środa, 19 lutego 2020

Triady chińskie


,,Nie chcę ciągłego zmuszania mnie do wybierania między mafią a sektą’’ - Rafał Ziemkiewicz, wypowiedź z 2013 r.

Na przestrzeni dziejów, poczynając od starożytności, w historii Chin istniały liczne wywrotowe sekty takie jak: Czerwone Brwi, Żółte Turbany, Towarzystwo Białego Lotosu, tajpingowie, bokserzy etc.

Inaczej niż Ziemkiewicz dawni Chińczycy nie musieli wybierać między mafią a sektą – chińskie Triady były bowiem jednym i drugim ;). Pojawiły się po raz pierwszy w XVII wieku jako ruch oporu przeciw dynastii Qing (mandżurskiej). Według legendy założyło je pięciu buddyjskich mnichów – wojowników ocalałych z zagłady klasztoru Shaolin. Triady działają po dziś dzień, choć z biegiem czasu ich rytuały zostały uproszczone.
Dla tej sekty kluczowy jest mit o Muk Yeung (Mieście Wierzb) mającym cztery symboliczne bramy. Pięciu Przodków miało założyć główną kwaterę przy straganie z owocami w mieście Taiping.Ważną rolę w wywodzącej się z buddyzmu obrzędowości Triad odgrywa numerologia. Nazwa organizacji bierze się z kultu liczby 3 symbolizującej Niebo, Ziemię i Człowieka.
Triady łączyły działalność rewolucyjną (stawiały sobie za cel restaurację dynastii Ming), okultystyczną i przestępczą. Czerpały zyski z prostytucji, hazardu i handlu opium.
W ramach organizacji można wyróżnić poszczególne rangi: Szen Czu (szef), Fu Szen Czu (wiceszef), Mistrz Kadzidła i Straż Przednia (odpowiedzialni za obrzędy, w tym inicjacji i wymierzanie sankcji za naruszanie norm religijnych), Biały Papierowy Wachlarz (doradca), Posłaniec, Czerwony Słup (,,mokra robota’’), Szef Loży i Skarbnik.

Triady najbardziej aktywne były w wiekach XVII i XVIII. W XIX wieku pozostały bierne podczas powstań tajpingów i bokserów. W 1911 r. pomogły rewolucjoniście Sun Jat – senowi (dziś uważanemu za bohatera zarówno w ChRL jak i na Tajwanie) w obaleniu ostatniego cesarza Pu – i oraz ustanowieniu republiki.