sobota, 10 grudnia 2016

Sępy

Sępy są grupą ptaków drapieżnych odżywiających się padliną. Nie mogą polować, ponieważ ich dzioby i szpony są tępe. Żyją na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Nowego Świata (tam ich niszę ekologiczną zajmują kondory), Australii i Antarktydy. Sępy są bardzo żarłoczne. Zdarza się, że tak się obżerają, że nie mogą wzbić się do lotu.Jednym z nich jest ścierwnik biały, zwany również sępem egipskim. Nazwa tego ptaka wzięła się od wyrazu ,,ścierwo'' – padlina, którą się żywi. Ścierwnik biały ma krępą budowę ciała. Upierzenie białe, ,,twarz'' pokryta żółtą, nieopierzoną skórą. Jego czarny, zakrzywiony dziób jest cienki. Żyje w Europie Południowej, Indiach i w Afryce. Oprócz padliny zjada również strusie jaja, które rozbija kamieniem, a nawet ludzkie odchody.
Mają długie nagie szyje (brak piór chroni przed pobrudzeniem się krwią) w miejscu zetknięcia z karkiem zakończone kołnierzem z promieniście ułożonych, wystrzępionych piór.Sęp płowy zgodnie z nazwą ma białą głowę i szyję, oraz jasnobrązowe tułów i skrzydła. Gnieździ się w górach. Jest najmniej płodnym ptakiem Europy. Znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze. W Polsce wyginął, widywany bywa w czasie przelotów. Zagraża mu usuwanie z gór padliny.Drugim europejskim sępem jest orłosęp brodaty żyjący także w Azji i Afryce. Głowę i szyję ma opierzone, nad okiem ma kitkę pierza przypominającą brodę, skąd nazwa. Po zjedzeniu padliny zrzuca z wysoka kości, aby wydobyć szpik kostny będący przysmakiem tego ptaka.


W Azji Środkowej, Południowej i Południowo – Zachodniej żyje sęp czarny. Jego upierzenie jest czarne, a skóra szyi – szara. W Indiach prowadzi synantropijny tryb życia z powodu obfitości pokarmu w postaci ludzkich trupów, które są wykładane przez parsów - wyznawców Zoroastra sępom, aby nie zanieczyszczać ludzkimi zwłokami ognia, wody, ani ziemi.W Azji od Turcji po Chiny żyje sęp kasztanowaty nazwany tak z powodu brunatnego ubarwienia, gnieżdżący się również na południu Europy (Hiszpania, Włochy, Bałkany), gdzie jest najrzadszym ptakiem.


Góralskie przysłowie głoszące iż ,,Jeden tylko orzeł pod Słońce wzbić się może'' mówi o niewłaściwym ptaku. Pasuje bowiem do sępa plamistego, którego dostrzegł pilot samolotu lecącego 11 212 m nad ziemią. Upierzenie szare, czarno nakrapiane. na końcach skrzydeł czarne. Żyje w Afryce.