opowieścią o chłopcu, który w czasach potopu szwedzkiego mieszkał w Puszczy Białowieskiej wychowywany przez wilki i walczył ze złym rysem Svenem Kireyenem i lisem Nikitą Tałaszniakowem. Kuna Bonnie pod wpływem tej historii próbowała sama wychować ludzkie dziecko.Sarni kozioł Schidler – był tzw. szydlarzem, to jest miał parostki w kształcie szydła, przez co stanowił zagrożenie dla innych kozłów. Nienawidził ludzi i zmierzał do ich wymordowania za to, że niszczyli przyrodę.Rysica Anna – nieprzyjaciółka dzika Albrechta van Cholestera. Ostatecznie zabił ją bóbr przebijając na wylot zaostrzonym pniem drzewa. ,,No, Anulka, długo nie pożyjesz!’’ - powiedział jej dzik.


Rosomak Romsen – pochodził ze Szwecji gdzie był domowym zwierzątkiem pewnej dziewczynki. Gdy razem ze swą panią płynął promem po Bałtyku, rozpętał się sztorm, który zatopił statek. Rosomak przeżył i zabłąkał się aż do Puszczy Białowieskiej. Tam budził strach wśród innych zwierząt. W końcu został złapany przez ludzi i ponownie spotkał się ze swą panią.
Bocian czarny Heister – jeden z pomniejszych bohaterów. Jego imię pochodzi od hajstry – innej nazwy bociana czarnego.
Sroka bez Ogona – prezes Białowieskiego Związku Padlinożerców, do którego należał kruk Mc Crow. Powiedziała mu raz: ,,Jak się panu nie podoba Polska Ludowa, to niech pan leci do Egiptu!’’
Żmije Telimena i Anna von Gigantea – dwie przyjaciółki, z których jedna nosiła imię na cześć bohaterki ,,Pana Tadeusza’’ Adama Mickiewicza, druga zaś była nadzwyczaj wyrośnięta.
Żubr Włodzimierz Żubrow – powszechnie szanowany przywódca białowieskich żubrów. Jego pierwowzorem był słoń Hati z ,,Księgi dżungli’’ Rudyarda Kiplinga.Zmutowany kret z Czarnobyla – osiągał rozmiary samochodu osobowego i kierował się na zachód zagrażając zamienieniem w kretowisko całej Polski. Urządzono polowanie na niego, w którym wziął udział Leśniczy jak też ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski. Za kretem – potworem podążały białowieskie gryzonie i owadożerne: Szarek, ryjówka białowieska Włodzimiera Ryjek, nornica Norcia i kret Krtek.
Koń Kasztan – wierny wierzchowiec Leśniczego, na którego grzbiecie ów patrolował las. Szanowany przez leśne zwierzęta; przynosił im wieści z pobliskiej wioski Hajnówki. Pojawia się w mojej późniejszej powieści ,,Pawlaczyca cz. II Dziadostwo kontratakuje’’.Wilk Krwawy Burek, syn Renteriera, stał na czele białowieskich wilków. Kiedy objął władzę w stadzie, aby umocnić swą pozycję, zorganizował wielkie polowanie na dziki, na które zaprosił wilki z całej Europy. Przybył min. biały Olaf Tęczookinson z Norwegii (pierwowzór Ovova Tęczookinsona z ,,Tatry’’) i zmutowany Morderczyił Akoj z Czarnobyla. Jednak dziki, na których czele stał Albrecht van Cholester odparły atak wilków. Sam Cholester w walce odgryzał wilkom głowy. Postać Krwawego Burka pojawia się w ,,Tatrze’’.
Szarańcza – chmara niszczycielskich owadów zaatakowała Puszczę Białowieską i omal nie zamieniła jej w pustynię. Na szczęście szarańczę pożarły leśne zwierzęta. Wśród nich wyróżnił się apetytem dzik Albrecht van Cholester, który pochłonął tyle szarańczy, że aż rozbolał go brzuch.Wąż Bazylianus Magnus – przerośnięty zaskroniec z wielką, różową kokardą na szyi. Mieszkał w piwnicy w Hajnówce i chciał pożreć Szarka, gdy ten udawał się w odwiedziny do Marysieńki.
Krokodyl nilowy Diabeł – uciekinier z białoruskiego cyrku, który zamieszkał w Puszczy Białowieskiej. Groźny dla ludzi, których pożerał; jedną z jego ofiar był miejscowy ksiądz. Ostatecznie został schwytany i zabity.

Jerzy Keryrski – wzorowany na Jerzym Urbanie szalony przedsiębiorca zmierzający do wycięcia Puszczy Białowieskiej i budowy na jej miejscu nowego miasta, niestety mający poparcie polskiego rządu. Zwierzęta bohatersko broniły lasu przed wycięciem. Tymczasem Keryrski dostał się samochodem do jądra Ziemi. Doprowadził tym do wybuchu, który całkowicie zniszczył Puszczę. Na jej miejscu wzniesiono miasto Precelkowice City. Z dawnych mieszkańców Puszczy przeżyli Albrecht van Cholester i Szarek, którzy przestawili się na synantropijny tryb życia.