środa, 15 czerwca 2022

Statek z Clatsop



 ,,Wśród licznych doniesień o wrakach statków znajduje się jedno z dawnych czasów mówiące o wraku z Clatsop Beach [...]. Jest to legenda Indian Chinook 'O pierwszym okręcie widzianym przy Clatsop', opowiedziana przez Franza Boasa: Pewna stara kobieta szła plażą wzdłuż brzegu morza, szukając swojego syna. Nagle dostrzegła coś w oddali i wydawało się jej, że to wieloryb. Kiedy podeszła bliżej, zobaczyła dwa świerkowe drzewa wyrastające z tego czegoś. Pomyślała sobie: 'Uważaj, to potwór'. Kiedy wreszcie podeszła całkiem blisko do tego czegoś, zobaczyła, że jego cały zewnętrzny bok pokrywa miedź. Do owych świerków poprzyczepiane były liny i pełno było tam żelaza. I nagle wyszedł stamtąd niedźwiedź. Stanął na czymś, co tam leżało. 'Wyglądał dokładnie jak niedźwiedź - oświadczyła staruszka, gdy opowiadała o swoim odkryciu innym - ale twarz miał ludzką'. [...]'' - Gavin Menzies ,,1434 rok, w którym wspaniała chińska flota pożeglowała do Włoch i zapoczątkowała renesans''



 

Chorwaccy odkrywcy Ameryki



 ,, [...] Według archiwów chorwackich, które Louis Adamic opisał w swojej publikacji z 1972 roku w 'Svetu Magazine', kilka chorwackich statków kupieckich zatonęło u wybrzeży Karoliny w 1449 roku. Podobno płynęły do Chin przez Amerykę. 

 


Poszukiwania Adamica w chorwackich archiwach rozpoczęła dyskusja ze starszymi osobami, które opowiedziały mu o przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiadomości, że Chorwaci w dawnych czasach przepłynęli Atlantyk. Krótka relacja wzmiankowała, że trzy z pięciu statków biorących udział w ekspedycji utknęły na mieliźnie nieopodal zatoki Chesapeake; pozostałe dwa wróciły do Dubrownika. Niestety, wojna z Turkami uniemożliwiła zorganizowanie wyprawy ratunkowej. Charles Prazak uważa, że ci, którzy przeżyli, zasymilowali się z plemieniem Powatanów i to od nich wzięła się nazwa wyspy Croatoan. 

 


Załoga chorwackiej karaweli 'Atlante' przepłynęła przez Ocean Atlantycki i dotarła do lądu w 1484 roku (Sinovic, 1991). Według chorwackiego historyka Charlesa Prazaka, materiały źródłowe opisane w piśmie 'Zajecnicar' (2 grudnia 1979 roku) mówią o kilku chorwackich łodziach, które miały na pokładzie uciekinierów - ludzi uciekających przed turecką inwazją - i w 1470 roku dotarły do Wysp Karolińskich nieopodal wyspy Roanoke. Prazak (1993) i Sinovic (1991, s. 153) sądzą, że uchodźcy ci wymieszali się z miejscowymi Algokianami [Mohawkowie] i mieli znaczny wkład w rozwój ich kultury i języka. Nazwa jednego z miejscowych plemion - Croatoans - oraz nazwa wyspy Croatoan nieopodal Przylądka Hatteras wzięła się z języka chorwackiego. (...)

W roku 1880 historyk Hamilton McMillan napisał, że 'Indianie Croatoan mieli tradycje powiązane z konkretnymi osobami, właścicielami zniszczonych statków z przeszłości''' - Gavin Menzies ,,1434 rok, w którym wspaniała chińska flota pożeglowała do Włoch i zapoczątkowała renesans''

 


Polecam mojego posta ,,Turbo Chorwaci''.