wtorek, 18 maja 2021

Teorie spiskowe

 

,, […] A namiestnicy ostatnimi czasy zmieniają się co sezon. Nie wiadomo zresztą, po co się zmieniają, bo i tak co drugi to półelf lub ćwierćelf, przeklęta krew i rasa, wszystko, co złe, przez elfów.

Geralt nie dodał, że również przez wozaków, bo żart, choć znany, nie wszystkich śmieszył’’ - Andrzej Sapkowski ,,Okruch lodu’’

Na studiach zainteresowałem się teoriami spiskowymi. W 2005 r. przeczytałem przyklejoną do muru ulotkę o masonach z amerykańskiego Uniwersytetu Yale żyjących w luksusowych warunkach w budynku bez okien nazywanym Grobowcem i mających na rękach tatuaże zakrywane drogimi zegarkami. W dniu inauguracji roku akademickiego miałem ochotę zapytać opiekuna mojej grupy czy na Uniwersytecie Szczecińskim również werbują do masonerii, lecz nie miałem odwagi. W latach 2009 – 2010 obejrzałem na you tube mnóstwo filmów o Reptilianach 1 (do tej kosmicznej rasy ma należeć sama królowa Elżbieta II), trumnach, które rządy USA i Wielkiej Brytanii miały gromadzić dla swoim obywateli wymordowanych w trakcie depopulacji, czy NWO (New World Order) – planach powołania przez sektę Iluminatów globalnego państwa ze stolicą w Astanie. Dowiedziałem się też o amero – północnoamerykańskim odpowiedniku euro, oraz rzekomych planach powołania do życia Andinii – żydowskiego państwa w Ameryce Południowej.Jako katolik mam negatywny stosunek do masonerii i z tego powodu znajomi nieraz zarzucali mi wiarę w teorię spiskowe 2. Już w 2003 r. napisałem dostępną na tym blogu powieść fantasy ,,Pawlaczycę’’, w której głównym antagonistą jest Socjalistyczny Czarny Zakon Dziadostwa Polskiego (w skrócie: Dziadostwo) – tajna organizacja zrzeszająca komunistów, satanistów, masonów i terrorystów. Osobiście rozmawiałem kiedyś z człowiekiem, który z całą powagą twierdził, że za śmierć Andrzeja Leppera odpowiadał … Jarosław Kaczyński (moim zdaniem nie skrzywdziłby on nawet Tuska).


Bardzo modne w naszych czasach teorie spiskowe oznaczają irracjonalną wiarę w spiski, wynikającą z łączenia nie mających ze sobą związku zdarzeń, osób i wypowiedzi przy jednoczesnym upartym trwaniu w tym błędzie. Niektóre z nich sprawiają wrażenie bardzo prawdopodobnych, inne zaś są tak fantastyczne, że aż dziw bierze, iż ludzie w naszych czasach potrafią być tak naiwni.

Nie znaczy to bynajmniej, że w rzeczywistości nie ma żadnych spisków. Wręcz przeciwnie. Historia Polski jest pełna rozmaitych wymierzonych przeciwko niej konspiracji niezależnie czy się to komuś podoba czy nie.

Plany rozbioru Polski istniały już w XIV wieku za panowania Władysława Łokietka (na podstawie: hasło ,,Antypolonizm’’ w ,,Encyklopedii ‘Białych Plam’’) oraz w XVII wieku za Jana Kazimierza. W XVIII wieku poczynając od traktatu Loewenwolda (przymierza trzech czarnych orłów) z 13 września 1732 roku, Rosja, Prusy i Austria wspólnie ingerowały w sprawy zewnętrzne Polski, wspierając warchołów i zdrajców (Targowica) i hamując konieczne reformy, aż w 1795 r. doprowadziły do likwidacji państwowości polskiej wraz z trzecim rozbiorem.W 1846 r. zaborcy austriaccy posługując się chłopem Jakubem Szelą doprowadzili do rabacji galicyjskiej; rzezi szlachty przez chłopów, aby zapobiec wybuchowi polskiego powstania.


