środa, 11 czerwca 2014

Homeopatia

,, […] – Może fabrykujecie leki homeopatyczne? – zaciekawił się ojciec rodziny.- Oj, panu się ‘zbiera’! – wykrzyknął Wujek Aloś z Elbląga. – My jesteśmy normalną, katolicką rodziną, a za te oszczerstwa powinien pan siedzieć w Piwnicy do końca życia [...].
- Dlaczego to ma być oszczerstwo – spytała żona chamskiego mężczyzny – przecież to dobrze jak się komuś ratuje życie?
- A może pani myśli, że cel uświęca środki? – zapytała Mama. [...]
- No dobrze, ale co jest złego w homeopatii? – zapytała żona opilca.
- Bo to jest ‘robienie wody z mózgu’! – powiedziała Babcia. – Namydli się choremu człowiekowi oczu, że to coś działa, a to ‘bujda na resorach’. To nie działa, a jeśli nawet to autosugestia, albo złamanie pierwszego przykazania grożące opętaniem! – zakończyła.
- Poza tym – dodał Dziadek – współczesna medycyna szarlatańska, sprzedawana często pod szyldem ‘naturalnej’ (najlepsza jest komplementarna) znakomicie leczy portfele z nadmiaru pieniędzy, wywołującego chorobę zwaną ‘bogactwem’. Na dodatek Hahnemann, który stworzył homeopatię był masonem i spirytystą.
- I co w tym złego? – spytał plażowy opilec. – Ja lubię spirytus!’’ - ,,Dom’’


O istnieniu homeopatii dowiedziałem się we wczesnych latach szkoły podstawowej. Nie zwróciła mojej większej uwagi, myślałem, że to prostu jeden z wielu działów medycyny. Dopiero w 2002 r. czytając czasopismo ,,Franciszkański Świat'' natknąłem się na artykuł negatywnie oceniający homeopatię jako okultystyczną metodę leczenia. W 2005 r. przeczytałem bardzo dobrą książkę Roberta Tekieli ,,Homeopatia'' z serii omawiającej poszczególne przejawy New Age. Czterokrotnie próbowałem przekonać moich znajomych, że jest to metoda grzeszna i nienaukowa, lecz zawsze było to jak rzucanie grochem o ścianę. Czym jest homeopatia? W przeciwieństwie do allopatii (medycyny akademickiej, którą wielu homeopatów demonizuje), homeopatia opiera się na zasadzie, aby ,,podobne leczyć podobnym'' tj. podawać w bardzo małej dawce lek wywołujący objawy podobne do choroby.
Za pierwszą wzmiankę o homeopatii można moim zdaniem uznać indyjski mit o Amrycie – eliksirze nieśmiertelności, który bogowie i asury wspólnymi siłami uzyskali ubijając ocean górą Mandarą. Nowożytna historia homeopatii zaczyna się od 1810 r. kiedy to niemiecki lekarz, mason i spirytysta dr. Samuel Hahnemann korzystając z teorii XVI – wiecznego, szwajcarskiego alchemika Paracelsusa, wydał książkę ,,Organem of Rational Healing''. Jakie są argumenty przeciwko homeopatii?
- Opiera się na nienaukowych przesłankach, ma leczyć duchowe zaburzenia ,,witalnej zasady'', skupia się na objawach, a nie na przyczynach,
- Przygotowanie leku homeopatycznego wymaga maksymalnego rozcieńczenia, aż do całkowitego zaniku składnika leczącego.
- Homeopaci stosują potencjalizację (dynamizację) w celu uchwycenia niematerialnej natury substancji.
- W swojej pracy często korzystają z metod okultystycznych takich jak wahadełka, czy seanse spirytystyczne.
- Zastosowanie dynamizacji oznacza skażenie leku praktyką okultyzmu i to niezależnie od intencji homeopaty.
- Do skutków ubocznych zaliczają się np. depresje i regres w życiu duchowym (jeśli Czytelnik nie jest wierzący i neguje prawdę o istnieniu diabłów i piekła, może mieć kłopoty z przyjęciem tego do wiadomości).
Jaką rolę odgrywa homeopatia w utworach fantasy? W tomie opowiadań ,,Trucizna'' Jakub Wędrowycz stworzył homeopatyczną truciznę, która zamieniła jego znienawidzonych sąsiadów Bardaków w .. zombie (opowiadanie to nie propaguje homeopatii, ale przeciwnie – ośmiesza ją; argumenty sceptyczne wobec tej metody Pilipiuk włożył w usta Semena Korczaszki). W książce ,,Herbata z kwiatem paproci'' Michała Studniarka, słowiański bóg Weles, mieszkający we współczesnej Warszawie jako lekarz, doktor Wołoś, leczył homeopatią. Ową metodę jednoznacznie negatywnie ocenia Małgorzata Nawrocka w powieści ,,Anhar''.
W mojej mitologii pierwszą homeopatką była żyjąca w erze dziewiątej królowa czarownica Malkieš Lysarayata. W erze jedenastej dzieci królowej Tatry korzystanie z leku homeopatycznego o mało nie przypłaciły zamianą w strzygi, ale udało się je uratować.Śniło mi się, że spotkałem starą kobietę, leczącą za pomocą homeopatii i powiedziałem w jej obecności, że homeopatia jest dziełem diabła.