środa, 26 czerwca 2013

Bogowie Runwirów cz. IV
Mania Koza (Manija Koza) jej syn Sus (Sus) – bóstwa Mariawitów, ludu spokrewnionego z Runwirami. ,,[...] Stojko 'odczytał' pseudo – kryptograficzny dokument z XVI w. jako wczesnoruski epos, którego bohaterami są m. in. 'Panna Mania Koza' [od której wywodzą się Kozacy] i jej syn 'Sus' [tj. Sasza]. Jak słusznie zauważył G. Grabovič (…) jest to przypadek nie tyle naukowego szalbierstwa, ile raczej 'Maniakalnej PsyKozy''. - Przemysław Urbańczyk ,,Vlesova Kniga – oszustwo niedoskonałe'' [w]: ,,Słowianie i ich sąsiedzie we wczesnym średniowieczu''.Jaryło (Jariło) – bóg wiosny i płodności, jego atrybuty to koń, biała szata, ucięta głowa i zaczarowany róg do gry, przechowywany na zamku Kosingas przez rycerzy Zakonu Smoka (zainspirowane prozą Aleksandara Tesicia).Doda (Doda) – bogini pasternaku, czczona pieśnią: ,,Poszła Doda do ogroda, pasternak kopać, a ja Dodę kijem w nogę, Doda uciekać. U – hu!''. Jej pierwowzorem będzie piosenkarka Dorota Rabczewska.

Leppier (Łeppir) – demon trądu, mający postać stoczonego tą chorobą człowieka z kłami dzika. Mieszkał w jeziorze. Runwirowie będą mu składali ofiary z wisielców.Bambo (Vamvo) – czarnoskóry bóg – dziecko, stwórca Kalego i Mei; prarodziców czarnej rasy człowieka. Jego kult pojawi się w religii runwirskiej pod wpływem kontaktów z kupcami z Dalekiego Południa, gdzie ośrodkiem jego kultu będzie miasto Harrad.Trąbal (Trubal) – bóg słoni, mający postać zielonego słonia z dwiema trąbami, odznaczający się wyjątkowo słabą pamięcią. Jego kult zostanie zapożyczony od murzyńskich kupców, zaś jego sanktuarium na Dalekim Południu będzie miasto Mumak.Saba (Sava) – bóg psów, mąż psiej bogini Żweruny. Opiekował się porwanym przez Czarnych Arabów, młodym, runwirskim księciem Stachotarem i jego towarzyszką, księżniczką Nelitosławą. Herosem, który oddawał mu największą cześć był Volkodav, który składał mu w ofierze czaszki zabitych w boju ludzi i wilkołaków.Szachrajka (Šachrajka) – bogini pcheł, pełniąca w mitologii runwirskiej funkcję trickstera. Jednym z jej wyczynów była kradzież … jąder kota Bajuna, cara wyspy Kidan.Koszerys (Košeris) – deifikowany król zaginionej krainy Jegipt, mąż bogini Zydy (Zida) i ojciec Horusa Koszerysowicza (Gorus Košerisovic), Władcy demonów – Czarny Daba (Černyj Daba) i wampir Drakula (Drakuła) zaprosili Koszerysa na grę w wista, a gdy się zjawił, posiekali go na drobniutkie kawałeczki i rozrzucili po całym świecie. Wówczas Zyda zamieniła się we wronę i pod tą postacią, odnalazła szczątki swego męża. Złożyła je ,,do kupy'' i ożywiła swymi łzami.Kryszeń (Krišen') i jego brat Wisznu (Višnu) – bogowie z Undii, przybyli na ziemie runwirskie jako jeńcy wojenni zmiennokształtnego herosa Wołcha Wsiesławicza (Volch Vsieslavic), który odniósł zwycięstwo nad wojskami radży Sałtykowa Stawryłowicza Tarakana (Sałtikov Stavriłovic Tarakan). Wisznu stworzył i nauczył uprawiać wiśnie i czereśnie. Obaj bogowie dokonali licznych cudów i spłodzili licznych herosów, po czym otoczeni czcią boską wrócili do swej ojczyzny.Matołek (Matołok) – bóg leśnych ludzi z głowami kozłów, czczony w leśnym sanktuarium Nowym Pacanowie (Novyj Pacanov). Strzeże zwierzyny, drzew, grzybów i jagód przed nadmierną eksploatacją, a także zapala znicze na żalnikach.Bóg muzyki Piszczałka (Piščałka) – ojciec czuhajsterów, wynalazca fujarki, pokryty gęstym, czarnym futrem.Tatra (Tatra) – bogini gór, górali i górskich zwierząt, jej orszak stanowią górskie nimfy oready, oraz satyry.Mendel (Miend'ił) – bóg pszczół i grochu, mający postać męża w czarnej szacie z czterema oczami. Jego pierwowzorem będzie twórca genetyki Gregor Mendel.Kopernik i jego siostra Kopernica (Kopernik i Kopernica) – bóstwa kopru i pierników. Pierwowzorem jednego z nich będzie Mikołaj Kopernik. 

