sobota, 30 kwietnia 2016

Legendy o liliach

,, [...] Powiadano, że wykiełkowały z łez Ewy, gdy razem z Adamem wygnana została z Raju. Miały również wyrosnąć w Ogrodzie Oliwnym z kropli potu Chrystusa modlącego się w noc przed ukrzyżowaniem. [...] po śmierci i wniebowzięciu Marii św. Tomasz znalazł w trumnie lilie zamiast ciała. [...] lilie miały być kwiatami szczególnie skutecznie odpędzającymi siły nieczyste i złe czary. Za pechowe uważano natomiast konwalie, zwłaszcza przyniesione do domu. Wierzono bowiem, że wykwitły z łez Matki Boskiej'' - Harry Oliver ,,Czarne koty i prima aprilis. Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu''?


Legenda o jeżynach
,,Kiedyś wierzono, że w dniu tym - w przeszłości obchodzonym jako dzień św. Michała - szatan wpadł w gąszcz jeżyn. W złości przeklął krzew, dlatego też jego owoce należy zbierać tylko do 10 października. We Francji jeżyny tradycyjnie utożsamiano z diabłem, twierdząc, że ich rubinowy kolor jest taki sam jak kolor jego śliny'' - Harry Oliver ,,Czarne koty i prima aprilis. Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu''? 


Legenda o sroce

,,Sroka miała kiepską reputację już w czasach Starego Testamentu; w końcu była jedynym stworzeniem, które nie chciało wejść do arki Noego, ale usiadło na jej dachu. Za sprawą swego czarno - białego upierzenia sroka była uważana za nieprawe potomstwo gołębicy i kruka, dlatego też nie została zaliczona w poczet Bożych stworzeń'' - Harry Oliver ,,Czarne koty i prima aprilis. Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu''? 


Mit o ametyście

,,Dionizos próbował uwieść Artemidę. Kiedy odrzuciła jego zaloty, straszliwie się rozgniewał i zaprzysiągł, że każdego, kto wejdzie do lasu księżycowej bogini, rozszarpią tygrysy. Los sprawił, że pierwsza weszła tam nimfa Amethystos, która ujrzawszy biegnące ku niej bestie, zaczęła błagać swą boginię o ratunek. Artemida zmieniła natychmiast pobożną Amethystos w przezroczysty kamień, a kiedy Dionizos to zobaczył, pożałował swego czynu i w geście przeprosin polał kamień winem - ten zaś nabrał purpurowofioletowej barwy, z której jest obecnie znany'' - Harry Oliver ,,Czarne koty i prima aprilis. Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu''?