W czasie I wojny światowej Niemcy w myśl zasady ,,dziel i rządź’’ planowali stworzyć na ziemiach polskich państwo żydowskie (dla Litwaków, czyli Żydów rosyjskich) ze stolicą w Lublinie, obejmujące Warszawę i Wilno, a rozciągające się od Rygi po Odessę. Polacy mieli być w nim mniejszością podporządkowaną Żydom. W 1919 r. Żydzi biorący udział w Zjeździe Polaków Wyznania Mojżeszowego opowiedzieli się za prawem Polaków do posiadania własnego państwa i potępili plany utworzenia Judeopolonii. Pisał o tym historyk Andrzej Leszek Szcześniak w pracy ,,Judeopolonia. Żydowskie państwo w państwie polskim’’. W Polsce jest to temat tabu, a sam Szcześniak był prześladowany w III RP.


23 sierpnia 1939 r. Niemcy i ZSRR oficjalnie zawarły pakt o nieagresji zawierający tajną klauzulę o podziale wpływów w Europie Środkowo – Wschodniej, w tym o kolejnym rozbiorze Polski. Obecnie Rosja wypiera się współodpowiedzialności za rozpętanie II wojny światowej.


12 września 1939 r. na konferencji w Abbeville Francja i Wielka Brytania łamiąc wcześniejsze ustalenia sojusznicze ustaliły, że nie będą pomagać Polsce zaatakowanej przez Niemcy.

Komunistyczna propaganda w ZSRR i podbitych przezeń krajach długo zaprzeczała odpowiedzialności Sowietów za zbrodnię w Katyniu (min. obarczano nią Niemców).

4 lipca 1943 r. naczelny wódz, generał Władysław Sikorski zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie katastrofy lotniczej na Gibraltarze. Przypuszcza się, że był to zamach zorganizowany przez Brytyjczyków chcących przypodobać się Sowietom.

W 1944 r. Stalin celowo nie udzielił pomocy powstańcom warszawskim, aby zniszczyć ich rękami Niemców.


Na konferencjach w Teheranie (1943) i Jałcie (1945) Churchill i Roosevelt oddali Polskę i innych sojuszników z Europy Środkowej we władanie Stalinowi.

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. patriotyczny rząd Jana Olszewskiego dążący do lustracji i dekomunizacji został obalony w wyniku spisku ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy, Donalda Tuska, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka, Mieczysława Wachowskiego, Waldemara Pawlaka etc. Ich zdrada spotkała się z poparciem medialnym Adama Michnika i Wisławy Szymborskiej.


W środowiskach tzw. lemingów za teorię spiskową uważa się odpowiedzialność Rosjan za katastrofę smoleńską (zamach smoleński), zaś dążący do wyjaśnienia sprawy Antoni Macierewicz jest mieszany z błotem. Choć nie mamy stuprocentowej pewności czy istotnie był to zamach i chyba już nigdy nie poznamy prawdy (chyba, że nasi historycy otrzymają dostęp do rosyjskich archiwów), niepokojące jest jak bardzo środowiska antypisowskie wierzą w uczciwości byłego KGB – isty i bezwzględnego dyktatora jakim jest Władimir Putin.Wreszcie na naszych oczach Niemcy razem z Rosją realizują inwestycję ,,Nord Stream 2’’ szkodliwą nie tylko dla Polski, ale i dla całej Unii Europejskiej.Wróćmy jednak do irracjonalnych, czasem wręcz fantastycznych teorii spiskowych jakie wymyślano od najdawniejszych czasów aż do naszych dni.


Wbrew potocznym wyobrażeniom antysemityzmu nie wymyślili chrześcijanie. Już starożytni Grecy wierzyli w ofiary z ludzi rzekomo składane przez Żydów. Demokritos (V/ IV wiek p. n. e.) twierdził, że co siedem lat składano ofiarę z cudzoziemca w Świątyni Jerozolimskiej. Apion Gramatyk (30/20 p. n. e. - 45/49 n. e.) pisał o corocznej ofierze składanej w lesie z utuczonego Greka, połączonej z kanibalizmem i przysięganiem wrogości gojom. Sokrates Scholastyk (ok. 380 – ok. 450) twierdził, że pijani Żydzi ukrzyżowali chrześcijańskie dziecko i biczowali je.Starożytni Rzymianie krwawo prześladowali pierwszych chrześcijan fałszywie oskarżanych min. o kult człowieka z głową osła, ofiary z ludzi, kanibalizm, picie krwi i kazirodcze orgie. Istniała też rzymska legenda głosząca, że Neron przeżył zamach i kiedyś powróci na czele armii Partów (wywarła ona wpływ na chrześcijańskie wyobrażenia o Antychryście).
W średniowieczu (i długo później) fałszywie oskarżano Żydów o mordy rytualne; o pozyskiwanie krwi chrześcijańskich dzieci do celów obrzędów, co było powodem niejednego pogromu. Tymczasem religia nakazuje Żydom wystrzegać się kontaktów z krwią tak zwierzęcą jak i ludzką. 3