Bogowie Runwirów cz. III

Wał Chrobry (Vał Chrobrij) - deifikowany król państwa Polo, zabójca morskiego potwora Hakena (Gaken).Syrena (Sirena) – córka Warsa i Sawy, bogini – wojowniczka z rybim ogonem, siostra Nike. Miała upajający głos.

Lejinin (Lejinin) – demon mający postać mumii z porożem jelenia. Mieszkał w starym grobowcu w grodzie Moscho, skąd wychodził nocami pić ludzką krew.
Beria (Verija) – demon, książę wampirów o czerwonej twarzy, który o pełni Księżyca jeździł na czarnej klaczy Wołdze (Volga) i polował szczególnie na dziewczęta. Jego pierwowzorem będzie Ławrientij Beria.
Feliks Dzierżysławicz (Velix D'ieržislavic) – demon podobny do brodatego człowieka ze świecącymi w mroku oczami. Zamiast członka miał długi, zardzewiały nóż, zwany Czeka (Čeka), którym podrzynał gardła ludzi i bydła, po czym spijał krew. Jego pierwowzorem będzie Feliks Dzierżyński.
Leptirica (Leptirica) – wampirzyca przypominająca olbrzymią ćmę – zmierzchnicę trupią główkę z głową podobną do ludzkiej i kończystymi zębami zatrutymi trupim jadem. Mieszka w starym młynie.
Volkodav (Volkodav) – deifikowany wojownik z krainy Rosz, syn kowala, wykarmiony w dzieciństwie przez boską sukę Żwerunę (Žveruna). Towarzyszył mu nietoperz Nielot Gacek. Volkodav bronił Runwirów przed ludożercą Vinitarem, a także zabił olbrzymiego wilka Skołota, który chciał pożreć Słońce i sprowadzić wieczną zimę. Jego pierwowzorem będzie Wilczarz z książki Marii Siemionowej.
Laczplesis (Lačplesis) – bóg niedźwiedzi, który obronił Runwirów przed demonicznym Czarnym Rycerze (Černyj Vitez') zza rzeki Elfy.
Bóg niedźwiedzi i berserków Lokis (Łokis, Beorn), który przybierał też postać woja Szemiota. Składano mu w ofierze miód i dziewice.

Jadam i Jeva (Jadam i Jeva) – para pierwszych ludzi, stworzonych przez Peruna na zatopionej wyspie Wolin (Volin) ze strzałki pioruna. Początkowo mieli jaszczurcze ogony, a ich ciała pokrywała wężowa łuska. Byli nieśmiertelni, bowiem mogli się odmładzać zrzucając skórę. Stracili tę umiejętność jedząc zakazane żołędzie z dębu Baublis, do czego namówił ich wąż Szechter.
Olgierd Władysław (Ałgird Vladislav) – książę koczowniczego plemienia Svagirów (Svagiry, Zuagiry), który łupił czeczeńskie karawany. Uwolnił z krzyża, przybitego doń z rozkazu króla Vinitara herosa Boza Conana. Olgierd Władysław i Boz Conan wspólnie uwolnili innego herosa, Volkodava z kopalni szmaragdów.
Miłosz Wieszczy (Miłoš Vieščyj) – deifikowany poeta, mający moc wskrzeszać zmarłych i oczarowywać ludzi i zwierzęta; syn Konata – wodza Jadvinów i bogini rzeki Issy. Jego pierwowzorem będzie Czesław Miłosz.
Książę Niemen Czesławicz (Nemen Česlavic) - pieśniarz i wojownik, śmiertelnie zraniony w czasie zawodów w strzelaniu z łuku przez wojowniczkę Nastalię Kukulenę (Nastalija Kukulena). Z jego krwi powstała rzeka Niemen, jego pierwowzorem będzie Czesław Niemen.
Królowa i czarodziejka Tetka – Klotka (Tetka - Kłotka); deifikowana założycielka sanktuarium wszystkich bogów u stóp Świętej Góry Gromnicy. Jej pierwowzorami będą Ciotka Klotka z programu ,,Tik – Tak’’ i legendarna Tetka.Bogini miłosierdzia Sonia Marmilda (Sonija Marmiłda), która przyjęła w poczet bogów swego męża, nawróconego rozbójnika Raskoła (Raskoł). Jej pierwowzorem będzie Sonia Marmieladowa ze ,,Zbrodni i kary’’ F. Dostojewskiego.