środa, 29 sierpnia 2018

,,Iron Sky''


,,Szczecin p…doli nazioli’’ - z napisu na murze.,,Trzecia teoria głosi, że Hitler uciekł na… Księżyc. Zanim skończyła się II wojna światowa, naziście przez wiele lat pracowali nad […] rakietami kosmicznymi. Zwolennicy tej teorii wierzą, że Führer doleciał na Księżyc na pokładzie jednej z rakiet i zamieszkał w tajnej kolonii. Podobno owa kolonia liczy aż 40 tysięcy ludzi! […] Co ważne, według tej teorii człowiek na Księżycu może bez problemu oddychać. [...]’’ - Jamie King ,,Najsłynniejsze teorie spiskowe’’
W sierpniu 2018 r. obejrzałem fińską komedię science fiction ,,Iron Sky’’ (ang. ,,Żelazne niebo’’) z 2012 r. w reżyserii Timo Vuorensoli (ur. 1979). Inspiracją do stworzenia filmu (notabene: po raz pierwszy przy współudziale internautów) posłużyły teorie spiskowe (zob. drugie motto).
Jego akcja rozgrywa się w 2018 r. w IV Rzeszy (nazistowskim państwie znajdującym się po ciemnej stronie Księżyca) i na Ziemi – w Nowym Jorku i w Waszyngtonie (USA).
W owym czasie ONZ została zastąpiona przez Konfederację Narodów Zjednoczonych, zaś na czele USA stanęła pierwsza w historii kobieta – prezydent wzorowana na republikańskiej polityk Sarze Palin (w przeciwieństwie do ,,Ucha Prezesa’’ jest to przynajmniej inteligentna satyra ;). Owa prezydent chcąc zapewnić sobie reelekcję, wysłała na Księżyc misję statku kosmicznego ,,Liberty’’ poszukującego cennego izotopu helu 3. W ekspedycji po raz pierwszy wziął udział czarnoskóry astronauta – James Washington.Tymczasem Księżyc był już zamieszkany. W 1945 r. pokonani naziści uciekający z Niemiec założyli na Księżycu IV Rzeszę, której przemysł opierał się na eksploatacji helu 3. Z filmu nie dowiemy się natomiast skąd Niemcy brali pożywienie (nie pokazano żadnego rolnictwa, ani hodowli). Na czele IV Rzeszy stał führer Wolfgang Kortzfleisch, którego insygnium władzy była srebrna buława. Jednak księżycowi naziści wciąż pozdrawiali się słowami: ,,Heil Hitler!’’, choć Hitler już nie żył. Żyli w mieście zbudowanym na planie swastyki. Za naukę odpowiadał stary profesor Richter, który nie znał telefonu komórkowego, używał za to przestarzałego komputera wielkości szafy. Ideologia IV Rzeszy podobnie jak jej poprzedniczki, była zbudowana na rasizmie i zakładała eksterminację ,,niższych’’ ras. Złowrodzy mieszkańcy Księżyca dysponowali latającymi spodkami uzbrojonymi w lasery i sterowcami władnymi poruszać się w przestrzeni kosmicznej. Jedną z mieszkanek Księżyca była młoda i naiwna nauczycielka, blondynka Renate Richter, która w szkole kładła dzieciom do głowy i sama w to święcie wierzyła, że nazizm oznacza … miłość i pokój (sic!). Swoje poglądy opierała na wyrwanych z kontekstu fragmentach ,,Dyktatora’’ Charliego Chaplina z 1940 roku.
Po przybyciu na Ziemię, Renate razem z Jamesem Washingtonem obejrzała w kinie cały film ,,Dyktator’’, a potem zetknęła się z amerykańskimi neonazistami, co przekonało ją do tego, że nazizm tak naprawdę jest zły (biblijna zasada: ,,Po owocach ich poznacie’’).
,,Iron Sky’’ nawiązuje również do głośnego, niemieckiego filmu ,,Upadek’’ z 2004 r. w scenie, w której Vivienne Wagner – prawa ręka pani prezydent beszta swoich współpracowników.
Główny bohater – amerykański Murzyn – astronauta James Washington po wylądowaniu na Księżycu dostał się do niemieckiej niewoli. Szalony profesor Richter, ojciec Renaty, bez jego wiedzy i zgody, zamienił go operacyjnie w Aryjczyka (z tego powodu po przybyciu na Ziemię razem z Klausem Adlerem i Renate Richter po telefon komórkowy, James został odtrącony przez znajomych Murzynów). Gdy odkrył, że przestał być Murzynem, popadł w rozpacz. Po powrocie na Księżyc razem z nawróconą na antynazizm Renatą, James odzyskał swój kolor skóry i wspólnie zniszczyli okręt flagowy zdążający w kierunku Ziemi. W końcowej scenie James i Renate całują się na ruinach zniszczonej przez bombę atomową IV Rzeszy.
W filmie podobnie jak w rzeczywistości, naziści są źli. Napadają na Ziemię i bezlitośnie mordują laserami ludność cywilną. Z filmu jasno wynika, że byli to Niemcy (mówią po niemiecku, mają niemieckie nazwiska, odwołują się do mitologii germańskiej).
Jednak przywódcy USA i innych krajów wolnego świata również są bezwzględni, wyrachowani, gotowi szafować życiem zwykłych obywateli, chciwi władzy i helu 3 (rozpętują III wojnę światową o ten izotop), dosłownie uczą się propagandy wyborczej od nazistów (od Klausa Adlera i Renety Richter), oraz nie wahają się mordować mieszkających na Księżycu niemieckich kobiet i dzieci bronią atomową. Film w inteligentny i zabawny sposób ostrzega przed powrotem totalitaryzmu, choć zastrzeżenie budzi duża ilość bluzgów.