poniedziałek, 16 listopada 2020

Państwa, które (rzekomo) nie istnieją

 Wśród wielu innych współczesnych teorii spiskowych są i takie, które zaprzeczają istnieniu rzeczywistych państw. Można tu wymienić następujące miejsca na świecie.


Albania rzekomo nie istnieje według satyrycznej polskiej strony ,,Nonsensopedia’’. Jej miejsce rzekomo zajmuje Wielka Serbia. Jako ,,argument’’ twórcom strony posłużył niski stopień wiedzy statystycznych Polaków o Albanii (i w sumie o innych krajach bałkańskich również). Sugerowano, że nie istnieją znani Albańczycy, ani nikt nie jeździ do tego kraju. Spróbujmy odpowiedzieć na te dwa zarzuty wysuwane przeciwko istnieniu Albanii. Sławni Albańczycy to chociażby: Jerzy Kastriota Skanderbeg (1405 – 1468); bohater walk z Turkami, król Ahmed Zogu (1895 – 1961), św. Matka Teresa z Kalkuty – właśc. Agnes Gonxha Bojaxiu (1910 – 1997); urodzona w macedońskim Skopje, komunistyczny dyktator Enver Hoxha (1908 – 1985), pisarz Ismail Kadare (ur. 1936) – autor dystopii ,,Pałac snów’’ i Sali Berisha (ur. 1944) – prezydent Albanii w latach 1992 – 1997. W Albanii był mój przyjaciel Voytakus ov Višnic w czasie pielgrzymki do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie. Po jego powrocie usłyszałem, że jest to bardzo ubogi kraj (wiedziałem to już wcześniej) oraz pełno w nim stojących bezużytecznie bunkrów, które kazał budować Hoxha.Istnienie Australii negują płaskoziemcy, ponieważ kontynent ten nie pasuje do ich wizji Ziemi jako dysku otoczonego ścianą lodu. Odsyłam do posta: ,,Płaska Ziemia’’.


Fikcja istnienia Belgii rzekomo jest podtrzymywana w celu zapewnienia równowagi między Francją a Niemcami.


W grudniu 2014 r. Jack ,,Raregans’’ napisał na Reddicie, że rodzice mówili mu, że Finlandia nie istnieje (jak później sam przyznał, wymyślił to dla ,,beki’’). Teoria ta zakłada, że Finlandia jest tworem spisku sowiecko – japońskiego z okresu Zimnej Wojny. W miejscu tego państwa, znajdować ma się olbrzymia zatoka, na której został usypany ląd zamieszkany przez Rosjan, Szwedów i Estończyków.


Gabriel Augustyn Tarasiuk w jednym ze swych filmików na you tube zakwestionowała istnienie Korei Północnej. Uczynił tak ponieważ widząc nagranie północnokoreańskiej defilady wojskowej nie mógł uwierzyć, że człowiek mógłby unosić nogi tak wysoko ;). Zainteresowanych innymi pomysłami tego pana, odsyłam do posta: ,,Gabriel Augustyn Tarasiuk’’.


Wreszcie USA rzekomo zostały wymyślone po to, aby zastraszać resztę świata, zaś ci wszyscy, którzy odwiedzali ten kraj, zostali sprytnie wprowadzeni w błąd.


Przeciwieństwem omawianego typu teorii spiskowych jest wiara w nieistniejące kraje takie jak np. Wakanda czy lapsusy językowe polityków powołujące do istnienia państwa takie jak San Escobar (Witold Waszczykowski) czy Sorwacja (Ryszard Petru).