środa, 1 listopada 2017

Wszystkich Świętych 2017,,Jesteśmy jak naczynia połączone. Jesteśmy jak źródła światła. Jesteśmy jak źródła ciepła. Wzajemnie zasilamy się dobrem, wzajemnie przygaszamy się złem. A więc od twojej świętości zależy świętość ludzi z tobą związanych: kolegów, dzieci, podwładnych, współpracowników. 
Jak silne jest w tobie światło? Jak wielki jest krąg ludzi, którzy czerpią z twojego ciepła? Czy obejmuje również zmarłych?
Chcesz się przekonać o swojej wielkości, to spojrzyj na ludzi żyjących obok ciebie. [...].

To uroczystość wszystkich zbawionych i tych, którzy dążą do zbawienia. Święto nasze wspólne. Bo - podobnie jak Pan Bóg - dusze zmarłych nie są gdzieś tam daleko w niebie. Dusza nie ma ciała fizycznego, nie jest więc ograniczona przestrzenią: nie jest tu albo tam. Podobnie jak Pan Bóg, twoi bliscy zmarli są zawsze przy tobie. Możesz się z nimi kontaktować, kiedy tylko zechcesz. Ale przeważnie o tym zapominasz. Po to jest to święto - żebyś raz do roku w sposób szczególny cieszył się ich obecnością. Miał poczucie, że do nich należysz, tak jak i oni do ciebie. 

Następny dzień to Dzień Zaduszny, ale już w święto Wszystkich Świętych ciągną ludzie na cmentarze. Również i ty tam idź. Dzień wcześniej czy nawet parę dni wcześniej trzeba, żebyś wysprzątał groby twoich bliskich'' - ks. Mieczysław Maliński ,,Abba. Modlitewnik dla młodych''