We współczesnej teorii spiskowej za epidemię Czarnej Śmierci (dżumy) w średniowiecznej Europie odpowiadają Hindusi, którym zależało na wyeliminowaniu konkurencji handlowej. Ludzie średniowiecza oskarżali o rozsiewanie zarazy Żydów, Tatarów (na Rusi), Maurów (w Hiszpanii), oraz Anglików i Szkotów (na Wyspach Brytyjskich).


W średniowieczu i czasach nowożytnych w Wenecji miała swoją siedzibę tajna organizacja Czarnych Gwelfów, która w XVI wieku finansowała Marcina Lutra.


Od XVI wieku aż do naszych czasów zasłużony zakon jezuitów oskarżano o zamachy na władców (min. na Elżbietę I), doprowadzenie do rozbiorów Polski, a nawet zabicie powszechnie lubianego lwa w pruskim zoo i zatopienie Titanica.Nie jest prawdą, że w XVII wieku masonem był Jan Amos Komenski 4, ani to, że zlikwidowanie przestarzałej formacji zbrojnej jaką stanowiła husaria w XVIII wieku było masońskim spiskiem.

W XIX wieku na ziemiach polskich ukazała się broszura strasząca … kanalizacją jako żydowskim spiskiem mającym na celu kradzież ludzkich odchodów stanowiących cenny nawóz.

