piątek, 31 maja 2019

Dawne teorie o nektarze i pyłku kwiatowym


,,Jedna z osiemnastowiecznych teorii głosiła na przykład, że nektar to swego rodzaju pożywienie dla roślin, które może 'dość dogodnie służyć tym samym celom, co białko jaja', to znaczy odżywiać nasiona i tym samym 'pomóc im utrzymać i zachować na dłużej roślinne właściwości'. Obdarzony niewątpliwie bujną wyobraźnią Erasmus Darwin domniemywał, że rośliny wykorzystują własny nektar jako pożywkę w procesie  dojrzewania, zanim 'zyskają większą wrażliwość na namiętność i wykształcą narządy niezbędne do reprodukcji swojego gatunku'. Od tego krótka już droga prowadziła do przekonania, że pierwsze owady powstały w istocie z pylników, które 'jakimś sposobem oddzieliły się od rośliny macierzystej, [...], oraz że to z nich zrodziło się z czasem wiele innych owadów''' - Richard Mabey ,,Roślinny kabaret. Botanika i wyobraźnia'',,Star Wars, czyli Boża podszewka 2''


,,A ja Cię nie będę skubał, moja ty Mariollo!
Mento, moja ty mento!
Rybki – pipki siedzą na fotelu, jak pan dyrektor!
Mento, moja ty mento!’’Fantazja ta powstała w moim umyśle w okresie szkoły podstawowej i na początku pierwszej klasy gimnazjum. Tworząc ją inspirowałem się luźno ,,Gwiezdnymi Wojnami’’ i polskim serialem telewizyjnym ,,Boża podszewka’’ (1997 – 1998) opowiadającym o życiu Polaków na Wileńszczyźnie w latach 1900 – 1944.
Akcja wymyślonej przeze mnie historii rozgrywała się w latach 90 – tych XX wieku we wsi Juryszki Marsjańskie (po starokrasnemu: Marsijkie Farypeje) na Marsie okupowanym przez międzygalaktyczne Imperium.Głównymi bohaterami byli marsjański chłopiec Fitek ( imię wymyślone przez nauczycielkę KOSS – u, panią Halinianę ov Ivancus) i jego starszy brat El Czubajcyn.
Władze Imperium wynaradawiały Marsjan min. odwołując bardzo dobrego wiejskiego nauczyciela, który przybył z Saturna. Kiedy Imperium zaatakowało Ziemię, Marsjanie walczyli o wolność jej mieszkańców. W czasie inwazji prześladująca polską mniejszość narodową Litwa stanęła po stronie najeźdźców i zaatakowała Polskę.Zainteresowanych moją dziecięcą wizją Gwiezdnych Wojen odsyłam do postów: ,,Gwiezdne Wojny’’ i ,,Mroczne Imperium’’.