Car Mikołaj II wraz z rodziną zginął w wyniku żydowskiego mordu rytualnego (wierzy w to część prawosławnych).W Republice Weimarskiej i w III Rzeszy szczyty popularności zdobyła teoria spiskowa widząca w klęsce Cesarstwa Niemieckiego na I wojnie światowej wynik wrogiego działania Żydów i socjalistów (tzw. Dolchstoss).Niektórzy wierzą do dziś, że zamordowany 22 stycznia 1957 r. nastoletni Bohdan Piasecki, syn Bolesława Piaseckiego, padł ofiarą żydowskiego mordu rytualnego.W XXI wieku w USA działa przez Internet prężna sekta polityczna QAnon kierowana przez tajemniczego Q. Stawia sobie za cel walkę z międzynarodową szajką pedofilów i kanibali rekrutujących się spośród elit. Za swego bohatera uznaje byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Po wygranej Joego Bidena zwolennicy QAnon (kierowani przez ,,szamana’’ w przybraniu ze skóry bizona na głowie) zaatakowali Kapitol i były ofiary śmiertelne.Przytoczone powyżej przykłady to tylko kropla w morzu fantazmatów, w którym można znaleźć też Protokoły Mędrców Syjonu 5, rozpętanie I wojny światowej przez rodzinę Rotschildów, rzekomo złowrogą działalność Opus Dei, negowanie Holokaustu (David Duke), odpowiedzialności Hitlera za zagładę Żydów (David Irving, Janusz Korwin – Mikke) a nawet samej II wojny światowej, kanibalizm Elżbiety II, satanizm św. Jana Pawła II i tysiące innych niemniej niedorzecznych. Zainteresowanych omawianą tematyką odsyłam do pracy Jamiego Kinga ,,Najsłynniejsze teorie spiskowe’’.Teorie spiskowe mają swoje odbicie również w literaturze, filmie a nawet muzyce. Należy wymienić tu takie utwory jak: trylogię ,,Illuminatus!’’ Roberta Shea i Roberta Antona Wilsona (opowieść o walce dwóch sekt: Iluminatów Bawarskich i Dyskordian), film ,,Truman Show’’ (Płaska Ziemia) 6, dylogię filmową ,,Iron Sky’’ (naziści na Księżycu, podziemny świat Agartha, Reptilianie, paleoastronautyka) 7, ,,Kod Leonarda Da Vinci’’ (tajne przesłanie zakodowane w arcydziełach malarstwa, ukrywanie przez Kościół istnienia potomstwa Jezusa Chrystusa i św. Marii Magdaleny, Zakon Syjonu, Opus Dei jako organizacja totalitarna), serial ,,Eerie Indiana’’ (Bractwo Kukurydzy przypominające masonerię, Elvis Presley i Amelia Earhart żyjący jeszcze w latach 90 – tych XX wieku8)9, ,,Archipelag Khuruna’’ Jewgienija T. Olejniczaka (Reptilianie nazywani Knarfami)10, teledysk ,,Amerika’’ niemieckiego zespołu Ramstein (lądowanie na Księżycu jako oszustwo Amerykanów) 11, ,,Trylogię husycką’’ Andrzeja Sapkowskiego (czarnoksiężnik Birkart von Grellenort należał do sekty Iluminatów, których siedziba mieściła się na zamku Aguilar), ,,Księgę cmentarną’’ Neila Gaimana (sekta Jacków Wszystkich Fachów przypominająca masonerię)12, ,,Poczet dziwów miejskich’’ Krzysztofa Piskorskiego (Amerykanie pozorujący lądowanie na Marsie), cykl ,,Jakub Wędrowycz’’ Andrzeja Pilipiuka (główny bohater wierzący, że Ziemia jest płaska)13, ,,Amerykańskich bogów’’ Neila Gaimana (wzmianka o pociągach – widmach), ,,Wiedźmy’’ Roalda Dahla (konspiracja złych czarownic żyjących w realnym świecie i krzywdzących dzieci), cykl ,,Harry Potter’’ Joanne K. Rowling (rozsiane po świecie szkoły magii niedostępne dla mugoli), horrory H. P. Lovecrafta (Wielcy Przedwieczni jako złowrodzy kosmici wywierający wpływ na historię ludzkości)14, ,,Ta straszna siła’’ C. S. Lewisa (NIBS – totalitarna organizacja opętanych przez szatana naukowców dążących do władzy nad światem)15, ,,Wampir z MO’’ Andrzeja Pilipiuka (jetisyny16)17, ,,Słowo i miecz’’ Witolda Jabłońskiego (zbrodnicza organizacja katolicka Gladius Dei)18, ,,Wykonawców Bożego zamysłu’’ Zorana Krušvara (Watykan dążący do depopulacji)19 oraz cykl ,,Kuzynki Kruszewskie’’ Andrzeja Pilipiuka (Bractwo Drugiej Drogi dokonujące morderstw w celu uzyskania kamienia filozoficznego).


1 Odsyłam do posta: ,,Reptilianie’’.

2 Odsyłam do posta: ,,Masoneria’’.

3 Odsyłam do posta: ,,Mord rytualny’’.

4 Odsyłam do posta: ,,Jan Amos Komeński i masoneria’’.

5 Odsyłam do posta: ,,Protokoły Mędrców Syjonu’’.

6 Odsyłam do posta: ,,Truman Show, gnoza i teorie spiskowe’’.

7 Odsyłam do postów: ,,Iron Sky’’ i ,,Iron Sky 2: Inwazja’’.

8 Odsyłam do postów: ,,Elvis Presley’’ i ,,Amelia Earhart’’.

9 Odsyłam do posta: ,,Eerie Indiana czyli dziwne miasteczko’’.

10 Odsyłam do posta: ,,Archipelag Khuruna’’.

11 Odsyłam do posta: ,,Lądowanie na Księżycu’’.

12 Odsyłam do posta: ,,Księga cmentarna’’.

13 Odsyłam do posta: ,,Karpie bijem’’.

14 Odsyłam do posta: ,,H. P. Lovecraft i mitologia Cthulhu’’.

15 Odsyłam do posta: ,,Trylogia kosmiczna’’.

16 Odsyłam do posta: ,,Stanisław Szukalski’’.

17 Odsyłam do posta: ,,Wampir z MO’’.

18 Odsyłam do posta: ,,Przedmurze pogaństwa, czyli ‘Słowo i miecz’’.

19 Odsyłam do posta: ,,Wykonawcy Bożego zamysłu’’.